sailor9  Dołączył: 23 Paź 2006
Prostowanie linii horyzontu
Witam
Właśnie wróciłem z rejsu na Islandię, z którego przywiozłem sporo zdjęć. Niestety większość z nich robiona była z pokładu jachtu, co nie pomagało w utrzymaniu poziomu. Zabrałem się właśnie do wywoływania RAW-ów i widzę, że bez wyprostowania horyzontu efekty w wielu przypadkach nie będą zadowalające.
W związku z powyższym zwracam się do szanownych Forumowiczów z prośbą o pomoc w znalezieniu jakiegoś darmowego programiku (może być wersja trial), umożliwiającego wyprostowanie niesfornego horyzontu.
Pozdrawiam
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
picasa? PPL chyba też prostuje, czyż nie?
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
No to chyba w czymś obrabiasz te RAWy, nie? Zapewne w Pentax Photo Laboratory - a tam masz funkcję, co prawda nie "wyprostuj horyzont", ale "Rotate/Shift" - a to chyba prowadzi do tego samego efektu...
 

sailor9  Dołączył: 23 Paź 2006
RAW-y obrabiam w SilkyPix Free a tam jest tylko opcja obrotu o 90 stopni (chyba że coś pominąłem?). W PPL RAW-ów obrabiać nie chcę, bo mi ten program kompletnie nie pasuje.
Znalazłem w necie, że chyba w PhotoFiltre jest opcja obrotu o dowolny kąt - może to ktoś potwierdzić?

[ Dodano: 2007-08-22, 11:57 ]
Samp napisał/a:
No to chyba w czymś obrabiasz te RAWy, nie? Zapewne w Pentax Photo Laboratory - a tam masz funkcję, co prawda nie "wyprostuj horyzont", ale "Rotate/Shift" - a to chyba prowadzi do tego samego efektu...

Za takie odpowiedzi traktujące "z góry" dziękuję...

No to sam sobie potwierdziłem - w PhotoFiltre jest opcja obrotu o dowolny kąt.
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
A sprawdź w rawtherapee - tam masz prostowanie bardzo fajnie rozwiązane i działa bardzo ładnie.
 

sailor9  Dołączył: 23 Paź 2006
Przemas napisał/a:
A sprawdź w rawtherapee - tam masz prostowanie bardzo fajnie rozwiązane i działa bardzo ładnie.

Ok, ale ja chcę RAW-a wywołać w SilkyPix, który mi "dobrze leży", a potem już kosmetyka jak prostowanie, kadrowanie, pomniejszanie itp. w jakimś prostym sofcie. Jeślibym natomiast miał obracać w RawTherapee, to musiałbym tam wywoływać RAW-a (bo nie zapiszę przecież "wyprostowanego" RAW-a znowu do RAW, żeby go ponownie wywołać w SilkyPix...).
Pzdr.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
sailor9, ściągnij sobie Picasa2, możesz wyprostować zdjęcie przed wywołaniem jak i po, wedle uznania. Dodatkowo masz bardzo prostą przeglądarkę.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
A, czyli jak chcesz RAWa koniecznie wywołać w SilkyPix, to potem obracać możesz już nie jego, tylko zapewne otrzymany jpg, tak? Czyli może problem rozwiązuje dowolny program do obracania? Np. Gimp? - http://world.std.com/~mmc...otate_crop.html
 

sailor9  Dołączył: 23 Paź 2006
Cytat
sailor9, ściągnij sobie Picasa2, możesz wyprostować zdjęcie przed wywołaniem jak i po, wedle uznania. Dodatkowo masz bardzo prostą przeglądarkę.

No i to jest konkretna odpowiedź. Dzięki Zdano.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach