Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
Mam dziwną sprawę z obiektywem ew. aparatem - sam nie wiem.

Wysłałem do Anglii obiektyw Sigma 17-50mm z puszką do kalibracji (zakupiony online), obiektyw miał spory BF na 17mm, na 50mm było dobrze.
Dzisiaj dowiedziałem się, że serwis skontaktował się ze sklepem i stwierdził, że prawdopodobnie wina jest po stronie puszki, mogą wymienić obiektyw ale warto by było sprawdzić puszkę.

Nie wiem co o tym myśleć - limitedy 21mm i 40mm zachowywały się prawidłowo z tym aparatem.
 

ds  Dołączył: 19 Sie 2013
U mnie przy K5II i 3 obiektywach jakie miałem 17-50 Tamrona (2 sztuki) oraz Sigma 17-50 - też na krótkim końcu był BF i nikt sobie nie potrafił z tym do końca poradzić. Więc moim zdaniem też wina leży po stronie puszki/współpracy z obcymi szkłami. Serwis Pentaxa jaki jest wiadomo - pomimo licznych starań błędu nie widział - w końcu "na środku zakresu ostrzy w miarę dobrze a zoomy na końcach celne nigdy nie są".
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
ds napisał/a:
U mnie przy K5II i 3 obiektywach jakie miałem 17-50 Tamrona (2 sztuki) oraz Sigma 17-50 - też na krótkim końcu był BF i nikt sobie nie potrafił z tym do końca poradzić. Więc moim zdaniem też wina leży po stronie puszki/współpracy z obcymi szkłami. Serwis Pentaxa jaki jest wiadomo - pomimo licznych starań błędu nie widział - w końcu "na środku zakresu ostrzy w miarę dobrze a zoomy na końcach celne nigdy nie są".


Qrcze - teraz nie wiem czy poprosić o przesłanie puszki do serwisu (który i tak jest w Anglii) na kontrole za dodatkową opłatą czy odpuścić sobie i poprosić tylko o dobranie innego lepiej współpracującego obiektywu... Przy tej ogniskowej przeważnie przymykam przysłonę.

Poprzednia używałem Sigmy 17-70mm, obiektyw też trafił na kontrolę/kalibrację ale później pracował b. dobrze z K-7 - z K-5 praktycznie go nie używałem a zdjęcia które wykonywałem były przymkniętej przysłonie.
 

damian0708  Dołączył: 05 Lip 2011
Jaką masz wersję oprogramowania na K-5? Ja swoją Sigme 17-50 po każdej aktualizacji oprogramowania musiałem wysyłać do kalibracji. Najmniejszy problem z AF miałem chyba na 1.13 choć na 1.16 też jest bardzo dobrze. Jak coś mam wszystkie wersie oprogramowania do K-5 od 1.01 do 1.16
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
damian0708 napisał/a:
Jaką masz wersję oprogramowania na K-5? Ja swoją Sigme 17-50 po każdej aktualizacji oprogramowania musiałem wysyłać do kalibracji. Najmniejszy problem z AF miałem chyba na 1.13 choć na 1.16 też jest bardzo dobrze. Jak coś mam wszystkie wersie oprogramowania do K-5 od 1.01 do 1.16

Trochę to dziwne, nie spotkałem się z tym. Soft mam chyba przedostatni? w ostatnim poprawili chyba tylko działanie wideo i już tego nie aktualizowałem...

W międzyczasie przypomniałem sobie, ze jeden użytkownik innego systemu kiedyś narzekał na serwis Sigmy który zwalał winę na producenta aparatu w podobnym przypadku...
W każdym razie poprosiłem o wymianę obiektywu na inny z nadzieją, ze poszukają takiego który nie będzie miał problemów z BF/FF.
 
Ynciol  Dołączył: 15 Paź 2008
Hey, ostatnio ustawiłem na pokrętle w moim aparacie, który jest czarny taką małą kamerkę bo on też robi filmy no i :mrgreen: ...hehe ok zdarzyło mi się coś nagrać pytanie poważne...czy nagrywanie dźwięku jest możliwe tylko z mikrofonem zewnętrznym. Z instrukcji wydaje mi się że wbudowany mikrofon powinien nagrywać dźwięk...u mnie nie nagrywa. W "menu" opcja dźwięku jest włączona. Czy jest gdzieś jeszcze jakiś haczyk?
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Ynciol być może źródło dźwięku było zbyt słabe. Co jak co ale wbudowany mikrofon w K-5 nie jest zbyt dobry.
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Zbyt czuły nie jest, ale bez przesady. Żeby tak całkiem nic nie nagrał to raczej niemożliwe.
Ynciol, pytanie co znaczy nic :-) , jeżeli zupełnie całkiem cisza to albo nawalił sprzęt, albo z odtwarzaniem problem (np. złe lub uszkodzone kodeki). Najprościej to nagraj coś z bliska głośno i sprawdź na aparacie czy słychać, najlepiej przykładając ucho bo głośnik to ma naprawdę cichy.
 

lukarch  Dołączył: 03 Lis 2012
Początkowo też mi się tak wydawało ;-) U mnie poziom głośności nagrywanego dźwięku też jest bardzo niski. Sprawdź w kompie podkręcając przy odtwarzaniu wszystkie suwaczki na maxa.
 
Ynciol  Dołączył: 15 Paź 2008
Pupa :( nagrałem filmik w którym mówiłem do mic z odległości 10 cm i nic tylko szumy zarówno przy podglądzie w aparacie jak i na laptopie. Myślicie że mic z zestawu słuchawkowego do telefonu się nadaje, żeby sprawdzić mikrofon zewnętrzny?
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Czy włączenie kompensacji prześwietlenia i cienia ma jakiekolwiek znaczenie jeśli fotografuje się w rawach?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tak
 

matis  Dołączył: 04 Wrz 2009
Czy ktoś może mnie naprowadzić gdzie w K-5 znajduje się czujnik AF? Chciałem 'przedmuchać' bo mi coś AF chyba szwankuje ...
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Czujnik AF jest na dole pod lustrem.
 

killym  Dołączył: 16 Sie 2013
Panowie nadchodzi wymiana starej puchy k10d, i stąd rodzi się pytanie czy wybrać k5, na ktróre posiadam fundusze czy poczekać(czas nieokreślony) i kupić k5 II. Interesuje mnie tutaj pytanie nt. autofocusu i używalnego iso. Czy mógłby ktoś mi w odpowiedniej skali odniesienia zobrazować różnice między k10d a k5, k5 a k5II ?
 

killym  Dołączył: 16 Sie 2013
espresso napisał/a:
killym napisał/a:
Czy mógłby ktoś mi w odpowiedniej skali odniesienia zobrazować różnice między k10d a k5, k5 a k5II ?
Trudne zadanie. Ja bym obstawiał tak: jesli załozyć iz K5 jest lepszy od K10 o 100%, to K5II jest lepszy od K5 o 25%.


Takiej właśnie odpowiedzi oczekiwałem, dziękuję uprzejmie.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jeżeli zależy Ci na autofokusie, to stanowczo zaczekaj i dozbieraj do K-5II. Pod względem szumów nie ma różnicy między pierwszą i drugą wersją Kapiątki.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
espresso napisał/a:
Trudne zadanie. Ja bym obstawiał tak: jesli załozyć iz K5 jest lepszy od K10 o 100%, to K5II jest lepszy od K5 o 25%.

Dobrze zobrazowane. Od siebie dodam, że AF w K-5 jest dla mnie po prostu bardzo dobry i zupełnie wystarczający. To kompletnie inna bajka niż k10d. Robię reportaże, dynamiczne akcje i jak dla mnie to bardzo dobry aparat. Osobiście bym nie dopłacał biorąc pod uwagę skalę różnicy jaką podał espresso.
 

dargry  Dołączył: 18 Sty 2010
Ynciol napisał/a:
Hey, ostatnio ustawiłem na pokrętle w moim aparacie, który jest czarny taką małą kamerkę bo on też robi filmy no i :mrgreen: ...hehe ok zdarzyło mi się coś nagrać pytanie poważne...czy nagrywanie dźwięku jest możliwe tylko z mikrofonem zewnętrznym. Z instrukcji wydaje mi się że wbudowany mikrofon powinien nagrywać dźwięk...u mnie nie nagrywa. W "menu" opcja dźwięku jest włączona. Czy jest gdzieś jeszcze jakiś haczyk?


Trochę późno na odpowiedź, ale komuś może się przyda. Miałem taki sam numer z K-7 nagrałem kilka filmików, odtwarzam i brak dźwięku. Okazało się, że odtwarzacz Windowsa nie odtwarza dźwięku nagranego w filmie. Puściłem w innym i jest ok. Pewnie Microsoft wk.... się na Pentaxa za coś i teraz za karę Windows nie widzi głosu w filmach.
 
Qbapl  Dołączył: 20 Sty 2009
Witam mam pytanie jaka różnica jest pomiędzy gripem oryginalnym a podróbka . Jestem przed zakupem k5 i oglądam aktualnie 2 szt. Jedna ma oryginalny grip a druga nie. A na temat gripow do k5 nic nie znalazłem na forum

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach