Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
  Jak przyśpieszyć działanie DXO 8 ? ;-)
Pewnie sporo osób skorzystało możliwości otrzymania legalnej i darmowej wersji programu DXO 8.
Program obok wielu zalet ma jedną zasadniczą wadę : koszmarnie wolne działanie jeśli chodzi o generowanie wynikowych plików jpg z rawów.
Można jednak dosyć łatwo znacząco przyśpieszyć jego działanie w tej kwestii.
Potrzebny jednak jest system Windows 64-bitowy oraz nie zbyt duża inwestycja w kartę graficzną jeśli już takiej nie mamy...
Żeby program działał ok. 2 razy szybciej należy wejść w zakładkę edit/preferences/performance i zaznaczyć GPU Acceleration i Enable OpenCL.
Następnie konieczny jest restart (nie wiem czy wystarczy programu czy systemu?) ale jeśli mamy odpowiednio "mocną" kartę grafiki przyśpieszenie jest min. 2 lub 3 krotne. Zamiast 1 min. na zdjęcie jest potrzebne ok. 30 sek.
Jeśli mamy wielordzeniowy CPU i dużo RAM-u to można pokusić się o zwiększenie liczby jednocześnie przetwarzanych zdjęć i dać np. 2 lub 4....wtedy przyśpieszenie będzie jeszcze większe (maximum number of ....processed images ).Według moich obserwacji wystarczy mieć kartę NVIDIA klasy GT610 z 1 GB RAM żeby przyśpieszyć przetwarzanie ok. 2 x. (karta musi mieć min. 512 MB RAM!).

Napiszcie jak jest u Was ?

Na początku polecam sprawdzić czas przetwarzania bez GPU bo jeśli mamy słabą kartę to włączenie jej do tego procesu może go tylko spowolnić przed czym ostrzega nawet program...
 
maderos  Dołączył: 07 Lis 2013
Zainstalowałem. Na starcie już mialem ten opcje włączone. Co do szybkości, to nawet nie ma co porównywać z LR. Tu każda zmiana parametru trwa jakieś 2-3 sekundy, gdzie w LR mamy "od reki". Możliwości korekcji są duże, cieszą tez moduły. Po pierwszym przeskanowaniu moich katalogów ze zdjęciami, program rozpoznał jakimi aparatami były robione i jakie szkła były podpięte i zaproponował ściągnięcie odpowiednich modułów. I to tyle na szybko.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Rozpoznawanie szkieł nie jest idealne.
Nie ma też dużej części profili.
Np. zdjęcie zrobione Samyang 14 a ogniskowa w SR K-50 15mm co robi DXO ? rozpoznaje obiektyw Sigma 10-20 ! :-)
W każdym razie jeśli para korpus-obiektyw jest dobrze rozpoznana efekty korekcji są bardzo dobre...Moim zdaniem są one lepsze od LR.
Nie wiem czy to bug LR ale jeśli włączy się korekcję wad obiektywu to zdjęcie dzielone jest na segmenty będące małymi kwadratami i te kwadraty są odpowiednio grupowane.
Widać to na bardzo dużych powiększeniach...
Sprawdź czy u Ciebie też tak jest ?
 
maderos  Dołączył: 07 Lis 2013
Hmm...sprawdzałem to przed chwila, ale przyznam, ze tego nie mam, albo nie widzę. Powiększałem w LR i cisza. Oglądam jakieś filmiki instruktażowe do dxo 8, ale po 2 tygodniach spędzonych z LR ciężko się przestawić. Jak już pisałem, szybkość działania LR jest duuzo większa od DxO.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Markus napisał/a:
W każdym razie jeśli para korpus-obiektyw jest dobrze rozpoznana efekty korekcji są bardzo dobre...Moim zdaniem są one lepsze od LR.

No one są po prostu lepsze (o wiele dokładniej korygowane są jakieś fikuśne winietowania i dystorsje; poza tym program stosuje wyostrzanie dostosowane do własności konkretnego obiektywu).
Inne funkcje rzadko dorównują LR (np. kontrola "końcówek histogramu", szczególnie przepałów i jasnych świateł, naturalnie wyglądającego wyciągania cieni i nie tylko) Przynajmniej ja mam takie wrażenie. Może w "10" się podciągnęli w tej dziedzinie ;-) A co do szybkości działania, to rzeczywiście nie wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym. Ale za darmo, to rewelacja.
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
Chwalą się, że "10" znacznie przyspieszyła, ale szkoda, że większość nowych udogodnień/bajerów jest tylko w droższej wersji ....

Ma już ktoś "10" i może potwierdzić? Ja używam "9"
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
DxO przyspiesza z wersji na wersje - 9 jest żwawsza niż 8, a z tego co piszą osoby ktore zainstalowały 10, ta jest dużo szybsza od 9...
Rozpoznanie szkieł nie jest idealne, to fakt - np. Sigma 17-70 2.8-4.5 też jest rozpoznawana jako Sigma 10-20mm :-)
Profile istnieją tylko do obiektywów przetestowanych przez DxO...

zuka68 napisał/a:
Chwalą się, że "10" znacznie przyspieszyła, ale szkoda, że większość nowych udogodnień/bajerów jest tylko w droższej wersji ...
Tez na to zwróciłem uwagę, zmiana sposobu różnicowania wersji standard/elite nie jest korzystna dla klientów. Nie ma się jednak co martwić - pod koniec 2016 v10 będzie za free :mrgreen:
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Może jest ciut szybciej, ale to nadal nie LR.
Z przepalonymi fragmentami - bez zmian, ClearView działa, jak Clarity w LR.
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
Wczoraj zerknąłem co mi dadzą za aktualizację i miłe zaskoczenie, bo za 69euro wersja Elite i dodają za darmo ViewPoint! Długo się nie zastanawiałem i zaraz kupiłem :-) Przed chwilą trochę się pobawiłem i widać gołym okiem znaczne przyspieszenie wobec wcześniejszej wersji (nie mam i nie miałem nigdy LR więc nie mogę porównywać). Przetestowałem odszumianie w wersji PRIME i też widać postęp bo zdjęcie zapisuje przynajmniej 2 razy szybciej, a przy zwykłym odszumianiu dla mnie jest ok. Mało czasu na zapoznanie się z programem, ale wstępnie jestem zadowolony :mrgreen:
 
maderos  Dołączył: 07 Lis 2013
Tu chodzi o szybkość działania podczas obróbki. Np. w LR jadę suwaczkiem ostrości ( czy jakimkolwiek innym ) i od razu widzę efekt, w DxO czekasz i czekasz...To jest główny i chyba najpoważniejszy minus tej aplikacji.
 

Ghost Rider  Dołączył: 13 Lis 2012
maderos napisał/a:
Tu chodzi o szybkość działania podczas obróbki. Np. w LR jadę suwaczkiem ostrości ( czy jakimkolwiek innym ) i od razu widzę efekt, w DxO czekasz i czekasz...

Tzn jak długo czekasz? U mnie żadna operacja w wersji 9, poza odszumianiem PRIME, nie trwa dłużej, niż 2-3 sekundy. Może to kwestia bebechów kompa, choć swojego w żadnym razie nie mógłbym nazwać "wypasionym".
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Ghost Rider napisał/a:
U mnie żadna operacja w wersji 9, poza odszumianiem PRIME, nie trwa dłużej, niż 2-3 sekundy.

No właśnie. W LR 5.x większość operacji "suwaczkowych" ;-) dzieje się w czasie rzeczywistym...
 

Ghost Rider  Dołączył: 13 Lis 2012
Ej, no bez przesady, te 2 sekundy to niemal czas rzeczywisty ;-) . Znaczenie ma to pewno przy setkach zdjęć obrabianych dziennie. A z ciekawości: jak długo średnio trwa eksport obrobionej foty w LR?
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
maderos napisał/a:
Tu chodzi o szybkość działania podczas obróbki.


Nigdy nie narzekałem na szybkość obróbki bo sekunda/dwie nie są dla mnie problemem, ale zapisywanie z ostrzejszym odszumianiem trwało długo i lekko mnie denerwowało, ze zwykłym odszumianiem też trochę trwało. Teraz się to znacznie poprawiło i jak na razie jestem zadowolony :-)
 
maderos  Dołączył: 07 Lis 2013
Ghost Rider napisał/a:
Ej, no bez przesady, te 2 sekundy to niemal czas rzeczywisty ;-) . Znaczenie ma to pewno przy setkach zdjęć obrabianych dziennie. A z ciekawości: jak długo średnio trwa eksport obrobionej foty w LR?


Jak napisał Komtur, to trwa w czasie rzeczywistym. Na kompa nie narzekam, jest w miarę mocny. W DxO każda operacja trwa 2-3 sekundy a to wkurza. W LR kręcę suwaczkiem i od razu widzę efekt. Przecież samemu można to porównać, inaczej tego się ot tak nie opisze.
P.S. My mówimy o wersji "8", może w "9" jest lepiej, bo ponoć w "10" jest ok.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach