Od kiedy korzystasz z systemu Pentax ?
x-1980
2% Complete
10 (2%)
1981-1990
2% Complete
11 (2%)
1991-1995
2% Complete
12 (2%)
1996-2000
7% Complete
30 (7%)
2001-2005
7% Complete
32 (7%)
2006
5% Complete
22 (5%)
2007
18% Complete
78 (18%)
2008
31% Complete
135 (31%)
2009
16% Complete
71 (16%)
dopiero zamierzam
5% Complete
23 (5%)
 
Starzec Bogdan  Dołączył: 19 Sty 2014
@Enzo , na wiosnę mam dopiero robić ogrodzenie, więc jeszcze ne kupiłem , ale o tym wiem tylko ja , tzn. wiedziałem:-)
 
Chosen  Dołączył: 10 Gru 2013
Od wczoraj :D, wczoraj dotarł do mnie mój pierwszy Pentax K-5.

Długo się zastanawiałem nad wyborem systemu postawiłem na Pentaxa. Jeszcze dłużej myślałem nad wyborem modelu K-5 I / II / IIs czy K-30 czy może K-50. Doszedłem do wniosku że wezmę co się trafi w dobrej cenie. Trułem na forumowej giełdzie wszystkim sprzedawcom K-5 (dzięki za cierpliwość do mnie), szperałem na tablicach allegrach itd. Aż trafiłem na okazję z 8 miesiącami gwarancji i przebiegiem 1041 klatek.
 
Starzec Bogdan  Dołączył: 19 Sty 2014
To kupiłeś prawie nówkę.
 
kapselleek  Dołączył: 13 Wrz 2014
Ja wszedłem w system bardzo niedawno, bo pojutrze będzie dwa tygodnie ... Trudno powiedzieć że korzystam z systemu, gdyż poza aparatem K-10D, obiektywem Sigma 18-200 z mocowaniem Pentax i przejściówką Emolux na M42, całą resztę mam CCCP i DDR. Zobaczymy co dalej. Miałem w planach dokupienie kitowego 18-55 DA WR, ale po sprawdzeniu możliwości stałek które posiadam (Helios 77M4 50/1,8, Helios 44 58/2) chyba odpuszczę zakup. Sigma rewelacją nie jest, a na pełnej dziurze jest wręcz tragiczna, ale po przymknięciu tragedii nie ma. Mam jeszcze Jupitera 9 85/2 i Pentacona 135/2,8, które z powodzeniem pokrywają zakres krótkiego tele. Sigmę zdjąłem w zeszły piątek, gdy dotarł adapter i od tego czasu jej nie zakładałem. Helios 77 jest świetny po lekkim przymknięciu, ale długo leżał i przysłona się z lekka przycina, za to dłużej leżący 44, okazał się równie dobry i w zasadzie do codziennego pstrykania na razie wystarczy. Pod światło niestety robi duchy, ale znośne. Na pewno będę musiał znaleźć coś długiego z dobrym światłem na Airshow, ale to w przyszłym roku, więc jest czas by poszukać. Na dniach spróbuję jeszcze sowieckiego lusterkowca 500mm, tak z czystej ciekawośći, gdyż zastosowania u siebie raczej na razie nie widzę. Co prawda mamy działkę w okolicach Złakowa Kościelnego, gdzie obok są piękne łąki, zalewane co wiosnę przy roztopach, stanowiące siedlisko wielu gatunków wodnych ptaków. Pewnie na wiosnę jak się towarzystwo zleci, wlezę tam w woderach i popróbuję tego tematu. Na dzień dzisiejszy mam czym się bawić i nie myślę o rozbudowie systemu. Stanowi on jedynie narzędzie, bo to ja mam robić zdjęcia, a aparat ma mi w tym pomagać. Wiadomo że im więcej zabawek tym mniej ograniczeń, ale granice rozsądku jednak obowiązują. Po dziesięcioletniej zabawie z kompaktem mam teraz ogromną radochę z nowej zabawki. A efekty przyjemnie zaskakują. Miał być K-30, lub K-50. ale kasa poszła pod maskę samochodu i trzeba było powrót do lustrzanki zrobić skromniejszy. Jedyne co mi w Kadyszce trochę przeszkadza to mały zakres użytecznych czułości matrycy. Już przy ISO 200 pojawiają się widoczne szumy (ale o ładnej strukturze), a przy ISO 800 zaczyna się nieciekawie, by przy 1600 osiągnąć poziom trudny do zaakceptowania.

[ Dodano: 2014-09-24, 16:00 ]
Ujawniła się druga wada K-10D! 3M-6A 500mm f6.3 nie dał się założyć, bo obudowa schowanego flesza za bardzo do przodu wystaje i zabrakło jakieś 5mm. A bydle jest ogromne i grube. Ale z tą wadą da się żyć 8-)
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
kapselleek napisał/a:
3M-6A 500mm f6.3


To lustro trudno zapiąć do czegokolwiek, co posiada "daszek". MC 3M-5 8/500 jest dużo mniejszy. Nie mówiąc o tokinie RMC 8/500 (też lustro o "symbolicznych" rozmiarach w porównaniu do "rosjan").
 

Zbyszek  Dołączył: 19 Paź 2006
MC 3M-5 8/500 z K-3 bez najkrótszego pierścienia też nie daje rady, osłona lampy zawadza. Co prawda z pierścieniem i po przeogniskowaniu daje radę. Natomiast jakość obrazu pozostawia sporo do życzenia. W zasadzie obraz z 300 mm jest po powiększeniu porównywalny jeżeli nie nieco lepszy. Może to kwestia egzemplarza, trudno powiedzieć.
Można eksperymentować ale jako tania alternatywa dla w miarę poprawnej klasycznej optyki raczej nie stanowi konkurencji.

Maksutowy potrafią być niezłe. Porównywałem kiedyś obraz z maka 127 (chinol) z obrazem z Takahashi FS 128. W FS widać było pierścienie dyfrakcyjne wokół gwiazd, mak lekko ustępował ale różnica nie była porażająca biorąc pod uwagę z czym był porównywany. Natomiast różnica w cenie ......... bezcenna :)
 

Diamond32  Dołączył: 20 Sie 2007
Ja otrzymałem w połowie lat 90tych, o ile dobrze pamiętam, korpus MZM z kitem od ojca. Później była dopiero K10D w 2008r.
 
Wurcel  Dołączył: 07 Lis 2012
Październik 2012 :P, w tym czasie niezły komplecik zebrałem :)
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Niewiele w tym samego pentax'a ;-)
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Mógłby ktoś poprawić ankietę w tym wątku. Można by dodać kolejne lata i wyzerować opcję "dopiero zamierzam" gdyż jest już nieaktualna. ;-)
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Oraz dodać opcję "Do końca tego tygodnia" ;-)
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
Skoro założyłem konto na forum końcem 2008 to +/- od wtedy mam k10d
od chyba 2-3 lat mam MeSuper
a od tygodnia k-5II

Widać w którym roku był największy boom :] syndrom k10d/k20d?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
ZbyszekB napisał/a:
Mógłby ktoś poprawić ankietę w tym wątku. Można by dodać kolejne lata i wyzerować opcję "dopiero zamierzam" gdyż jest już nieaktualna.
nie można poprawiać ankiet - jakakolwiek zmiana powoduje wyzerowanie wyników
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
A może by tak stworzyć nowy wątek z bezterminową ankietą i widocznymi wynikami?
Moderator ma takie możliwości ;-)
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
Moją pierwszą lustrzanką (bagnet K) w 1995r. był Ricoh KR10M.
Po dwóch latach z przyczyn finansowych nastąpił przymusowy rozwód i jakiś czas był tylko kompakt Canon A70. Potem kupiłem tanio lustrzankę Revuenona na M42, sprzedałem a następnie trafił mnie przelotny romans z Olympusem OM1 - ależ on cichutko chodził! Znów krach finansowy, sprzedaż całego systemu OM (2 korpusy i 5 szkieł) i chwilowo znów kompakt Canon A630. Następne lustro, kupione okazyjnie - Canon 300D ale załatwiłem go szybko piaskiem i wilgocią i znów degradacja na kompakt Samsunga EX1.
Od około dwóch lat powrót na bagnet Pentaxa manualnym modelem MX i cyfrowym K5IIs a od tygodnia pierwszy limited 70/2.4 :)
 
kapselleek  Dołączył: 13 Wrz 2014
Rychubil napisał/a:
Moją pierwszą lustrzanką (bagnet K) w 1995r. był Ricoh KR10M.
Po dwóch latach z przyczyn finansowych nastąpił przymusowy rozwód i jakiś czas był tylko kompakt Canon A70. Potem kupiłem tanio lustrzankę Revuenona na M42, sprzedałem a następnie trafił mnie przelotny romans z Olympusem OM1 - ależ on cichutko chodził! Znów krach finansowy, sprzedaż całego systemu OM (2 korpusy i 5 szkieł) i chwilowo znów kompakt Canon A630. Następne lustro, kupione okazyjnie - Canon 300D ale załatwiłem go szybko piaskiem i wilgocią i znów degradacja na kompakt Samsunga EX1.
Od około dwóch lat powrót na bagnet Pentaxa manualnym modelem MX i cyfrowym K5IIs a od tygodnia pierwszy limited 70/2.4 :)


Olympus OM ... Czysta poezja! Szkoda że poszli w 4/3, zamiast od razu w FF ... Przy ich rewelacyjnych szkłach Zuiko, mogli by zdominować rynek ...
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
kapselleek napisał/a:
Rychubil napisał/a:
Moją pierwszą lustrzanką (bagnet K) w 1995r. był Ricoh KR10M.
Po dwóch latach z przyczyn finansowych nastąpił przymusowy rozwód i jakiś czas był tylko kompakt Canon A70. Potem kupiłem tanio lustrzankę Revuenona na M42, sprzedałem a następnie trafił mnie przelotny romans z Olympusem OM1 - ależ on cichutko chodził! Znów krach finansowy, sprzedaż całego systemu OM (2 korpusy i 5 szkieł) i chwilowo znów kompakt Canon A630. Następne lustro, kupione okazyjnie - Canon 300D ale załatwiłem go szybko piaskiem i wilgocią i znów degradacja na kompakt Samsunga EX1.
Od około dwóch lat powrót na bagnet Pentaxa manualnym modelem MX i cyfrowym K5IIs a od tygodnia pierwszy limited 70/2.4 :)


Olympus OM ... Czysta poezja! Szkoda że poszli w 4/3, zamiast od razu w FF ... Przy ich rewelacyjnych szkłach Zuiko, mogli by zdominować rynek ...


Jeszcze go kiedyś kupię! :mrgreen:
https://www.youtube.com/watch?v=s8ySmtyb8gs
 

DeTe  Dołączył: 14 Maj 2008
Kuba Nowak napisał/a:
A może by tak stworzyć nowy wątek z bezterminową ankietą i widocznymi wynikami?

Może lepiej nie bo spadną mi udziały. Już teraz mam ledwo dwa procent :mrgreen:
 
Zbyszek W.  Dołączył: 04 Cze 2008
Pierwszy mój Pentax to Spotmatic F na gwint M-49, kupiłem go w roku 1973 lub 1974.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
A nie przypadkiem w '72, jak pisałeś na pierwszej stronie wątku? :mrgreen:

Zbyszek W. napisał/a:
Pierwszego Pentaxa kupiłem a własciwie sprowadziłem z Danii w roku 1972, służy mi do dziś, jest to Pentax Spotmatic F

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach