bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
RAW Challenge 367
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
==========================
Bardzo proszę o rawy do obróbki.

Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://my.pentax.org.pl/RC/raw/rc367.dng

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do wtorku, 11.11.2014, do godziny 20:00 czasu urzędowego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpegi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc367_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc367_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc367_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc367_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://my.pentax.org.pl/RC/rc367.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
http://my.pentax.org.pl/RC/zip/rc367.zip

1. Antoni
DxO Optics Pro 8


2. bakulik


3. beetlejuice
Camera Raw -> Photoshop


4. Blesso


5. Crimson


6. errorbypixel
Oryginał oddaje klimat filmu Tron. Zaledwie kilka poprawek i by było nawet bardzo sympatycznie.
WB w oryginale jest takie jakie być powinno.
Natomiast ja pozwoliłem sobie na małą zabawę z kolorami ;)


7. Fenol


8. galex


9. izbkp


10. latarnik
LR + jpg w Photofiltre


11. mr.ra66it
Obróbka: DNG Converter->DNG->PSE10 (lekka korekta barw, kontrastu tonalnego /Brillance-Warmth+Tonal Contrast/, wyostrzenie).


12. powalos


13. rafi


14. SlicaR
 

galex  Dołączył: 02 Cze 2006
No to teraz pytanie do autora: jakie tam naprawdę były kolory? :-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
A czy to ma znaczenie?
Mi najbardziej przypadła do gustu wersja Bakulika i Rafiego.
 
Antoni  Dołączył: 27 Maj 2014
W RC można korygować dystorsje? Bo jedni korygowali, inni nie :roll:
Tak na przyszłość dobrze by było wiedzieć, bo wydawało mi się, że kiedyś w jakiejś dyskusji wyszło, że "nie wolno", ale mogło mi się już pomylić.

Co do kolorów, to już zależy kto jaki postawił sobie cel przy obróbce, wyciągnąć "najnaturalniejsze" kolory, czy stworzyć własną wizję.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
galex napisał/a:
jakie tam naprawdę były kolory?

Pewnie takie, jak na podglądzie... W momencie robienia zdjęcia oczywiście, bo za chwilę pewnie i tak się zmieniły ;-)

Ale akurat ten plik pozwalał praktycznie bezkarnie kolorami się bawić, z czego ochoczo skorzystałem jak widać. Bo chciałem kolorami (a nie winietą) wyeksponować środek (w tym napis/y) i chyba w miarę mi się udało...

Edit:
Antoni napisał/a:
W RC można korygować dystorsje? Bo jedni korygowali, inni nie.

Przyznam, że rzadko "świadomie" korzystam (gdyż rzadko mi przeszkadza), ale zdaję się, że część oprogramowania robi to "sama" na domyślnych ustawieniach.
Nie przypominam sobie wątku o zakazie, ale ja wobec powyższego byłbym przeciwny takiemu zakazowi.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
galex napisał/a:
jakie tam naprawdę były kolory?

Szczerze powiedziawszy – nie pamiętam. Chyba takie, jak na mojej propozycji. ;-) Jedno jest pewne: żadne z tych świateł nie świeciło na biało i wszystkie się co chwila zmieniały. Na pewno też balans bieli w zapisany w rawie nie jest właściwy dla danego momentu. A zresztą w takim przypadku szukanie właściwego WB nie ma sensu. Zdjęcie wg mnie jest ciekawe (do obróbki) właśnie ze względu na możliwość różnej interpretacji.

Antoni napisał/a:
W RC można korygować dystorsje? Bo jedni korygowali, inni nie

Tu http://pentax.org.pl/view...1148896#1148896 stoi, że wolno (punkt b).
 
Antoni  Dołączył: 27 Maj 2014
bakulik napisał/a:
Chyba takie, jak na mojej propozycji.

Heh, niestety mój wewnętrzny brak sympatii do zieloności co chwilę szarpał za ramię
i przesuwał balans na bardziej umiłowany niebieski. :-)
bakulik napisał/a:
Tu http://pentax.org.pl/view...1148896#1148896 stoi, że wolno (punkt b).

To proponuję podklejać i ten link w każdym nowym RC, albo po prostu wkleić dany post. Bo powstaje kolejny challenge przed użytkownikami, mianowicie poszukiwanie reguł zabawy.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
W każdym poście otwierającym nową edycję RC jest link do wątku z regułami. Instynkt challengera powinien sugerować, aby aktualnych wytycznych szukać od końca. ;-) Ale ok, mogę wklejać link od razu do ostatniego wyliczenia zasad.
 
Antoni  Dołączył: 27 Maj 2014
bakulik, od końca czy nie, jednak 300 postów, w tym nie wszystkie na temat nie zachęcają... albo jak w moim przypadku dodatkowo wszystko miesza. O ile dla mnie (chyba)wszystko w RC jest już jasne, to może innym świeżym takie prowadzenie za rączkę się przyda. Toć taki już urok P@PL osobliwy, niecodzienny, przy którym trzeba trochę pogłówkować. Po krótki czasie tutaj zaczynam wierzyć iż: Pentax to nie aparat, Pentax to styl życia. ;-) Koniec dygresji na dzisiaj.
Przyjrzawszy się jeszcze raz zdjęciom w dużych rozmiarach zauważyłem, że niektórzy odpuścili sobie odszumianie, które mimo iż niewielkie, u niektórych obróbka uwydatniła.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Antoni napisał/a:
Przyjrzawszy się jeszcze raz zdjęciom w dużych rozmiarach zauważyłem, że niektórzy odpuścili sobie odszumianie, które mimo iż niewielkie, u niektórych obróbka uwydatniła.


Na początek polecam "spór" w tym temacie: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=46738 - zwłaszcza uwagi napisane przez Michu.

Swoich fotek co prawda prawie nigdy nie odszumiałem, ale na potrzeby RC długo było inaczej... Trochę ;-) się to jednak zmieniło i teraz bardzo rzadko trafiam na coś, co bym uważał za konieczne do odszumienia.
Podobnie było z tym plikiem - po obejrzeniu na monitorze w "100%" absolutnie nie widziałem takiej potrzeby...

PS. Nie wiem czy akurat moją wersję masz na myśli, ale piszę raczej ogólnie na temat potrzeby... NIE-odszumiania ;-)
 
Antoni  Dołączył: 27 Maj 2014
Rafi, to było ogólne zwrócenie uwagi, aczkolwiek Twoją pracę postrzegam oddzielnie jako odważne działanie twórcze. Moje skromne zdanie jest takie, że ja bym tak zdjęcia nie obrobił, jak to akurat widać powyżej :-) , ale to jest tylko moje osobiste zdanie. Można by zebrać ludzi zajmujących się fotografią, cieszących się uznaniem w społeczeństwie... a i tak mimo iż każdy jest autorytetem w praktycznie jednej i tej samej dziedzinie to każdy uraczy nas innym spojrzeniem. Najlepsze w tym jest to, iż każde będzie słuszne.

Co do szumów, to w przytoczonym "sporze" temat został w zasadzie wyczerpany. Dyskutować nad wyższością zimy nad latem nie ma sensu. :-)
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Na tym konkretnym zdjęciu, ten konkretny szum jest ok ;)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach