H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
czy slajd nadaje się do robienia zdjęć w południe?
No bo wszystko ładnie jak słońce jest z tyłu, slajd radzi sobie świetnie. Ale co będzie jak taki slajd będę chciał naświetlić w ostrym południowym świetle? jeszcze przy takiej letniej mgiełce w parne, gorące południe? Nie mam możliwości poexperymentowania(drogi materiał, lab daleko...) czy jest wogóle sens robić takie zdjęcia?
Na ile pomocna przy slajdzie będzie w takiej sytuacj szara połówka? ( film naświetlam -2-2. EV, ew. pomiar na niebo i lock ekspozycji) czyze slajdem to przejdzie?
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Ja w takich warunkach zawsze stosowałem lekko ocieplający filtr Sky 1 A lub lepiej 1 B. Filtr szary nie ma nic do temperatury barwowej.
 

H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
mi bardziej chodzi o przepalenia ( może się myle, ale slajd wydaje mi się bardziej czuły na tym punkcie) a przepalony slajd wygląda beznadziejnie...
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Czołem,

Poniższe zdjęcia robiłem około godziny 13-14 przy ostrym słońcu, w obu przypadkach użyłem polara oraz Provii 400F (przeterminowanej, od Flooda):





Przepalenia, istotnie, wyglądają chamsko, taka niestety karma.

Pozdrawiam,
Kytutr
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Na przepalenia może pomóc filtr polaryzacyjny a jeżeli on nie pomoże to trzeba schować aparat i poczekać na odpowiednią pogodę.
Filtr połówkowy szary pomoże nie przepalić nieba, pokazać chmury.
Zwykły slajd jest do temperatury barwowej 5400 K. Przy słonecznej pogodzie, w południe może być np. 8000 K czyli aby slajd nie wyszedł niebieski trzeba zdjąć filtrem 2600 K
Pomagają w tym filtry ocieplające.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
H.M. napisał/a:
Na ile pomocna przy slajdzie będzie w takiej sytuacj szara połówka? ( film naświetlam -2-2. EV, ew. pomiar na niebo i lock ekspozycji) czyze slajdem to przejdzie?

Pomoże,jeśli fotografowny motyw ma w miare równa linie horyzontu,bo jesli bedzie to klin nieba w waskiej uliczce,to niespecjalnie(przykład Kytutr, ).Pomia należy zrobic przed założeniem filtra i go zapamietac albo przestawic na manual,włożyc filtr połowkowy(najlepiej klin) i zrobic fotę(bez korekcji).
Jeśli masz mozliwośc,to zajżyj do "Ksiązki o fotografowaniu".Są w niej 2(albo trzy) rozdziały poswiecone nadmiernym kontrastom i filtrom
edit: oczywiscie mam na mysli ksiąke autorstwa A.Mroczka.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach