Markoopole  Dołączył: 06 Cze 2014
K-50 skuteczność stabilizacji
Jako, że jestem o krok od zakupu K-50-ki (choć na placu boju pozostał jeszcze jeden model konkurencji) chciałbym się dowiedzieć czy skuteczność stabilizacji wbudowanej w K-50 zbliża się do osiągów systemów wbudowanych w obiektyw ? Wiem, że plusem jest to, że mam ją do wszystkich (chyba) obiektywów ale z drugiej strony słyszę głosy, że stabilizacja projektowana pod konkretny obiektyw jest znacznie lepsza. I czy nie odmawia współpracy ze starszymi szkłami, oczywiście ze zgodnym mocowaniem, czy są jakieś ograniczenia w jej działaniu ze starszymi obiektywami?
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Nie mam K-50, ale mam doświadczenia z K-10D, K-20D (GX-20) i K-5, czyli z systemem stabilizacji Pentaxa jak by nie patrzeć :-)
Mam tez kilka szkieł Sigmy pod nasz bagnet ze stabilizacja wbudowaną oraz doświadczenie z użwyania Nkonów i Canonów ze stabilizowanymi szkłami do nich, także tymi najdroższymi.
Jeśli z jakichś przyczyn stabilizacja w twoim wypadku będzie decydowac o zrobić lub nie zrobić zdjęcia (choć cięzko mi sobie taką ostrą alternatywę wyobrazić), to stabilizacja w szkle jest nieco lepsza. Podkreślam - nieco lepsza. Na pewno, w przypadku Pentaxów, zastosownie stabilizowanego szkła nieco usprawnia działanie AF ciągłego, przydaje się niekiedy w sporcie czy przyrodzie. Natomiast sam fakt eliminowania rozmycia nieruchomych obiektów przy dłuższych ekspozycjach z ręki jest 'załatwiany' lepiej przez... drogie, topowe szkła Canona i Nikona ze stabilizacją.
W praktyce możliwość podpięcia do puszki czegokolwiek i uzyskania stabilizacji rzedu, choćby, 1 czy 2 EV wydaje mi się zaletą przewyzszającą skuteczność rzędu 4 - 5 EV w systemowym szkle Nikona kosztującym tyle, co mały samochód z niewielkim przebiegiem, zwłaszcza w hobbystycznych zastosowaniach.
Od strony użytkowej, stabilizacja przydaje mi się głównie w sesjach typowo reporterskich, gdy fotografuję dynamiczną wydarzniówkę. W pozostałych scenariuszach zdjęciowych, jakie zdarza mi się realizować - stabilizacji, jakiejkolwiek, używam rzadko.
Podsumowując - stabilizacja w Pentaksach działa, choć istnieją na rynku rozwiązania skuteczniejsze, ale tez i dużo droższe. Każda stabilizacja ma swoje wady, ta wbudowana w konkretne szkło wydaje sie mieć wad minimalnie mniej - poza ceną i 'jednostkowością' - niż rozwiązanie oparte o stabilizowaną matrycę. Jednak w codziennym użytkowaniu uniwersalność tego drugiego rozwiązania staje się na tyle poważna zaletą, ze przewyższa utrudnienia związane z mniejszą skutecznością.
Moim zdaniem oczywiscie :-)
 
Markoopole  Dołączył: 06 Cze 2014
Apas napisał/a:
w systemowym szkle Nikona kosztującym tyle, co mały samochód

Bardziej miałem na myśli porównanie ze szkłami posidającymi stabilizację ale dostępnymi dla przeciętnego śmiertelnika typu NIKKOR 18-105 VR itp. ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na ulubionym portalu są testy obu przywołanych sprzętów.
http://www.optyczne.pl/13...abilizacja.html
http://www.optyczne.pl/23..._ergonomia.html
 
Markoopole  Dołączył: 06 Cze 2014
plwk napisał/a:
Na ulubionym portalu są testy obu przywołanych sprzętów.

Wg tych testów skuteczność stabilizacji jest podobna dla obu systemów ale konkurencyjny, do przytaczanego, portal ocenia stabilizację K-50 już o 1EV niżej ... Co nie zmienia faktu, że jak zauważył powyżej kolega Apas mamy ją dostępną zawsze i za w miarę rozsądną cenę.
Czy stabilizacja w korpusie działa dla obiektywów bez styków, tak z ciekawości spytam, chyba powinna (temu służy też chyba możliwość podawania ogniskowej w menu K-50) ?
 

kerrad  Dołączył: 15 Lip 2008
Markoopole, SR działa z manualami różnej maści. Dlatego właśnie należy poprawnie podać ogniskową. Obiektyw z elektroniką sam przekazuje do korpusu potrzebne informacje.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Markoopole napisał/a:
Apas napisał/a:
w systemowym szkle Nikona kosztującym tyle, co mały samochód

Bardziej miałem na myśli porównanie ze szkłami posidającymi stabilizację ale dostępnymi dla przeciętnego śmiertelnika typu NIKKOR 18-105 VR itp. ;-)


18-105 VR miewałem kiedyś podpiętego do D7000. Sytuacja, w której musiałem użyć stabilizacji zdarzyła się może kilka razy. Nie odczułem żadnego WOW EFFECT w porównaniu do pracy na systemie Pentaxa z użyciem SR, czy na K-5 z podpietą stabilizowana Sigmą - choć może w testach laboratoryjnych taka różnica daje się zauważyć. W mojej opini w realnym zyciu skuteczność wszystkich trzech rozwiazań jest zblizona (Nikon, Pentax z SR i Pentax ze stabilizowanym szkłem). Oczywiście, cechy indywidualne odgrywaja zapewne jakąś rolę a ja mam bardzo stabilną rękę i potrafię zrobić nieporuszone zdjęcie bez stabilizacji w sytuacjach, gdy inni już się muszą 'wspomagać'.
Pisalem o drogich szklach, bo tam róznica jest odczuwalna - na przykład w Nikkorze 200 - 400 f/4 EDIF AF-S VR nie tylko możesz włączyć i wylaczyc stabilizację, ale także zmieniać tryb jej pracy. Tego SR w Pentaksie ci nie zapewni, ale także VR w tańszych szkłach nie ma takich opcji.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach