karols  Dołączył: 07 Lis 2014
Nie jem, nie spie- szukam aparatu do robienia zdj wnętrz
Witam.
Szukam aparatu do robienia zdjec wnętrz na potrzeby biura nieruchomosci. Do tej pory robilem to sony dsc h-200, zdjecia niezłe, lepsze od konkurencyjnych biur, ale i tak czuje niedosyt.
Szukam kompakta, nie chce taszczyc czegos wielkiego, ciezkiego. Mam juz metlik w głowie.
Bylem juz zdecydowany na 5 modeli i nadal jestem w d... domu przed kompem i czytam...
Zaczałem od Samunga EX2F - zalety to jasny obiektyw, male rozmiary, wyswietlacz odchylany w bok i dól, co jest przydatne, wiekszosc zdj robie z wyciagnietych rak, zwlaszcza w ciasnych kuchniach i lazienkach. Cena allegro nowy 999 1 rok gwarancji (powystawowe), sklepy ok 1200zł 2l gw.

Poczytalem i dowiedzialem sie ze (chyba?) lepszy jest panasonic lx7... Jest droższy ok 1400

W tej cenie jest tez samsung nex300 z wymienna optyka. Dobra cena mediaexpert z lampa i obiektywem 18-55mm 1599zł. aparat jest sliczny zwlaszcza brazowy, niestety z obiektywem nie jest maly. Zrobilem nim kilka zdj w sklepie. Zalety to odchylany wyswietlacz, chyba dobre zdj...

W mediamarkt trafilem na sprzedawce pasjonatę polecił
Sony ilce 5000 w. cena 1499 w zestawie dwa obiektywy od 14 i 20mm. aparat maly, zgrabny. Niestety lcd odchyla sie w druga strone niz potrzebuje, sprzedawca powiedział ze moge robic foty odwrotnie...

Tyle jesli chodzi o modele, a teraz konkrety i moje potrzeby
Chce robic jasne wyrazne zdj, mieszkania, ktore sprzedaje to przewaznie nory, nie mam czasu na podkrecanie zdj w programach chce dobre zdj z puszki, wiec musi byc jasny obiektyw.
Druga wazna rzecz to szeroki kat. Nie potrafie tego ekwiwalentu przeliczac. W sony h100 mam ogniskowa od 24mm i chcialbym chyba moc łapac trochę szerzej. Sklejanie klatek nie wchodzi w gre-brak czasu

Prosze nie nie pisanie tekstow (bo widze to na forach sprzed wielu lat) ze do wnetrz musze miec statyw. Nie ma takiej opcji, musze miec dobra stabilizacje, a nie chodzic do ludzi z jakims dragiem i chrzanic sie ze zdj pol dnia. zdj sredniego mieszkania robie 5 min...
Samsunga ex2f używa kolega z konkurencji, kiedy patrze na jego oferty nie widze roznicy miedzy moim sony H-200... wiec... zreszta 24mm to troche malo. Czy obiektyw soniaka ILCE 5000 16mm nie bedzie zbyt szerokatny?
Szkoda, ze nie moge wrzucic tutak zdj ktore zrobilem starym aparatem, mysle, ze sa niezle, ale chcialbym jeszcze lepsze robic. Przy obecnej konkurencji zdjecia, a w zasvdzie pierwsze zdj widoczne na liscie ogloszen ma ogromne znaczenie.
a jeszcze jeden model mnie interesuje samsung nx1100, jeszcze niedawno byl drogi ok 1800zł teraz z lampa mozna kupic za 899zł. Opinie w necie dobre, ale nie wiem czy on ma w zestawie wystarczajaco szeroki obiektyw.
Nie ukrywam, ze jesli bym mogl zrobic takie same zdj aparatem za 900zł to po co wydawac 1500... Nie potrzebuje zooma duzego i innych pierdół.

Przepraszam za chaos, ale on wynika z wielu dni sprzecznych informacji sprzedawców w sklepach, ktorzy mam wrazenie chca ożenic mi konkretny sprzęt, niekoniecznie odpowiedni do moich potrzeb.

Jutro chce isc do sklepu z wybranym modelem i miec to z glowy.
Pomożecie?
Z góry dziekuje.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
karols, żebyś nie został bez odpowiedzi to wrzucę swoje 0,03 zł.
Po pierwsze nie powiem Ci, co powinieneś kupić, żebyś był z tego zadowolony. Każdy z nas ma swoje gusta i oczekiwania, zatem to co mnie zachwyci, Ciebie może wręcz frustrować , choćby z powodu napisu na korpusie. ;-) Najlepiej jak przetestujesz 2-3 modele (w sklepie na swojej karcie pamięci), a potem na spokojnie obejrzysz efekty i podejmiesz decyzję. Nie śpiesz się - to nie pogotowie. Ważne, by zdjęcia testowe wykonać w tych samych warunkach i z kontrolą balansu bieli.
Potrzebujesz aparatu do pracy, zatem producent nie ma znaczenia. Jeśli idzie o zakres ogniskowych, to nie jest łatwo. Każdy przetwornik ma swoje rozmiary. Zmniejszenie przetwornika powoduje "wydłużenie" tej samej ogniskowej, tzn. że np. obiektyw standardowy staje się krótkim tele. Z kolei zwiększenie przetwornika obrazowego powoduje "skrócenie" obiektywu : ta sama ogniskowa ze standardu staje się "szerokim" kątem. Po co to piszę ? By zwrócić uwagę, na inny parametr : kąt widzenia. Też powiązany z ogniskową, ale może łatwiej będzie uniknąć pułapki związanej z długością tejże.
Dla Twoich celów potrzebujesz obiektywu o kącie widzenia na krótkim zakresie 76-84 stopnie, może nawet 90 st. Takim kątom widzenia w formacie APS-C/ 24x36 mm(w skrócie: FF) odpowiadają ogniskowe odpowiednio 18-16-14 mm/ FF 28-24-20 mm.
Skoro to aparat do pracy, to możesz jego zakup rozliczyć w kosztach działania firmy, zatem cena staje się trochę mniej uciążliwa. Warto wydać nieco więcej, by kupić lepszy produkt wg zasady : jesteśmy za biedni , by kupować tanie rzeczy.
Ważna jest dla Ciebie jakość zdjęć. To truizm, ale przypomnę : bez światła nie ma dobrych zdjęć nawet gdy używamy najdroższego sprzętu. Czasem warto użyć lampy błyskowej, odbijając światło od sufitu. Nawet średni obiektyw da wtedy dobre efekty. Rozważ zatem używanie takiego żródła światła, bo nie zawsze masz optymalne warunki.
Dobra, starczy tego mądrzenia się. Pomyślnego wyboru.
 
karols  Dołączył: 07 Lis 2014
dzieki, wybralem sony ilce 5000 w. Po zrobienie paru zdjec bylem zalamany, ten sam kadr porowalem z moim starym sony dsc h-200 nowy (600zł). Stwiedzilem ze 1000zł poszlo w... Szkoda ze nie moge tu wrzucic 2-3 zdj. mam jeszcze pożyczona lustrzanke nikona, wielka droga krowa (zawsze robi dobre, "gladkie" zdjecia). Kazym zrobilem 15 zdj. Lustro 15 dobrych fot, ILCE 5000 jakis koszmar... z obiektywem 16mm jeszcze ok, z drugim (dostalem grvtis w media markt 20mm) zdjecia fatalne, lepsze robi żelasko. Pytanie czy miedzy brzydkim wielkim plastikowym dsc-200 za 499zł (tyle teraz kosztuje nowy) a slicznym, dobrze wykonanym ILCE 5000 za 1000zł wiecej nie ma zadnej roznicy w wykonywanych zdj czy ja jestem za glupi na to zeby nim zrobic lepsze zdj. Mam nadzieje, ze to drugie...
Nie dramatyzuje bo aparat moge oddac. Po piewszym kuble zimnej wody a w zasadzie kuble nabranego z szamba dochodze powoli do siebie robiac zdj na manualu. Robie to oczywiscie intuicyjnie, bo nigdy tego nei robilem, ustawiam iso, chyba jasnosc obiektywu (zaczyna sie od 3.5 i moge sciemniac, i jeszcze jakis parametr jasnosci, mysle (?) ze to bilans bieli... Taki ze mnie fachura :) Okazuje sie ze aparat moze duzo, za to ja nie. Nie wiem jak go teraz porownac go do h200 bo tam wszystko walilem na atomacie, gdybym robil manualem i by sie trafilo jak slepej kurze ziarno odpwiednie ustawienie to mysle ze by nie bylo gorzej niz w tym o 1000zł drozszym.
Nie wiem co robic, oddac i szukac dalej, oddac i wrocic do h200 i nie toczyc tej nierównej walki z wiedza dla mnie tajemna...
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
karols napisał/a:
Szkoda ze nie moge tu wrzucic 2-3 zdj.
Możesz
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=7149
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Karols, zaczynasz docierać do sedna problemu. Opiszę Ci m niej więcej myślenie większości początkujących amatorów dowolnego hobby:
Słuchajcie, widziałem wczoraj w telewizji Adama Małysza, jak skakał z takiej dużej skoczni. Ależ bo było super! Też tak chcę, w końcu wystarczy założyć narty, stanąć na śniegu i wziuuut! Lecę! To jest forum dla skoczków, więc napiszcie mi szybko jakie narty i buty kupić. Chcę skakać jak on. Tylko bez pitu pitu mi tutaj, konkretnie: model, rozmiar, cena i gdzie kupić najkorzystniej. Kasa nie gra roli, stać mnie.
Karols, jak myślisz, jak kupisz drogie narty to skoczysz jak Małysz? Jak kupisz drogi samochód to pojedziesz jak Kubica? I czy kupując droższy aparat zaczniesz pstrykać jak Fotograf?
Jeżeli chcesz mieć "jasne" zdjęcia to musisz nauczyć się trybu manualnego i wskazywać aparatowi co ma być naświetlone "jasno". Stary i nowy aparat w trybie automatycznym naświetlą zdjęcie tak samo. Powiem Ci coś: jak kupisz aparat za 100 tys. zł to on też tak naświetli. Poszukaj dlaczego.
Jeżeli kolory nie są właściwe, to musisz nauczyć się ustawiać ręcznie balans bieli.
Jeżeli w pomieszczeniu jest ciemno to musisz nauczyć się korzystać z lampy błyskowej, tak wbudowanej jak zewnętrznej jak i odpalanej zdalnie/radiowo i ustawionej poza aparatem.
Musisz przyswoić sobie zasady komponowania kadru i myśleć przed naciśnięciem spustu co tak naprawdę uwiecznisz w kadrze.
Jak to ogarniesz to dopiero skoczysz jak daleki kuzyn Małysza. Nie ma drogi na skróty.
Jak chcesz położyć na stole kasę i mieć wszystko super od ręki to musisz zatrudnić fotografa, który to potrafi.
Kupiłeś aparat, zostaw go sobie i ucz się. Powodzenia.
 
karols  Dołączył: 07 Lis 2014
krzychoo masz sporo racji, tylko ze ja nigdy nie bede fotografem. Czytam, robie foty i wiem coraz wiecej, ale to nie jest nawet promil tego co wiedza ludzie z duzym doswiadczeniem. Mysle, ze sie myslisz, jest sprzet ktory w trubie auto zrobi dobre zdj w kazdych wvrunkach. WIem bo porównuje mojeg ILCE z lustrem nikona za 5 tysi i jedno wiem - na 10 zrobionych zdj nikonem 10 jest dobrych (mnie zadawalaja i wystarcza do tego do czego porzebuje) na 10 zdj ILCE 5000 w tez w tybie inteligentym sa 2 zdj przyzwoite ale i tak gorsze. Wiesz kiedy udalo mi sie zrobic tym soniakiem dobre zdj, jak lezalem sobie na sofie ogladalem film i bvwilem sie ustawieniami iso itd wtedy na 30zdj 2 byly super.
Problem w tym ze u klientow w mieszkaniu nie rozłożę sobie sofy nie otworze piwa i nie bede pol dnia robil zdj jednego pokoju.
argument nr 2 na to ze kompletny laik moze zrobic dobrym sprzetem (lustro nikon + obiektw sigma 10-20mm) zrobic super zdj w tybie auto. Linkt do oferty http://www.koloseum-nieru...sc-192457.html# http://www.koloseum-nieru...osc-194350.html

moim ILCE 5000 z obiektywem 18-55mm nie jestem w stanie tak szeroko zlapac pokoju, przedpokoju... Zdjecia z podeslanej oferty zrobila osoba, ktora robila zawsze fatalne foty, wrzucila w sprzet 5 tys i proszę mozna? mozna. Porownanie do skoków narciarskich nietrafione.

Przekonuje sie niestety do tego ze tez musze tyle zainwestowac i taszczyc ze soba taka wielka krowę... jak widac kompromisy nie sa zadawalajace. a moze inny obiektyw do mojego sony? Chociaz obawiam sie ze jakosc zdj to kwestia matrycy i bezlustrowce tutaj nie maja chyba szans. Reasumujac musze robic szybko dobre zdjecia w trybie auto, wiem ze mozna...

moze dokupic http://allegro.pl/szeroki...4762576681.html

w sumie to juz ceny lustrzanki, z 1499 moge kupic nowego nikona d5100 lustro i za ok 1300zł SIGMA 3.5 10-20 mm f/3,5. Wtedy zrobie z pewnoscia szerokie ale czy lepsze zdj niz sony ILCE z obiektywem samyang 10mm?
Wiem ze to rownanie z 5 niewiadomymi, ale pytam o tryb auto ten sam kadr i to samo swiatlo.
Chce podjac decyzje czy dozbroic ten sprzęt ktory mam czy oddac i kupic to co napisalem wyzej.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
karols napisał/a:
Wiem ze to rownanie z 5 niewiadomymi, ale pytam o tryb auto ten sam kadr i to samo swiatlo.

Najlepiej jak zapytasz inżynierów którzy zaprojektowali interesujące cię aparaty. Ponieważ tylko oni to wiedzą. Pomimo tego największą niewiadomą w całym tym równaniu jest fotograf. Zawsze.
karols napisał/a:
Zdjecia z podeslanej oferty zrobila osoba, ktora robila zawsze fatalne foty, wrzucila w sprzet 5 tys i proszę mozna? mozna.

Zastanowiłeś się choć przez chwilę, że ten człowiek po prostu nauczył się obsługiwać zakupiony przez siebie sprzęt?
karols napisał/a:
Porownanie do skoków narciarskich nietrafione.

Zgadzam się. Nie ta osoba.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Zdajesz sobie sprawę że ten Samyang nie ma aefu? Musisz ostrzyć ręcznie. O ile dobrze kojarzę, to jedyny szeroki kąt z autofocusem na bagnet Sony E to 10-18/f 4.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
karols napisał/a:
10 zdj ILCE 5000 w tez w tybie inteligentym sa 2 zdj przyzwoite ale i tak gorsze.


karols, automatyka spisuje się doskonale, gdy.....użytkownik rozumie i kontroluje jej działanie. Zdjęcia z nikona za 5 tys. wyszły lepiej prawdopodobnie dlatego, że przypadkiem ustawienia trafiły "w światło" w pomieszczeniach. Nawet aparat średnioformatowy za 50 tys. nie zagwarantuje Ci perfekcyjnych kadrów w automatyce. To po prostu nie jest możliwe. Automatyka działa tak, jak została zaprogramowana. A każdy producent programuje ją wg własnych kryteriów : jeden ustawi pomiar "na światła", by nigdy nie były przepalone, inny ustawi "na cienie", by najciemniejsze obszary nie były niedoświetlone. Użytkownik wiedząc to, musi wprowadzać korekty, by uzyskać zamierzony cel. Inaczej się nie da.
Podsumowując : jeśli dotychczasowy sprzęt dawał zadowalające Cię efekty, to nie zmieniaj go dla samej zmiany. Poświęć trochę czasu tajnikom fotografii, rozwiń swoją wiedzę i wtedy dopiero rób zakupy. A do ważnych, prestiżowych zleceń chwilowo wynajmuj kogoś kumatego. Jak opanujesz podstawy focenia i zaczniesz uzyskiwać pożądane efekty,to sam już będziesz robił zdjęcia.

[ Dodano: 2014-11-11, 21:35 ]
karols napisał/a:
moze dokupic [...]


Ten obiektyw ma kąt widzenia ponad 100 stopni. A wiesz w jaki sposób zmienia perspektywę i jakie może dawać zniekształcenia geometryczne :?:
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Krzychoo napisał/a:
Jak kupisz drogi samochód to pojedziesz jak Kubica?


To akurat nie jest trudne. BTW Jak wypadł Kubica? :-D

[ Dodano: 2014-11-12, 10:09 ]
karols napisał/a:
Chociaz obawiam sie ze jakosc zdj to kwestia matrycy i bezlustrowce tutaj nie maja chyba szans.


Z takim operatorem na pewno.
BTW wiele lustrzanek nie ma tak dobrych matryc jakie są w bezlusterkowcach.

Np taki Sony A7R...
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
karols, Statyw kup. Ustaw tego dsc h200 na tym statywie, gdzieś na wysokości klatki piersiowej i zadbaj o to aby aparat był prostopadle do podłogi, nie był odchylony w prawo i w lewo a obiektyw był w miarę poziomo. Zdjęcia wykonuj za pomocą auto-wyzwalacza, bez lampy, aparatem ustawionym na program tematyczny "krajobraz". Jak dojdziesz do wprawy to przy takim ustawieniu aparatu na statywie pobaw się z trybem panorama-2d w aparacie.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
espresso, Nie kupiłbym takiej kuchni z krzywym blatem ;P
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Kiedy byłem na etapie oglądania mieszkań z ogłoszeń to wkurzało mnie kiedy mieszkanie na zdjęciu wyglądało znacznie lepiej niż w rzeczywistości ;)
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
izbkp napisał/a:
Kiedy byłem na etapie oglądania mieszkań z ogłoszeń to wkurzało mnie kiedy mieszkanie na zdjęciu wyglądało znacznie lepiej niż w rzeczywistości ;)


Kiedy próbowałem sprzedać swoje, to tynk strukturalny na suficie łazienki -pociapany błękitem dla rozjaśnienia szarości-brano za plamy grzyba. :evilsmile:
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Przeglądając ostatnio jakieś ogłoszenia nieruchomości zastanwaiłem się jak można pokazywać takie tragiczne zdjęcia... I to z oferty profesjonalnych pośredników... Ten wątek nieco to tłumaczy, chociaż nie do końca. Bo przecież zmiana aparatu nie zmieni faktu, że zdjęcie muszli klozetowej słabo prezentuje dom na sprzedaż...
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Arti napisał/a:
zdjęcie muszli klozetowej słabo prezentuje dom na sprzedaż...
ale ważne że jest
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
To w pewien sposób tłumaczy zniknięcie Jarka z forum...
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Michu, chyba powyższym go wywołałeś ;-)
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michu napisał/a:
To w pewien sposób tłumaczy zniknięcie Jarka z forum...

Znaczy zamontował se toaletę i teraz siedzi pilnuje, żeby muzyczkę włączyć jak ktoś korzysta? Może tak być...

[ Dodano: 2014-11-12, 16:15 ]
opiszon napisał/a:
ale ważne że jest

Z jakiego to roku?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Ponoć 2012

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach