ArekB  Dołączył: 29 Lip 2013
Jarek Dabrowski napisał/a:
od teraz można nadsyłać RAWy z czegokolwiek (...)

Jarku, a jaka tematyka / kompozycja byłaby najbardziej pożądana?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
ArekB napisał/a:
Jarku, a jaka tematyka / kompozycja byłaby najbardziej pożądana?
Najbardziej pożądane byłyby akty Moniki Belucci, no, ale to oczywistość.

Portret, trudne, mieszane oświetlenie, to jest to, co lubimy najbardziej.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Wynikowy obraz musi mieć zachowaną oryginalną orientację. Nie można stosować obrotu o 90, 180 czy 270 stopni ani odbijać obrazu w poziomie lub pionie.

Ponieważ taką informację otrzymałem w korespondencji, chciałbym ją potwierdzić we właściwym do tego wątku.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tak, nie obracamy zdjęć, chyba, że jest to oczywiste (że trzeba obrócić).
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Takie pytanie mi się nasunęło: czy można korzystać z profili korekcji obiektywów? Np. w lightroomie albo acr?
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
SlicaR, wg mnie można - wszak to zabawa w wołanie zdjęć a takie korekty to nie "obróbka lokalna" mimo że działa tylko na wybrany obszar zdjęcia (podobnie jak korekcja aberracji chromatycznych)

z 1 strony wątku:
Jarek Dabrowski napisał/a:
Tu chodzi głównie o to, co kilkoma ruchami doświadczonych rąk można wyciągnąć z rawa,
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
pyciar, myślałem głównie o korekcji geometrii. Zastanawiam się pod kątam czy to ma sens, bo w rawczelendżu chyba nie o to chodzi.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
W tej zabawie chodzi o porównanie kilku różnych podejść do tego samego tematu, więc jeśli ktoś ma ochotę, by wykonać korekcję obiektywu, to nie widzę przeciwwskazań, zwłaszcza jeżeli stosuje ją na co dzień przy własnych zdjęciach. Sam tak zrobiłem w przypadku kilku moich propozycji obróbki.

Przy okazji kolejna kwestia do przedyskutowania – czy plamkować widoczne czasami brudy na matrycy? Wszak to obróbka lokalna. ;-)
 
Czytnik  Dołączył: 10 Cze 2014
To wejdziemy w dyskusje czy bliki usuwać...

Moim zdaniem jest dobrze jak jest. Bez obróbki lokalnej ;) To wiekszej wyzwanie niż z...
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Ja nie plamkuję do tej zabawy. Moim zdaniem tutaj chodzi o wydobycie kolorów, cieni, gradientów, o parametry ekspozycji - a nie o stempelkowanie czy dodawanie Britney przy naszym boku.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Na mój gust plamki nie (to jest ewidentnie lokalna obróbka), bliki też nie (chyba, że uda się to zrobić globalnie). Podobnie jak nie powinno się stosować pluginów (niebędących na standardowym wyposażeniem programu graficznego - co Wy na ten temat sądzicie?). Zgadzam się z podejściem Marooned. Również tak traktuję tą zabawę tym bardziej, że był już freerawchallange i chyba się nie przyjął.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
O ile pamiętam korekcja geometrii jest/była niedozwolona ponieważ zwłaszcza dla mniejszych ogniskowych daje efekt kadrowania i tym samym zmienia zawartość obrazu.
W przypadku pluginów nie było ograniczenia wyłącznie do wbudowanych w danym program pod warunkiem pracy wyłącznie na jednej warstwie/miętoszenia całego obrazka bez zaznaczania jego części. Nie jest/było zabronione przepuszczenie obrazka kolejno przez kilka programów przy zachowaniu ww. ograniczeń.
Jeżeli wprowadzimy ograniczenie tylko do wbudowanych pluginów to automatycznie skreślamy wtyczki takie jak Topaz czy XiDenoiser, Noiseware (tym bardziej SilverEfex i ColorEfex).
Prosiłbym prowadzącego o ustalenie/ogłoszenie nowych zasad lub potwierdzenie dotychczas obowiązujących.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Cytat
Prosiłbym prowadzącego o ustalenie/ogłoszenie nowych zasad lub potwierdzenie dotychczas obowiązujących.

Podpisuję się pod tym.
mr.ra66it, co do korekcji to dokładnie o to mi chodziło.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie wiem dlaczego chcielibyście cokolwiek tutaj zmieniać.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
To uściślamy:

Zgodnie z regulaminem uzupełnionym tymi http://pentax.org.pl/view...1059871#1059871 pytaniami i odpowiedziami na nie oraz z tymi http://pentax.org.pl/view...1063416#1063416 http://pentax.org.pl/view...1116535#1116535 http://pentax.org.pl/view...1023981#1023981 wpisami nie można kadrować, w tym obracać zdjęć, korygować perspektywy, stosować filtrów połówkowych i kołowych, warstw, masek oraz narzędzi wymagających „dotykania” obrazka kursorem myszki poza ewentualnym wskazywaniem punktu do ustalenia balansu bieli. Obrabiamy zdjęcie globalnie przy użyciu suwaczków, pokręteł, wajch czy co tam macie w swoich wołarkach RAWów, ewentualnie wpisując polecenia w linii komend, jeżeli ktoś tak pracuje.

 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
bakulik, dzięki.
plwk, absolutnie nie zmieniać - uściślić/dopytać
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Proszę o osądzenie dopuszczalności w kwestii filtrów na przykładach. ;-)

Te by się mieściły w regułach w moim przekonaniu:
1) połówkowy, który jest sterowany suwaczkami/wartościami liczbowymi (np. wbudowany w Raw Therapee 4.1 lub podobnie sterowany)
2) korekcja winietowania, korekcja aberracji, rozmycia itp. o ile sterowane suwaczkami
3) składniki z Color Efex, Silver Efex (np. Brillance/Warmth, Detail Extractor, Tonal Contrast) uruchamiane bez punktów kontrolnych w trybie 16-bitowego koloru (w PSE wyświetlają nawet informację, że modyfikują cały obraz, bo w trybie 16-bit nie zapisują w oddzielnych warstwach)
4) filtry odszumiania/wyostrzania (np. Noiseware, Topaz itp).

Te by się nie mieściły w regułach w moim przekonaniu:
1) jakiekolwiek punkty kontrolne w ColorEfex, a tym bardziej Viveza
2) wielopunktowy balans bieli w DxO
3) połówkowy w LR (bo wymaga zaznaczania na obrazie)

Przykłady z pogranicza (podobny sposób zaznaczania obszaru zmiany):
1) maski w Darktable, Lightzone (sterowane suwaczkami) - nie używać?
2) korekcja koloru (np. zieleni, magenty itp w PSE, LR - sterowanie suwaczkami) - można używać

Czy moja interpretacja jest prawidłowa?
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Litera prawa przedstawiona, teraz zaczynamy interpretację? ;-)

Nie znam wszystkich programów i wtyczek i nie wiem, jak się w którym zmienia parametry, czy suwaczkami czy jeżdżąc kursorem po obrazie, ale zakładając najważniejsze, że działamy na całym obrazie, a nie lokalnie na fragmentach wybranych przez obrabiającego, spróbuję się odnieść do Twoich pytań.

Z tych wg Ciebie dozwolonych:
Ad 1. Nie, bo jednak działa tylko na część obrazu, którą można samemu ustawić.
Ad 2. Można.
Ad 3. Tak, o ile modyfikują cały obraz. Tutaj mogło by się pojawić pytanie, czy bawimy się tylko w wywoływanie RAWa (które np. w PS kończy się zamknięciem Camera RAW), czy też „dosmaczamy” obraz dalej innymi programami, filtrami, wtyczkami itp. Ale ponieważ wołarka wołarce nierówna i niektóre mają więcej funkcji niż inne, myślę, że można obrabiać zdjęcie aż do osiągnięcia założonego efektu, nawet w kilku programach, byleby działać na całym zdjęciu.
Ad 4. Tak, z założeniem jak wyżej.

Z tych wg Ciebie niedozwolonych faktycznie wszystkie nie mieszczą się w regułach.

Co do ostatniej grupy:
Ad 1. Czy chodzi np. o selektywny wybór koloru? Jeśli tak, to można np. usunąć zafarb z cieni lub zmniejszyć nasycenie czerwieni (coś jak HSL lub Camera Calibration w Lightroomie). Jeśli chodzi o selektywne zaznaczenie dowolnego fragmentu zdjęcia, to nie.
Ad 2. Można używać, o ile, oczywiście, działają na całym zdjęciu.

 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
A propos masek parametrycznych, o których wspomniałem chodzi mi o takie jak opisane np. tu (dla Darktable). Zakładam, że takiego czegoś nie używamy.

I jeszcze dopytanie o:
- winietę, bo korekcja winiety działa praktycznie tak samo jak zubożony o parametr kształtu i koloru filtr winiety dla całego obrazu
- aberracje, bo to jest dostępne jako parametr niejednej wołarki od dcraw poczynając

Dzięki za wyjaśnienia.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Widzę, że te maski są bardziej rozbudowane, niż myślałem. Raczej ich nie stosujmy. Co do korekty obiektywu: można zastosować.

Może napiszę tak. Programy do wołania RAWów ciągle są rozwijane i wzbogacane o nowe funkcje. Żeby za każdym razem nie trzeba było szczegółowo dochodzić, co można, a czego nie można, przyjmijmy, że:

a) możemy zmieniać tonalność zdjęcia, balans bieli (globalny), jasność, kontrast, nasycenie, naginać krzywe i regulować poziomy, miksować kanały, słowem stosować wszystkie narzędzia działające na całym obrazie,
b) możemy wyostrzać, odszumiać, dodawać ziarno, winietę, korygować obiektywy,
c) nie można zmieniać kadru; odpadają więc obroty (z wyjątkiem gdy np. obraz leży na boku lub jest do góry nogami, wtedy wypada go poprawić), przycinanie, zmiana geometrii (np. poprawa „walących się” budynków),
d) nie można stosować warstw, masek, filtrów połówkowych i jakichkolwiek innych działających tylko na wybrany obszar zdjęcia, niezależnie od tego, w jaki sposób się je definiuje i reguluje,
e) nie można używać narzędzi działających lokalnie typu stempelki, pędzelki, ołówki, piórka itp.,
f) można używać opcji działających na części obrazu, jeśli nie mamy wpływu na ich zakres (np. korekcja świateł/cieni, zmniejszenie nasycenia wybranego koloru, kalibracja kolorów itp.),
g) do powyższych celów możemy używać dowolnej liczby programów i wtyczek do nich aż do osiągnięcia zadowalających efektów, o ile spełniają powyższe warunki.

W skrócie: jeśli można użyć danego narzędzia tak, by zmienić wybrany przez siebie fragment zdjęcia, to znaczy, że nie wolno go użyć. ;-)

Czyli np. w Lightroomie możemy robić wszystko oprócz używania narzędzi z paska pod histogramem (Crop Overlay, Spot Removal i ich koledzy) oraz funkcji Upright i manualnych transformacji geometrii z działu Lens Correction.

Mam nadzieję, że podsumowanie jest jasne i nie będzie trzeba bardziej uszczegóławiać powyższych reguł.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach