rey  Dołączył: 12 Paź 2009
chomsky,
Mój po zakupie właśnie nie chciał ostrzyć i to nie tylko przy 17mm. Po kalibracji w serwisie działał bez problemów. Ponoć przyczyną braku ostrości bywa również poluzowanie trzech wkrętów mocujących przedniego układu optycznego (tego z zewnętrzną soczewką).
 

ds  Dołączył: 19 Sie 2013
Mam jedno krótkie pytanie do posiadaczy T 17-50 i jego współpracy z Pentaxem. Na przysłonie 2,8 aparat naświetla o 0,7 EV jaśniej niż na przymkniętym obiektywie- wystarczy f3.2. Ma to miejsce na wszystkich ogniskowych, trybach fotografowania i bez względu na wybrany tryb pomiaru światła. Przy Canonie takiej akcji nie miałem. Może ma na to wpływ mniejsza rodzielczość szkła na pełnej dziurze - mój egzemplarz chyba na 2,8 demonem ostrości nie jest.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
ds napisał/a:
Mam jedno krótkie pytanie do posiadaczy T 17-50 i jego współpracy z Pentaxem. Na przysłonie 2,8 aparat naświetla o 0,7 EV jaśniej niż na przymkniętym obiektywie- wystarczy f3.2. Ma to miejsce na wszystkich ogniskowych, trybach fotografowania i bez względu na wybrany tryb pomiaru światła. Przy Canonie takiej akcji nie miałem. Może ma na to wpływ mniejsza rodzielczość szkła na pełnej dziurze - mój egzemplarz chyba na 2,8 demonem ostrości nie jest.
Coś jest nie tak. Mój Tamron nie ma takich dziwnych objawów.
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Mój trochę rozjaśnia obraz na 2.8 - fakt. Może nie aż tak dużo ( a może?), ale z tej wartości przysłony nie korzystam. Zaczynam od 3.2 bo wydaje mi się, iż lekko "przymykając" to szkło uzyskuje widoczne efekty "przymykania" ;)
 

ds  Dołączył: 19 Sie 2013
No zgadza się, między 2,8 a 3,2 jest ogromna różnica w rozdzielczości. Popytam w serwisie.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
ds napisał/a:
No zgadza się, między 2,8 a 3,2 jest ogromna różnica w rozdzielczości. Popytam w serwisie.
Sprawdź czy ta różnica w rozdzielczości jest na całości kadru. Z potwierdzonego źródła wiem że te obiektywy mają w swojej konstrukcji jedną z tylnych soczewek mocowanych w obudowie na kleju. Ta soczewka nie jest wklejana zbyt dokładnie i często jest zamocowana krzywo. Wtedy obiektyw jest niezbyt ostry na F2.8 i w dodatku ta nieostrość jest różna w różnej części kadru. I nie chodzi o centrum kadru względem brzegów ale prawy brzeg względem lewego lub górny względem dolnego (ewentualnie po przekątnej).
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
U mnie efekt "jaśniejszego" 2.8 wygląda czasami w ten sposób ( fotka- tak na szybko), przysłona 2.8 po lewej- po prawej 3.2:

Czasy to 1/100 i 1/125 sek.
 

ds  Dołączył: 19 Sie 2013
Różnice w naświetleniu na oko są u mnie znaczniejsze. Ogólnie potestowałem dokładniej szkło w warunkach bojowych. Dodatkowo dochodzi BF od 35mm i FF na szerokim. Odeślę do dostawcy. Nie mam ochoty uganiać się po serwisach.
 
slawekc76  Dołączył: 15 Lis 2013
Witam.
Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem K-30 + kit WR 18-55.
Zakupiłem również Tamrona 17-50 ze względu na jego światło.
Niestety na jednym końcu był FF a na drugim BF. Nie chcąc użerać się z serwisem odesłałem obiektyw (zakup przez internet). Pomyślałem że kupię gdzie indziej i nie będę miał takich problemów. Niestety myliłem się. Było podobnie tzn. FF i BF. Po kontakcie z serwisem postanowiłem odesłać obiektyw z body do kalibracji. Po paru dniach przyszła paczka z serwisu i jest dobrze. Ale....
Właśnie niedawno to zauważyłem i może ktoś będzie mógł to wyjaśnic.
Po zrobieniu zdjęcia na najniższej ogniskowej tj. 17 mm aparat pokazuje ogniskową 20 mm, a po zrobieniu na najdłuższej ogniskowej tj. 50 mm aparat pokazuje 47 mm.
Sprawdziłem zdjęcia z tego samego obiektywu zrobione przed kalibracją i tu 17 mm to jest 17 mm, a 50 mm to 50 mm. Czyli tyle ile jest naprawdę.
Czy spotkaliście się z czymś takim ?
 
mdfan  Dołączył: 09 Lis 2008
Jeśli zdjęcia są ok, to bym się tym nie martwił. Mi użyczoną Sigmę 85 f/1.4 w EXIFie pokazało jako Sigmę 70-200... :lol:
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
slawekc76 napisał/a:
Po zrobieniu zdjęcia na najniższej ogniskowej tj. 17 mm aparat pokazuje ogniskową 20 mm, a po zrobieniu na najdłuższej ogniskowej tj. 50 mm aparat pokazuje 47 mm.
Uszkodzony enkoder ogniskowej czyli wysyłka do serwisu. Jak chcesz to możesz tak zostawić ale pamiętaj że stabilizacja będzie działa gorzej jak nie będzie miała poprawnej. W dodatku teraz naprawa będzie w ramach gwarancji a później będziesz musiał za nią zapłacić. Nawet jak tobie ta usterka nie będzie przeszkadzać to przy ewentualnej odsprzedaży obiektyw będzie uznany za niesprawny i stracisz na tym. Dodam jeszcze że usterka może się pogłębić.

mdfan napisał/a:
Jeśli zdjęcia są ok, to bym się tym nie martwił. Mi użyczoną Sigmę 85 f/1.4 w EXIFie pokazało jako Sigmę 70-200... :lol:
Co innego rozpoznawanie typu obiektywu a co innego podawanie błędnej ogniskowej. Obiektywy niezależnych producentów podają identyfikator któregoś z obiektywów Pentaksa. Często pod jednym identyfikatorem Sigma ma wiele modeli obiektywów.
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Do tego np LR będzie źle korygował zniekształcenia bo będzie "myślał" że to 20mm a nie 17 inaczej zastosuje poprawę geometrii.
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Nie mam takiego szkła, ale prawdopodobnie źle bo jak LR oceni jaka to jest ogniskowa.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
espresso napisał/a:
A jak działa stabilizacja lub korekta w LR przy obiektywach o ogniskowej poniżej 10mm w których Pentax nie widzi ogniskowej.
Stabilizacja działa gorzej choć na tak krótkich ogniskowych może to nie być mocno zauważalne. Jak sobie pomyłkowo w K-5 z Samyangiem 8mm ustawiłem 85mm to obraz był mocno rozmyty nawet na stosunkowo krótkich czasach. Jak wykryje 10mm zamiast 8mm to pewnie rozmycie będzie niewielkie. Trzeba by zrobić test. Jeśli chodzi LR to w takich przypadkach nie włączam korekty.
 
slawekc76  Dołączył: 15 Lis 2013
Od rana próbuje skontaktować się z Foto-Techniką jednak nikt nie odbiera.
Wynika z tego że podczas naprawy FF, BF w serwisie uszkodzili enkoder.
Niezbyt dobrze to o nich świadczy. (Mam zdjęcia zrobione przed wysłaniem obiektywu z body jak i zaraz po odbiorze)
Dam znać jak się to skończy.


Godz. 13.00
Udało się dodzwonić. Obiektyw jedzie do serwisu.
Dziękuję wszystkim za pomoc
 
mikolaj  Dołączył: 26 Kwi 2014
Dostałem wczoraj obiektyw z tego tematu, dziś go założyłem do mojego K5-II i wstępnie się pobawiłem. Wygląda na to, że chyba jest problem z front focusem, sprawdziłem próbując ostrzyć z ręki i patrząc na Live View, więc to nie był dokładny test. Jeśli w dokładnym teście okaże się to prawdą, to zamierzam wysłać zestaw do kalibracji. Druga rzecz, którą zauważyłem to brak możliwości ustawienia korekty obiektywu w menu aparatu (zniekształcenia i aberracje), czy to jest normalne z tym obiektywem?
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
mikolaj napisał/a:
Druga rzecz, którą zauważyłem to brak możliwości ustawienia korekty obiektywu w menu aparatu (zniekształcenia i aberracje), czy to jest normalne z tym obiektywem?

Oczywiście. Ta funkcja jest dostępna tylko dla obiektywów firmy pentaks
 
mikolaj  Dołączył: 26 Kwi 2014
Tylko Pentax? Na pożyczonym Schneider Kreuznach z napisem Samsung ta funkcja jest dostępna.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Bo to pentaks :mrgreen:
 
mikolaj  Dołączył: 26 Kwi 2014
No fakt, to w sumie Pentax.
Mam jeszcze pytanie dotyczące wysyłki obiektywu do kalibracji - jak go wysłać? Przypięty do aparatu czy wszystko osobno w oryginalnych opakowaniach? Pytanie w zasadzie powinno brzmieć jak bezpiecznie wysłać aparat z obiektywem (aby nie dopuścić do zniszczenia w wyniku uderzeń, zapylenia czy zawilgocenia czy jeszcze innego uszkodzenia)?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach