Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
W prosty sposób można przyśpieszyć działanie Darktable.

Wystarczy uruchomić go w terminalu wpisując : darktable -d opencl

Do prawidłowego działania wymagana jest poprawna instalacja sterowników NVIDIA ze wsparciem dla OpenCL.

Eksport zdjęcia 16 MP trwa sekundy...

Z wymogów sprzętowych to konieczna jest chyba karta graficzna NVIDIA z min. 1 GB RAM...
na 256 MB na pewno nie działa a z 512 to nie próbowałem...
 
matteo  Dołączył: 26 Mar 2013
Szkoda, że dla radeonowców nie ma czegoś takiego...
Niestety, przy całej mojej sympatii i wsparciu dla tego programu, jestem praktycznie zdecydowany z niego zrezygnować. Prędkość działania przy rawach z NX20 i moim (wcale nie takim złym) laptopie jest fatalna. Kilka sekund czekania na nawet najprostszą zmianę parametru obrazu to zdecydowanie zły wynik... Dla porównania na AfterShot jest jakieś 5-6 razy szybciej (ale niestety ubogo jeżeli chodzi o opcje, korekcję i nie obsługuje konwertowanych dng...)
 

pe72  Dołączył: 12 Paź 2010
matteo, Wsparcie open cl jest w DT także dla radeonów. Zajrzyj tu: http://www.darktable.org/...s02s05.html.php
Nie wiem jaką masz kartę, ale może to coś pomoże, jeśli karta nie jest zbyt stara.
Ja akurat z tych "cudów" nie jestem w stanie skorzystać, bo mój laptop jest zbyt stary.

Co do prędkości działania DT, to przyznam że demon prędkości to nie jest, ale też jak porównam z Rawtherapee, z którego swego czasu korzystałem, to sytuacja wygląda dobrze (przynajmniej na moim 7 letnim lapku) W każdym razie "dłuższe przemyślenia" zdarzają się jedynie przy niektórych opcjach, np włączenie modułu odszumiania powoduje, że chwilkę musi pomyśleć.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
W przypadku NVIDIA ,Ubuntu i najnowszej wersji sterowników wsparcie OpenCL nie zawsze działa.

Osobiście wypróbowałem ze starą wersją sterowników NVIDIA 304.123 i z tymi działa bez większych problemów.

Uruchomienie w terminalu z parametrami jakie podałem pozwala zaobserwować czy inicjacja OpenCL się powiodła i czy faktycznie ono działa...
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
Markus, http://www.404.g-net.pl/2...oddawaj-opencl/ może pomóc naprawić problem z opencl :)
 
matteo  Dołączył: 26 Mar 2013
Zorientowałem się, że w sumie mam w swojej zintegrowanej grafice tylko 384mb, więc akurat opencl u mnie nie pójdzie...

Od pewnego czasu zastanawiam się, co tak właściwie może być "wąskim gardłem" w działaniu dt, czy 4GB ramu DDR3, AMD E1-1200 (1,4GHz, 2 rdzenie) czy może właśnie moja grafika (AMD Radeon HD 7310M, 384mb) :roll:
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Właśnie próbowałem to naprawić opisanym sposobem ale nic to nie dało :-(

W końcu sam znalazłem rozwiązanie...., Marek w komentarzach na tej stronie to ja ;-)

[ Dodano: 2014-08-25, 11:47 ]
Matteo "wąskim gardłem" może być ilość rdzeni CPU, wielkość RAM-u GPU oraz szybkość HDD....
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
matteo, sądzę, że procesor trochę jest tu wąskim gardłem bo pamięć 4GB jest już wystarczająca do pracy, karta z z OpenCL jest fajną sprawą ale da sie i bez OCL pracować. Nie wiem czy znasz taki program jak Rawstudio jak miałem jednordzeniowego athlona to był głównym programem do szybkiej obróbki fotek, sporo mniej rozbudowany niż DT ale działał bardzo szybko.
 
matteo  Dołączył: 26 Mar 2013
Właśnie byłem już o krok od decyzji o dokupowaniu RAMu, ale też myślę, że to nie w tym tutaj problem... Bardziej chyba jednak karta graficzna/procesor odstają w moim lapku... Zamiast zwykłego hdd mógłbym mieć ssd i zapewne różnica też by była odczuwalna, ale na razie nie za bardzo mnie stać w większe inwestycje sprzętowe...

Rawstudio kojarzę, ale naprawdę ogromnie ciężko zmienić dt, które znam już tak dobrze, na coś innego, a w dodatku jeszcze uboższego... Rozważam też to, żeby zainstalować windę jako drugi system i nauczyć się Lightrooma, albo obłaskawić jakoś Aftershota.
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
Lightrooma 5.x odpalisz pod Wine 1.7.x, trzeba tylko trochę się nad tym pochylić..
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Można sprawdzić co daje OpenCL w praktyce w konkretnym systemie wystarczy uruchomić w terminalu Darktable przy pomocy komendy :

darktable -d opencl -d perf

Podaje ona szczegółowe statystyki z czasem użycia OpenCL i CPU przez program.

Przykładowy efekt podczas eksportu 1 pliku 16 MP DNG z K-50 :

[pixelpipe_process] [export] using device 0
[dev_pixelpipe] took 0,000 secs (0,000 CPU) initing base buffer [export]
[dev_pixelpipe] took 0,035 secs (0,023 CPU) processing `balans bieli' [export]
[dev_pixelpipe] took 0,024 secs (0,012 CPU) processing `ratowanie prześwietleń' [export]
[dev_pixelpipe] took 0,207 secs (0,107 CPU) processing `demozaikowanie' [export]
[dev_pixelpipe] took 0,034 secs (0,017 CPU) processing `ekspozycja' [export]
[dev_pixelpipe] took 0,083 secs (0,043 CPU) processing `krzywa bazowa' [export]
[dev_pixelpipe] took 0,046 secs (0,023 CPU) processing `wejściowy profil koloru' [export]
[default_process_tiling_cl_ptp] use tiling on module 'sharpen' for image with full size 4928 x 3264
[default_process_tiling_cl_ptp] (2 x 1) tiles with max dimensions 4840 x 3264 and overlap 5
[default_process_tiling_cl_ptp] tile (0, 0) with 4840 x 3264 at origin [0, 0]
[opencl_sharpen] couldn't enqueue kernel! -4
[default_process_tiling_opencl_ptp] couldn't run process_cl() for module 'sharpen' in tiling mode: 0
[opencl_pixelpipe] failed to run module 'sharpen'. fall back to cpu path
[dev_pixelpipe] took 0,736 secs (1,407 CPU) processing `wyostrzenie' [export]
[dev_pixelpipe] took 0,266 secs (0,224 CPU) processing `wyjściowy profil koloru' [export]
[dev_pixelpipe] took 0,202 secs (0,461 CPU) processing `gamma' [export]
[opencl_profiling] spent 0,2250 seconds in [Write Image (from host to device)]
[opencl_profiling] spent 0,0196 seconds in whitebalance_1ui
[opencl_profiling] spent 0,0224 seconds in highlights_1f
[opencl_profiling] spent 0,0811 seconds in ppg_demosaic_green
[opencl_profiling] spent 0,1153 seconds in ppg_demosaic_redblue
[opencl_profiling] spent 0,0087 seconds in border_interpolate
[opencl_profiling] spent 0,0317 seconds in exposure
[opencl_profiling] spent 0,0800 seconds in basecurve
[opencl_profiling] spent 0,0402 seconds in colorin
[opencl_profiling] spent 0,2977 seconds in [Read Image (from device to host)]
[opencl_profiling] spent 0,0781 seconds in sharpen_hblur
[opencl_profiling] spent 0,1574 seconds in colorout
[opencl_profiling] spent 1,1573 seconds totally in command queue (with 1 event missing)
[dev_process_export] pixel pipeline processing took 1,633 secs (2,317 CPU)
[exiv2] Exif tag Exif.PentaxDng.0x0405 not encoded

[export_job] exported to `/home/marek/Pulpit/BN2013/IMGP6861_01.jpg'

[opencl_summary_statistics] device 'GeForce GT 630': 67 out of 68 events were successful and 1 events lost
 
niżyn  Dołączył: 07 Gru 2013
pe72 napisał/a:
niżyn, Ja także nie zauważyłem, aby DT sam z siebie dodawał ziarno.
Może opisz jak wywołujesz i czego używasz.


Trochę po czasie odpowiadam. Popróbowałem i rzeczywiście to była wina zdjęcia a nie programu. Po prostu w miejscach niedoświetlonych, po rozjaśnieniu na krzywych, wychodziło ziarno.
Przy okazji prób przekonałem się do edycji JPG w Dark Table. Zwłaszcza "kontrast miejscowy" i Światła i półcienie" dają rewelacyjny efekt.
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
Panowie pytanie poważne. Nie chcę zakładać nowego tematu. A chodzi mi porządną wołarkę pod linuxa. Ponieważ chcę się przesiąść z win na linuxa. Przekonuje mnie do tego stabilność systemu i wolne oprogramowanie. A winda coraz bardziej mnie zawodzi. Więc tak poszukuję wołarki z takimi rzeczami jak pędzel i stempel. Tylko że chciałbym do pędzla na raz przydzielać kilka parametrów tak jak to jest w LR. Przydała by się też możliwość tzw. auto mask (choć nie jest to priorytet) i synchronizacja ustawień jednego zdjęcia z kolejnymi. Tak żeby móc przyspieszyć pracę z serią zdjęć. Widziałem, że takie rzeczy ma After pro shot od corela, ale lepszy by był darmowy program
 

pe72  Dołączył: 12 Paź 2010
wariat133, Porządną wołarką jest własnie DT. Tyle, że DT to nie LR i na odwrót. W darktable nie ma opcji "pędzlowania". Tutaj działa się na całym obszarze zdjęcia przy użyciu narzędzi nazywanych modułami. Za to jest coś na kształt masek i istnieje możliwość uruchamiania modułów w kilku instancjach tym samym bez pędzla można się obejść przy zastosowaniu masek, zmiany krycia itp (w każdym razie dla mnie jest zbędny). Jeśli chodzi o stempel, to o ile chodzi o usuwanie syfów z matrycy to jest specjalny moduł do tego przeznaczony i działa b. dobrze.
Co do synchronizacji zdjęć to problemów nie ma. Wszystkie operacje na rawie zapisywane są do odrebnego pliku xmp, więc wystarczy wczytać taki plik do kolejnego zdjęcia i gotowe. Można tez zapisać sobie jako styl i mieć go zawsze niejako pod reką.

Przyznam się że do przesiadki na linucha skłoniło mnie m.in. darktable, oczywiście oprócz wkurzenia na windę. Do DT trzeba się nieco przyzwyczaić, bo początkowo może wydawać się jakieś takie surowe. Przynajmniej ja tak miałem, ale jak mu się da szansę to odwdzięczy się z nawiązką :mrgreen: Oczywiście nie należy zapominać, że to nadal tylko wołarka rawów a nie edytor grafiki. Niemniej jednak po wywołaniu zdjęcia w DT nie zdarza mi się wprowadzanie poważnych poprawek w edytorze (tu do dyspozycji GIMP) poza końcowym wyostrzaniem.
 
matteo  Dołączył: 26 Mar 2013
wariat133 napisał/a:
Panowie pytanie poważne. Nie chcę zakładać nowego tematu. A chodzi mi porządną wołarkę pod linuxa. Ponieważ chcę się przesiąść z win na linuxa. Przekonuje mnie do tego stabilność systemu i wolne oprogramowanie. A winda coraz bardziej mnie zawodzi. Więc tak poszukuję wołarki z takimi rzeczami jak pędzel i stempel. Tylko że chciałbym do pędzla na raz przydzielać kilka parametrów tak jak to jest w LR. Przydała by się też możliwość tzw. auto mask (choć nie jest to priorytet) i synchronizacja ustawień jednego zdjęcia z kolejnymi. Tak żeby móc przyspieszyć pracę z serią zdjęć. Widziałem, że takie rzeczy ma After pro shot od corela, ale lepszy by był darmowy program


Jako doświadczony linuxiarz szczerze Ci powiem - niczego lepszego niż LR nie znajdziesz. Darktable to w tej chwili chyba jednak wiodący software w tej kategorii dla Linuxa, ale i on ma swoje braki, nie wspominając o przeciętnej wydajności i stabilności. Nie mnie bardziej nie wnerwia jak to, kiedy edytuję jakieś zdjęcie już dobre kilka minut, tworzę np. drugą instancję jakiegoś modułu, a tu nagle piękny crash i trzeba zaczynać "robić" zdjęcie od nowa...
AfterShot wygląda nawet ciekawie, chociaż z tego co mi się wydaje nieco uboższy niż DT. Porażka natomiast jeżeli chodzi o obsługę puszek - np. rawów z mojego NX20 w ogóle nie otwiera. A to przecież nie jest jakiś super-nowy czy super-niszowy korpus :-/

Ja na odwrót - właśnie głównie dla Lightrooma (i możliwości oglądania filmów w HD) planuję po kilku latach znowu zainstalować Windę (jako drugi system) na lapku.
 

pe72  Dołączył: 12 Paź 2010
matteo napisał/a:
Darktable to w tej chwili chyba jednak wiodący software w tej kategorii dla Linuxa, ale i on ma swoje braki, nie wspominając o przeciętnej wydajności i stabilności


Co do stabilności, to DT jest nie mniej stabilne niż każdy inny soft.
W trakcie mojego prawie 3 letniego korzystania z programu (od wersji 0.7 bodajże) zdarzały się wersje w których program się położył w pewnych sytuacjach, ale i szybko pojawiały się poprawki. Od dłuższego czasu nie doświadczyłem padu i i program z wersji na wersję jakby żwawszy się stał. Zaznaczam przy tym, że korzystam tylko z wersji "oficjalnych" tzw stabilnych, a mój lapek to dziadek na dzisiejsze standardy: 2 GB RAMu, procek Celeron M, grafika zintegrowana.

Co do innego softu na linuksie to w porównaniu z windą po przesiadce zauważyłem poprawę komfortu pracy w GIMPie i w Rawtherapee. W tym ostatnim przypadku to właściwie w ogóle mogłem pracować, bo pod windows program się sypał z braku pamięci albo innych cudów. W porównaniu z windą na linuksie oba programy działają bez zarzutu. Zapewne to wina przeportowania programu na inną platformę i wyższych wymagań sprzętowych, ale fakt jest faktem.

Tyle moich wynurzeń... :-)
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
Pracuje na Darktable od kilku lat i jest to naprawdę stabilny soft może ze 2 razy się posypał ale nie było to nic tragicznego tym bardziej, że zapisuje pliki xmp wiec strata żadna. Poza tym ja lecę na wersji niestabilnej wiec wypadki mogą zdarzać się częściej niż na wersjach oficjalnych. Do dalszej obróbki używam albo Gimpa albo Pixeluvo (płatny program - bardzo fajnie się rozwija).
Do obróbki RAW jest zresztą dużo więcej programów niż Darktable czy RT (RawStudio, Ufraw czy Photivo).
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
wariat133 napisał/a:
Tylko że chciałbym do pędzla na raz przydzielać kilka parametrów tak jak to jest w LR.

LR nie ma odpowiednika pod Linuksem. RT, Darktable czy UFRaw nie umywają się do tego co wyciągniesz z pliku pod softem Adobe. Jestem fanem Ubuntu od ładnych paru lat ale równolegle używam Windowsa właśnie do obróbki zdjęć w LR.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
LR działa podobno również na wine.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Mi pod Wine sie nie udało uruchomić LR, ale działa bez problemu pod VirtualBox - blondynka ogarnia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach