paszczak007  Dołączył: 12 Maj 2013
A ja mam pytanie :
Czy wyłączacie w swoich przeglądarkach zarządzanie kolorami ?
Dowiedziałem się iż FF i inne popularne przeglądarki maja kłopot z prawidłowym interpretowaniem barw . Firefox podobno do wersji 3.2 rozpoznawał profil sRGB prawidłowo a powyżej już miał kłopoty i wprowadzał przekłamania .
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
Ja mam włączony CM w przeglądarce - używam FF. Z tego co gdzieś przeczytałem (chyba forum MVA) FF nietagowane obrazy traktuje jako sRGB. A czy wprowadza przekłamania - ciężko stwierdzić - nie widzę znacznych różnic, inna sprawa że używam monitora sRGB, gorzej gdy jest to monitor szerokogamutowych, jeśli się wyłączy zarządzanie barwą, lub nie przestawi monitora w tryb sRGB.
Poniżej linki z testem CM w przeglądarkach.
http://color.org/version4html.xalter
http://cameratico.com/too...anagement-test/
i jak ustawić FF
http://cameratico.com/gui...lor-management/
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Jest dodatek do FF o nazwie Color Management (https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/color-management/?src=ss ) - może rozwiąże Twój problem.
 

paszczak007  Dołączył: 12 Maj 2013
No właśni odkąd wyłączyłem CM w FF i jadę na załadowanej kalibracji do LUT karty graficznej , barwy nabrały nowego wymiaru .
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
Szybkie pytanie:
Mam skalibrowany monitor podłączony do laptopa. Mam plik profilowy.
Czy kupując nowego laptopa/PC i podłączając go do tego skalibrowanego wcześniej monitora, wystarczy wgrać ten profil czy trzeba od nowa profilować?

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
pazuzu88 napisał/a:
wystraczy wgrac ten profil
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
plwk napisał/a:
pazuzu88 napisał/a:
wystraczy wgrac ten profil


Dzięki za odpowiedź.
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Chciałem się odnieść do tego tematu i do kalibracji monitora w ogóle. Czy to nie jest tak, że te opcje, o których tu wspominacie są najistotniejsze gdy chcemy coś wydrukować?

Bo przecież co z tego, że ustawiacie CM w FF, jak u znajomego któremu chcecie pokazać foty będzie różnica?
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Cytat
Czy to nie jest tak, że te opcje, o których tu wspominacie są najistotniejsze gdy chcemy coś wydrukować?

Moim zdaniem nie, bo niepoprawne kolory uzyskane w wywołaniu zostaną dodatkowo zniekształcone przez kolejne urządzenie.
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
Jest może osoba który użyczyła by kalibratora X-Rite i1Display Pro? Posiadam Colormunki display ale on niestety nie wspiera kalibracji sprzętowej.
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
pazuzu88 napisał/a:
Posiadam Colormunki display ale on niestety nie wspiera kalibracji sprzętowej.
Co masz na myśli?
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Jeszcze monitor musi mieć opcję kalibracji sprzętowej... czyli musi mieć 3D Lut lub Matrix 3x3...
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
Kytutr napisał/a:
pazuzu88 napisał/a:
Posiadam Colormunki display ale on niestety nie wspiera kalibracji sprzętowej.
Co masz na myśli?


Kupiłem monitor NEC z możliwością kalibracji sprzętowej za pomocą programu SpectraView II, niestety nie obsługuje on czujnika z Colormunki display tylko z droższej wersji (które podobno są te same tylko tańszy jest zblokowany programowo).

Wniosek taki że potrzebuję X-Rite i1Display Pro
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
To moze lepiej zainstalowac sobie Argylla + dispcalGUI?

pz
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
Z tego co wiem to tylko program SpectraView II radzi sobie z tym monitorem. Tym bardziej interfejs jest prosty.

Orientuje się ktoś w różnicach między kalibracją programową a sprzętową? Prosiłbym o takie proste wytłumaczenie, jaki jest efekt finalny.
Przy kalibracji programowej uzyskujemy plik icc który w windowsie przypinamy jako główny do monitora.

Jak natomiast sprawa wygląda z kalibracją sprzętową?
Uzyskujemy tez plik icc ale jest dokładniejszy?
lub
Efektem kalibracji sprzętowej jest inny plik który wgrywamy do monitora?
lub
Efektem kalibracji jest zmiana w ustawieniach monitora?
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Opcja kalibracji sprzętowej to cecha monitora a nie profilu czy czujnika.
Jakie są różnice?

1/ kalibracja sprzętowa - przeprowadzana przez dedykowane oprogramowanie oraz z użyciem czujnika zewnętrznego - dokonuje zmiany w LUT monitora - w jego elektronice - więc wszystkie zmiany po kalibracji są tam zapisywane - nie ma "przycięć" kolorów, są zachowane pełne gradienty przejść - innymi słowy - jest jak gdyby - bezstratna. Oczywiście też jest generowany profil ICM opisujący właściwości monitora.

2/ kalibracja programowa - też przeprowadzana jest za pomocą zewnętrznego czujnika, oprogramowanie jest bardziej dostępne - także m.in. darmowy Argyll (+nakładka), jednakże wszystkie zmiany z zakresu linearyzacji zapisywane są w w LUT karty graficznej - a więc jest to proces jak gdyby stratny. Tu także generowany jest plik icm.
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Chciałbym przyłączyć się do tematu kalibracji.
Posiadam monitor EIZO s1921. Nie ma on możliwości kalibracji sprzętowej, jedynie programową- karta-monitor.
Posiadam Spydera3 Elite.
I tutaj wychodzi problem w trakcie kalibracji.
Wyświetla się komunikat:
adjust the contrast control until the current value is within 4% of the target value. Click update to take a new reading after adjustement. When done, click continue.

Program chce abym wyregulował kontrast dopóki wymagana wartość nie przekroczy 4% wartości zadanej.
Gdzie mogę ten kontrast wyregulować w moim monitorze?
gdy natomiast kliknę continue, test zakończy się powodzeniem ale wg mnie obraz po kalibracji jest za zimny.

Może miał ktoś do czynienia z tym kalibratorem i zechciał mnie trochę oświecić?
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
Trochę odkopię, jednak ta informacja i tak jest ponad czasowa.
Bogdan napisał/a:

Posiadam Spydera3 Elite.
Kolorymetry Spyder (co najmniej do modelu 5 Elite włącznie) mają znaczne przekłamania (np. temp. barwowej). Poniekąd jest to "dekalibrator". Zdecydowanie lepiej wymienić na X-Rite i1 DisplayPro. Oczywiście w przypadku mocno rozjechanego, starego laptopa na TN, lepiej już go przemielić takim Spyder3, bo przynajmniej przekłamanie spadnie z kilku tysięcy Kelwinów do np. 500 . Jednak już szkoda Spyderem kalibrować dobrych monitorów.

Ktoś dokonał porównania z jakimś spektro za worek pieniędzy:
https://hdtvpolska.com/forum/topic/35765-test-kolorymetr%C3%B3w-spyder-5-vs-i1-display-pro-vs-nec-pa242w/

... jak widać poziom błędu i1 DisplayPro jest wielokrotnie mniejszy od Spyder 4/5 ... przy wersji 3 lepiej nie będzie.

Bogdan napisał/a:

Wyświetla się komunikat:
adjust the contrast control until the current value is within 4% of the target value. Click update to take a new reading after adjustement. When done, click continue.

Program chce abym wyregulował kontrast dopóki wymagana wartość nie przekroczy 4% wartości zadanej.
Gdzie mogę ten kontrast wyregulować w moim monitorze?
Na LCD nawet nie słuchaj tego, co to oprogramowanie gada. Przy LCD kalibrujesz odstrajając maksymalnie dwie składowe (z R G B) od kontrastu natywnego. Masz EIZO, to w tym monitorze kontrast natywny jest przy nastawie:
kontrast - 50%
R - 100%
G - 100%
B - 100%
(to jest baza od której zaczynasz kalibrację ... kontrastu już nie ruszasz)
Teraz jedyne co robisz przy pomiarze kolorymetrem, to zmniejszasz nie więcej niż dwie składowe, by uzyskać 6500K (przykładowo na jednym egzemplarzu EIZO S2231W, z przebiegiem 23 tys godzin, uzyskałem 6500K na R80 , G89 , B100 - zwróć uwagę, że minimum jedna składowa jest nie ruszona). Program kalibracyjny generalnie już będzie odpowiednio Cię kierował które mają to być składowe i o ile zmniejszone.

Bogdan napisał/a:

gdy natomiast kliknę continue, test zakończy się powodzeniem ale wg mnie obraz po kalibracji jest za zimny.
Są trzy możliwe powody:
- nieprawidłowa kalibracja (program oczekiwał korekcji temp. barwowej przez OSD, której nie zrobiłeś, choć powinien to skorygować przez LUT w GPU, ale może tego nie zrobił)
- błąd pomiarowy Spydera
- przyzwyczajenie do zbyt ocieplonej temp. barwowej (powyższy S2231W bez kalibracji miał temp. barwową zmierzoną 4573K - tak się rozjechał po tych ~10 latach)
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Kuzyn Mygosi napisał/a:
Są trzy możliwe powody
Cztery. Po prostu nie da się skalibrować monitora (patrz mój post z poprzedniej strony).
Dlatego przestałem wierzyć w kalibrację. I tak każdy ma inaczej.
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
Jak do tej pory nie spotkałem monitora którego by się nie dało skalibrować. Nawet ze szroTN z laptopa w pracy dało się wycisnąć bardziej przyzwoity obraz (korekcje zostały prowadzone w LUT karty graficznej). Swoją drogą Bogdan posiada EIZO - te monitory się wybitnie prosto kalibruje. Tak wygląda raport po kalibracji 11 letniego EIZO S2231W z przebiegiem ponad 20 tysięcy gAdzin (monitor chyba tak samo stary jak S1921):
https://ufile.io/5n3hdyv1
tutaj inny pomiar:

Marooned napisał/a:
Dlatego przestałem wierzyć w kalibrację. I tak każdy ma inaczej.
Jeśli nawet ktoś ma rozjechany monitor i dodasz do tego rozjazd Twojego monitora, to w praktyce zniekształcenia się sumują. Także takie podejście jest najgorsze z możliwych.

Marooned napisał/a:
Dzięki uprzejmości Jimmy'ego skorzystałem z kalibratora x-rite i1Display Pro. Co ciekawe, kalibrator ów nie dał oczekiwanych rezultatów.(...) na starym mam biel (może ciut chłodną), a na nowym żółtaczkę.
Kolorymetr to tylko narzędzie. Nie każdy co pożyczył śrubokręt, naprawi np. silnik w swoim aucie. Osobiście kalibrowałem dwa kompletnie różne monitory (jeden stary na CCFL i drugi nowy, co dopiero wyjęty z pudła z podświetleniem LED) i otrzymałem praktycznie taki sam obraz. Absolutnie nie było mowy o jakimś zażółceniu (pomimo, że ten stary przed kalibracją świecił na różowo). Domyślam się, że wykonałeś źle kalibrację (np. nie znalazłeś kontrastu natywnego od którego się dopiero zaczyna kalibrację, a w dodatku nie odejmowałeś max dwóch składowych od nastawy natywnej, co prawdopodobnie doprowadziło do przepalenia którychś ze składowych koloru podczas poszukiwania temp. barwowej podczas kalibracji i1 profilerem czy innym DisplayCal, co w praktyce doprowadziło do losowego wyglądu koloru białego). Powiem więcej - jestem pewien, że popełniłeś ten błąd, bo nawet profesjonalni (dosłownie) recenzenci monitorów na znanych zagranicznych portalach, widzę po ustawieniach (jeśli je publikują) go popełniają.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach