Lenin  Dołączył: 08 Lut 2007
bakulik napisał/a:

Może napiszę tak. Programy do wołania RAWów ciągle są rozwijane i wzbogacane o nowe funkcje.

A mogę tu wrzucić parę przykładów? Chodzi mi takie: HDR z programu do HDR i dla porównania obróbka jednego RAW.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Lenin, Może sobie załóż nowy temat "HDR Challenge" ;) albo zgłoś się do reaktywacji "Free RAW Challenge" - czyli takiej wersji tego tematu, w której wszystko było dozwolone - vide: http://pentax.org.pl/viewforum.php?f=85 - od siebie dodam, że Free RAW Challenge umarł z powodu właśnie zbyt dużej potrzeby poprawności... ;P
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Lenin, HDR nie stosujemy.

Sens zabawy jest taki, że sprawdzamy, co da się wyciągnąć z RAWów z naszych puszek bez uciekania się do różnych sztuczek. Można też traktować ją jako porównanie umiejętności różnych osób w obróbce tego samego zdjęcia. A jeśli ktoś ma obrazek, z którym nie może sobie poradzić lub jest niezadowolony z własnej obróbki, to może go podesłać jako propozycję i zobaczyć, co inni dają radę z niego wyczarować. W ten sposób można się czegoś nauczyć, można się dowartościować, jeśli innym też się nie powiedzie lub załamać, gdy ktoś inny przy użyciu dwóch suwaczków wyciągnie z problematycznego RAWa cudny obrazek. :-)
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Dla porządku i tu dodaję, żeby każdy mógł znaleźć: od edycji 413 zmieniamy rozmiar małego pliku na 900 px na dłuższym boku dostosowując go do obecnych zapisów regulaminu forum.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Czy ftp przyjmie trochę większy plik (154 MB)?
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Z tego co wiem, nie ma ograniczeń. Ale to musiałby potwierdzić ktoś z administracji. Spróbuj wrzucić.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Coś nie idzie, tzn. wysyła 100% pliku a potem mówi że rozłączylo i nie da się. Pewnie zepsułem P@PL bo teraz próbuję wysłać normalny mały DNG i nie mogę się zalogować.
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Witam :) Zajefajny dział dla początkujących i nie tylko. Z pewnością będę tu często zaglądać i molestować pytaniami.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Ty tu masz brać czynny udział.
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Przepraszam, a z kim mam brać ten czynny udział ?
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
No jak to? Ze wszystkimi.
Ach.. Bo Tobie tylko to podlinkowali?
No to cała zabawa jest tutaj: http://pentax.org.pl/viewforum.php?f=84
Patrzysz po numerkach. W każda niedzielę pojawia się nowy RAW do ściągnięcia i masz czas do następnej niedzieli do 20:00 na przesłanie mailem obrobionej wersji. Po 20:00 są publikowane wszystkie prace i pojawia się nowy RAW. W między czasie dyskutuje się o nadesłanych wersjach. Możesz też nadsyłać swoje RAWy do obróbki, ale to sobie doczytasz.
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Super! Muszę się w to wczytać.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Filozofii nie ma. Robisz co chcesz i w czym chcesz (nawet w tosterze do grzanek, jak umiesz) byle na całym obrazku (nie wolno stosować obróbki selektywnej/miejscowej) Czyli po polsku tylko suwaczki. Selektywnej na razie i tak nie umiesz, więc nie masz się co martwić. Ta zabawa bardzo rozwija. Też tu zaczynałem i czasem wracam.

[ Dodano: 2017-04-21, 21:23 ]
A jeszcze na poczxątek załóż sobie osiągnięcie efektu "jak to naprawdę wyglądało". Takie rzeczy jak Blesso, rafi, czy mr.ra66it na razie odpuść. Przyjdą same.
 
KasiaMagda
[Usunięty]
SlicaR napisał/a:
Selektywnej na razie i tak nie umiesz,

Jak, to nie umiem, przecież cały czas robię selektywną. ;-)

Już z tego co na szybko zerknęłam podoba mi sie i wchodzę w to. Dzięki za radę i poradę :-)
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
jak widzicie filtr połówkowy w darktable, właściwie nie zaznaczamy jak np. w LR , niedozwolone to prawda?

[ Dodano: 2018-11-07, 20:34 ]
Doczytałem na przedniej stronie ;)
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Kontynuacja stąd: http://pentax.org.pl/view...1339426#1339426
Rafi napisał/a:
Wiem, że jakieś powody były/są, aby "zabraniać" używania oprogramowania HDR, ale co gdyby z tego zakazu zrezygnować? Warto rozważyć czy bez sensu?

Możemy rozważyć zdjęcie tego ograniczenia, wszak stosując korektę świateł/cieni można uzyskać podobne efekty, a to jest dozwolone. O ile program HDR działa na cały obraz (a tak zdaje się jest), to można by takowego użyć. Myślę, że nadużywane to nie będzie, bo nie do każdego zdjęcia się nadaje, a także nie każdy takie programy ma i stosuje. A o zasadności tego i o jakości uzyskanych efektów podyskutować w podsumowaniu.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Nie jestem biegły (czytaj: w ogóle się nie znam) w oprogramowaniu i nie wiem na ile inaczej działa na RAW "zwykła" wołarka w stosunku do tego, co oferuje HDR (dla mnie HDR to raczej składanie wielu zdjęć o różnym naświetleniu, choć wiem, że pojedynczo też się da).

Programy, w stosunku do czasu ustalenia regulaminu, mocno się zmieniły, i możliwe, że to co kiedyś byłoby uznane za "HDR", dziś jest np. nazwane w jakimś programie funkcją "odzyskaj cienie". Ale może się mylę, więc poczekam na zdanie innych, którzy się w tej sprawie orientują...

Ograniczenie sprzed może ok. 10 lat i do matryc na dziś (patrząc na "wiek" regulaminu) też "wiekowych". Czy na dziś ma nadal uzasadnienie?
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Rafi napisał/a:

Ograniczenie sprzed może ok. 10 lat i do matryc na dziś (patrząc na "wiek" regulaminu) też "wiekowych". Czy na dziś ma nadal uzasadnienie?


może dla zabawy? :)
ale fakt te wołarki do HDR jeśli są działające na cały obraz - a nie jak na przykład NIK który działa punktowo to bym był za tym aby je dopuścić :)
chyba dlatego, że sam ich zwykle w taki sposób nie stosuje.
jakis nawyk że jeśli HDR to przynajmniej 2 lub 3 pliki
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Oczywiście, że HDR polega na składaniu kilku różnych ekspozycji w jedno zdjęcie. Programy oferują obróbkę „typu HDR” z jednego zdjęcia polegającą na rozjaśnianiu cieni i przygaszaniu świateł. Jeśli działamy na RAWie, to daje to czasem jakiś rezultat, ponieważ wynikowy JPEG jest zazwyczaj 8-bitowy, a RAWy oferują 10, 12, 14 bitów „pojemności”, jest więc nadwyżka danych.

Jeśli taka będzie wola uczestników, to możemy dopuścić stosowanie tego typu programów, o ile działają globalnie na całym zdjęciu, a nie na jego partiach wskazanych przez użytkownika.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Przy okazji: stosowanie filtrów (chyba) nie jest zabronione? Nie kojarzę takiego zakazu, a np. w RC547 sam takowe stosowałem (nic punktowo/obszarowo, lecz na cały obraz - filtr sam "wybierał" co zmienić).
A ingerencja filtrów potrafi być zdecydowanie większa niż użycie HDR.
Ostatecznie i tak chodzi o końcowy efekt. A samo użycie danego narzędzia (filtr czy HDR) generalnie wcale nie przesądza, że końcowy efekt będzie obiektywnie "lepszy". Czasem może to ułatwić, ale masz też swoje pułapki...

Jeżeli nie pojawi się, od bardziej wtajemniczonych w arkana obróbki i być może samo oprogramowanie, jakieś konkretne uzasadnienie zakazu stosowania oprogramowania HDR w RC, to ja w tej chwili jestem za tym, aby to ograniczenie "oficjalnie" znieść.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach