plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Również Sigma i różne klony tumaksopodobne.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Markoopole, a ja zapytam z jeszcze innej strony: tak bardzo potrzebujesz TTL? prawie od zawsze błyskam wbudowaną i wyzwalam nią różne yongnuo, SB-, i studyjne. Gdy nie chcę żeby na obrazie była widoczna to ustawiam moc na min. i ją czymś zakrywam żeby błyskała w ścianę/sufit. Mocy wystarcza do odpalenia fotocel
 
Markoopole  Dołączył: 06 Cze 2014
pyciar napisał/a:
tak bardzo potrzebujesz TTL?

Dla mnie początkującego PPTL przy fotografowaniu z lampą jest jak znalazł. Na dobrą sprawę można też nie używać pomiaru światła i ostrzyć ręcznie- tak samo z PTTL-em. Fotografowanie w manualu to wyższa szkoła jazdy- mam nadzieję, że i na to przyjdzie czas a technologia skoro jest to niech ułatwia życie. No i jak w Twoim rozwiązaniu wyzwolić np. lampę stojącą np. na lewo od aparatu, nieco w tył, czy fotocela wyłapie błysk w takim układzie ?

[ Dodano: 2014-06-24, 21:18 ]
Krzychoo napisał/a:
Działa na zasadzie konwersji błysków lampy wbudowanej na sygnał radiowy i potem odbiornik robi to samo w drugą stronę.


Czy dobrze rozumiem (działanie PTTL i tego systemu), że lampa wyzwalana po wykonaniu przedbłysku ponownie komunikuje się z aparatem i dobiera moc na podstawie tego co aparat zmierzył systemem pomiaru światła w momencie przedbłysku ?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Markoopole napisał/a:
czy fotocela wyłapie błysk w takim układzie ?

To zależy od lampy. Np. Yongnuo 460 II ma bardzo czułą fotocelę w przeciwieństwie od np. Metza 44-AF1 który musi widzieć błysk.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Jeśli warunki są stałe/kontrolowane to nie widzę potrzeby stosowania ttl-a (niestety nie przekonałem się do pttl-a, moze gdybym miał mocniejsza lampę to było by inaczej)

Fotocele z których korzystałem łapią z bardzo daleka (jak na warunki domowe), ze światła odbitego a nawet zza ściany/okna czy we wnętrzu parasolki.
 

philip100  Dołączył: 30 Paź 2010
Krzychoo napisał/a:
Niedługo w sprzedaży pojawi się Yongnuo 560-TX:
[CIACH]
(...)


Już dostępny.
Pentax K-3 K-30 K-300 K-7
Pentax K-5 II K-5 IIs K-50 K-500
Wszystko
$44.99 z darmową wysyłką (7-15 dni, lub EMS/DHL/UPS/Fedex/etc, 2-7 dni + $19,99) .

 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Najważniejsze że działa z K-300 :shock: :mrgreen: . Czuję w kościach że to wszystko jest ten sam model, szczególnie że na liście nie ma nigdzie k-5 (pierwszej). Tak czy siak fajnie że jest coś co ma działać, czekam na testy :-) .
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
To jest ten sam model (jeżeli oboje mamy na myśli 560-TX), uniwersalny dla wszystkich modeli aparatów, z wyjątkiem Sony/Minolta. Wykorzystywany jest tak naprawdę tylko pin środkowy, dodatkowe służą co najwyżej do wybudzania urządzenia. Jestem ciekawy jak wypadną testy i czy lista poprawek/ulepszeń będzie długa.
 

philip100  Dołączył: 30 Paź 2010
Makler napisał/a:
Najważniejsze że działa z K-300 :shock: :mrgreen:

Faktycznie :mrgreen: Skopiowałem opisy nie zagłębiając się w szczegóły. Ważne, że projektanci YN myślą rozwojowo o pentaksie ;-)
Oczywiście wszystkie te modele są takie same. Dla porządku zapodałem linki zgodnie z tym co znalazłem na stronie.

PS.
Podlinkowany przeze mnie (i Krzychoo) sklep jest fake (linki ze swojego posta usunąłem). Zgodnie z informacjami YN, premiera 560-TX jeszcze się nie odbyła. Jeśli ktoś jest zainteresowany, to najlepiej obserwować ich sklep na eBay'u.
 
Markoopole  Dołączył: 06 Cze 2014
Enzo napisał/a:
To zależy od lampy. Np. Yongnuo 460 II ma bardzo czułą fotocelę w przeciwieństwie od np. Metza 44-AF1 który musi widzieć błysk.


Rozumiem, że to dotyczy wyłącznie pomieszczeń, w plenerze to nie zadziała ?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Markoopole napisał/a:
w plenerze to nie zadziała ?

Nie sprawdzałem. Ale przypuszczam, że w słoneczny dzień mogą być problemy i lepiej spisze się radio.
 
Markoopole  Dołączył: 06 Cze 2014
Enzo napisał/a:
lepiej spisze się radio.


Niestety radio dla Pentaxa to max 1/180. W słoneczny dzień to może być ograniczenie. I nie pobłyskasz radiem w PTTL-u. Nie rozumiem czemu to taki problem zrobić dla Pentaxa coś jak Yongnuo 622N. Rozumiem, że C i N jest więcej ale Pentax nie jest jakimś bardzo małym marginesem rynku jak sądzę.
 

philip100  Dołączył: 30 Paź 2010
Krzychoo napisał/a:
(...) Jestem ciekawy jak wypadną testy i czy lista poprawek/ulepszeń będzie długa.

Testów jakichś szczególnych nie przeprowadzałem, ale mogę napisać, że kontroler "działa jak natura chciała" ;-)
Dla mnie najważniejszą zaletą jest możliwość spięcia go z RF-302/303 i używania do kontrolowania błysku podczas zdalnej pracy z puszką. Na sankach aparatu umieszczam wtedy RF303, koło klawiatury kompa mam YN-560TX i właściwie do sceny podchodzę jedynie gdy trzeba zmienić ułożenie softów/modyfikatorów, lub fotografowanego obiektu :-)
Myślę, że dla osób, których nie interesuje TTL, takie combo to obecnie jedna z najlepszych opcji taniego, manualnego błyskania (biorąc pod uwagę to, że 560-ki są na prawdę dobrymi i solidnymi lampami).

Kupiłem uniwersalny. Działa z P i C. Baterie (eneloop'ki standard) trzymają już przeszło tydzień.
Z czystym sumieniem polecam sklep YN na ebaju - nigdy nie musiałem się prosić o zaniżenie wartości i opcję gift - wysyłają tak z automatu :-) .

[ Dodano: 2014-08-08, 21:17 ]
Klikany (5249 x 3500 px)


[ Dodano: 2014-08-09, 13:55 ]


[ Dodano: 2014-08-09, 18:18 ]
 

Bubsztyk  Dołączył: 07 Sty 2014
Zadam na szybko pytanie, bo przeczytałem ten wątek i trochę mi się miesza. Mam lampę YN 560III i chciałbym ją zdalnie odpalać, chcę kupić RF-603II tylko czy mam wybrać C czy N Jedni piszą że z N nie działa a inni odwrotnie. Mój aparat K20D.
Z góry dzięki za odp.
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Obie będą działały, na pewno. Miałem wersję N, tu na forum znajdziesz opisy, że działa wersja do C. Do wersji C możesz wybrać taką z kabelkiem C1, może się przydać jako zdalny pilot do aparatu w połączeniu z odbiornikiem. To jedyna różnica.
 

Bubsztyk  Dołączył: 07 Sty 2014
Ok, dzięki za szybką odpowiedź. Dla Ciebie :-B
Pozdr
 
radekbugaj  Dołączył: 19 Paź 2009
pytanko
Czy dobrze rozumiem - YongNuo rf-603vII działa z Pentaxami bez względu an to czy to wersja C czy N?
I pytanie, jeśli tak to czy działa bez żadnych modyfikacji również dla czasów 1/180s?
I kolejne pytanie czy dobrze widzę, że wersji rf-603vII pojawia się blokada do mocowania na sankach aparatu (we wcześniejszej tego nie było)?

I ostatnia kwestia - jeśli dobrze rozumiem nie ma możliwości podpięcie nadajnika rf-603 do body za pomocą kabla PC? pTTLa w górę do lampy zapiętej na nadajniku też nie przenosi?
Zatem co polecicie (poza Phottix Aster PT-V4) co dało by możliwość podpięcie do puszki po kablu PC?
Zależy mi na tym, ponieważ lampę zapiętą na body chciałem mieć z pTTLem, natomiast te wyzwalane radiowo już oczywiście manual.
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Działa z czasami 1/180 sek, ale gdzieś czytałem, że zaleca się nieco dłuższe czasy, typu 1/160 sek, bo może pojawić się opóźnienie wyzwolenia. Jeżeli ustawisz czas krótszy, typu 1/200 sek. to z Pentaxem błysk nie zostanie wyzwolony w ogóle.
Blokada jest, kręci się pierścieniem i blokuje nadajnik w sankach. Nie wysunie się sam.
Jedyną znaną mi metodą na wyzwolenie jednoczesne: lampy założonej na sanki + nadajnika RF603 to skorzystanie z gniazda synchro w body/lampie. Przy czym gniazdo synchro w nadajniku RF603 jest gniazdem sygnału wychodzącego, nie możesz za jego pomocą podać impulsu do załączenia się nadajnika. Trzeba zatem kupić kostkę synchro, na kostkę założyć nadajnik tak by wyzwalał go impuls z pinu i do tego kabelek od kostki do body/lampy.
 
radekbugaj  Dołączył: 19 Paź 2009
Krzychoo napisał/a:
Działa z czasami 1/180 sek, ale gdzieś czytałem, że zaleca się nieco dłuższe czasy, typu 1/160 sek, bo może pojawić się opóźnienie wyzwolenia. Jeżeli ustawisz czas krótszy, typu 1/200 sek. to z Pentaxem błysk nie zostanie wyzwolony w ogóle.
Blokada jest, kręci się pierścieniem i blokuje nadajnik w sankach. Nie wysunie się sam.
Jedyną znaną mi metodą na wyzwolenie jednoczesne: lampy założonej na sanki + nadajnika RF603 to skorzystanie z gniazda synchro w body/lampie. Przy czym gniazdo synchro w nadajniku RF603 jest gniazdem sygnału wychodzącego, nie możesz za jego pomocą podać impulsu do załączenia się nadajnika. Trzeba zatem kupić kostkę synchro, na kostkę założyć nadajnik tak by wyzwalał go impuls z pinu i do tego kabelek od kostki do body/lampy.


Takie rozwiązanie było OK, tylko pytanie czy działa w 100%?
No i czy TLL na lampie podpiętej bezpośrednio do BODY będzie działać?

Jest ktoś kto to może sprawdzić ?

Będę megaWdzięczny :D

Chciałęm się dosprzętowić tak by móc błyskać z pTTLem + lampy w tle jako doświetlenie 2 planu (oczywiście te już w manualu). Jednak wcześniej chce mieć pewność, że to zadziała by nie wtopić kaski.

[ Dodano: 2015-07-10, 09:37 ]
To znów ja.
Jestem po zakupie 2 lamp yn560lll i wyzwalacza rf-603ll wersja dla nikona.
Dodatkowo dokupiony kabel przelotka z pc na gorącą stopke.

Po pierwsze wyzwalacz działa istotnie na czasie migawiki 1/180. Ja puki co opóźnień nie zauważylem co nie oznacza ze sie mogą jeszcze pojawić.

Dalsza kwestia to blokowanie wyzwalacza jak i samych lamp na gorącej stopce pentaxów (w moim wypadku k5ll). Blokada w lampach jest co oczywiste i pojawia się rownież na samym wyzwalaczu...ale nie wiem czy nikt tego nie zauważył, bo owa blokada w przypadku zapinania lampy czy wyzwalacza na stopke pentaxa nie dziala. Dlaczego...ponieważ pentax zastosował inny sposób blokowania w swojej stopce. U nikona i canona dziurka w którą wpada blokada jest na środku stopki zaraz za pinami (można wyklikać zdjęcie stopki w google więc nie będe tutaj tego wrzucał) Pentax natomiast dziurke do blokady ulokował w miejscu sąsiadującym z jednym z pinów. Reasumując dziurki z canona/nikona nie pokrywają sie z dziurką pentaxa. Co to powoduje...a no tyle, że zakladając na sanki pentaxa lampe bądź triger yungnuo blokada niedziała. Nie znaczy to, że lampa sie wysuwa. Samo mocne dokręcenie owej blokady powoduje , że pokrętło zapiera się o same sanki aparatu i wysunąć lampe jest dość trudno. Jednak jest to możliwe i nie daje gwarancji tego, że ta nie wypadnie. Druga sprawa jest taka, że sanki na samym wyzwalaczu są również w standarcie canon nikon. Czyli zakladając na wyzwalacz lampę np. Yungnuo blokada działa bezbłędnie, ale zakładając na triger lampe z dedykacją do pentaxa (np metz 52 for pentax) blokada nie działa.

To taka mała uwaga... Szkoda że tak jest, bo sam triger jak i lampy fajnie wykonane, niedrogie i dobrze działające.

Teraz jeszcze kwestia dzialania zestawu:
Lampa z pttl zapięta na sanki pentaxa + wyzwalacz zapięty do tego samego pentaxa ale poprzez przelotke z gniazda pc na gorącą stopkę.

Tandem działa tzn wyzwalana jest zarówno lampa z pttlem zapięta bezpośrednio na sanki aparatu jak i wyzwalane są lampy poprzez podpięty triger.
Lampa z pttl jest widziana przez pentaxa jako pttl i tak też działa. Jeśli chodzi o poprawność działania pttl nie stwierdziłem problemów. Ale mam wątpliwości dotyczące tego, czy system działa poprawnie, czyli czy bierze pod uwage dodatkowe źródło światła w postaci lamp wyzwalanych zdalnie...

Potestuje,posprawdzam. Jak coś odkryję to napiszę,bo ogólnie system fajny do strobingu.

[ Dodano: 2015-07-10, 17:47 ]
Tak jak pisałem tak też zrobiłem. Krótki test - zestaw: lampa z pttl wpięta w sanki pentaxa i lampa/lampy wyzwalane radiowo przez triger podpięty na przejściu gniazdo pc-gorąca stopka.
Wynik testu - pomiar pttl nie uwzględnia światła z lamp wyzwalanych radiowo. Można było się domyślać, ale potwierdziłem dla zainteresowanych (a miałem pytanie na priv).
Da się to ogarnąć wprowadzając odpowiednią ujemną korekte mocy błysku. Jednak wymaga to jakiegoś wyczucia-doświadczenia...

Tak czy siak szkoda, że do pentaxa nie ma zestawu wyzwalaczy z pttl, który jednak się czasem przydaje. W manualu oczywiście jes wszystko ok.
 
maser  Dołączył: 15 Lut 2009
Firma która chce mi sprzedać YONGNUO RF-603 C1 II sprawdziła ten sprzęt z K5 ( ja mam K3) i metzem 48. Ktoś ma ten sprzęt i sprawdzał u siebie? (Chyba to kupię skoro twierdzą że działa).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach