gimtr  Dołączył: 09 Paź 2011
Obiektyw do powiększalnika 135 mm
Witajcie
Mam pytanie dotyczące obiektywu do powiększalnika o ogniskowej 135 mm.
Robię odbitki Anaretem 105 z formatu 6x7, docelowo może 6x8 lub 6x9.
Czy wspomniane 135 mm będzie się do tego nadawać?
Dziękuję
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Powinna wystarczyć 105-ka. Korzystając ze 135-ki będziesz musiał wyżej podnosić kolumnę dla uzyskania takich samych powiększeń jak ze 105-ki. Pzdr.
 
gimtr  Dołączył: 09 Paź 2011
Czy wyższe podniesienie kolumny to jedyny minus? Czy będzie to mieć jakis wpływ na jakość odbitki?
Gdzies wyczytałem że wieksza ogniskowa niż standard czyli w moim przypadku zamiast 105 do sredniego formatu zastosowac 135 da lepsza jakość. Minus to wspomniana wyżej konieczność podnoszenia kolumny. Moje pytanie też pada ze względu na chęć spróbowania innego obiektywu niż Anaret a ceny 105 i 135 sa podobne.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Podnosisz kolumnę, wydłużasz czas świecenia odbitki. Nie wiem jaka masz ciemnie, ale schowaj wszystko, co moze odbijac swiatlo i przy dlugim naswietlaniu rzutowac je niepozadanie na papier. Sprawdz ile z 68 69 pokrywa Twoja 105ka.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
gimtr, bardzo dobre jakościowo są ruskie obiektywy do powiększeń. Nawet w tej chwili na znanym portalu jest 110-ka za smieszną kwotę. Pzdr.
 
gimtr  Dołączył: 09 Paź 2011
powalos, małe pytanko do Ciebie jeśli chodzi o rosyjski trop... do wyboru Industar 100U 100/4 lub Vega-5U 105/4, znasz te obiektywy?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Znam Industary ale 50-tki i 80-tki. Są naprawdę bardzo ostre. Ta 110-tka na aledrogo jest bardzo tania, więc myslę, że możesz zaryzykować. Pzdr.
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
powalos napisał/a:
gimtr, bardzo dobre jakościowo są ruskie obiektywy do powiększeń.

Bardzo dobre są 3 na 100, dobre 52-58,5 na 100. Generalnie szkoda dobrego papieru, żeby to sprawdzać.
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Jak zwykle wtrącę moje zapytanie?

Czym różni się obiektyw do powiększalnika od abiektywu do aparatu.
Głównie chodzi mi o to, czy można w powiększalniku zainstalować obietyw od aparatu np Helios?
Jakie będą za i przeciw?
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Vega-5U Obiektyw formatu średniego powiększalniki fotograficzne. Produkcja - BelOMO, AOMZ. Długość ogniskowej 105 mm Względny przysłony 1: 4.0 Pole widzenia 54 ° (według innych źródeł 43 °) Rozdzielczość (centrum / krawędzi) 56/24 linii / mm Rozmiar ramy 6 x 9 cm
Vega-6U Obiektyw formatu średniego powiększalniki fotograficzne. Ogniskowa 75 mm Względny przysłony 1: 4.0 Pole widzenia 56 ° (według innych źródeł 59 ° lub 46 °) Rozdzielczość (centrum / krawędzi) 70/40 linii / mm Rozmiar ramy 6 x 6 cm
Czy ten Vega-5U jest lepszy od obiektywu Meopta Anaret 4,5/105 ? To jest obiektyw 6-soczewkowy (Vega-5u) ?
 
rybka  Dołączył: 28 Gru 2010
Piecio o ile mnie pamiec nie myli . I po przyslonieciu nie jest duzo lepszy . Wyraznie lepszy jest Rodagon i Componon nawet na pelnym otworze ( szczegolnie na krawedziach ). Nie sprawdzalem na 6x9, jedynie na 6x7 .
Przynajmniej moje tak maja .
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Wyraznie lepszy jest Rodagon i Componon nawet na pelnym otworze ( szczegolnie na krawedziach ).




A jak na tym tle wypada Fujinion EX 105mm f 5,6. Miał ktoś może styczność z tym obiektywem, z tą serią ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach