DJopek  Dołączył: 27 Maj 2007
Lightroom - 2 pytania
Witam

Ostatnio bawię się Lightroomem, bardzo fajny program, ale mam dwa pytania/wątpliwości.

1. Nie denerwuje Was różnica pomiędzy oryginalnym zdjęciem a podglądem 1:1 w LR? Chodzi o to że mamy oryginał, podczas importu zdjęcia do LR tenże tworzy podgląd 1:1, co delikatnie jest inne niż plik oryginalny. Np. tutaj przykład (pierwszy z brzegu, najbardziej widać to przy przewadze zielonego, przy którym są największe różnice, zwłaszcza w cieniach):
http://www.jopek.org/wycinek.png - uwaga 1,9MB

Trochę mnie to irytuje, bowiem oryginalne fotki dobrze wyglądają, a te podglądy wtedy robią się 'mdłe', jakby ktoś o parę punktów za dużo podciągnął jasność.
Pytanie - da się to zmienić czy po prostu nastawić się i przyzwyczaić? :-)
Choć z drugiej strony to trochę głupie bowiem jak później poprawić takie zdjęcie w module Develop? Sztucznie się będzie poprawiać np. kolory mimo iż oryginał jest dobry... ?

2. Zrobiłem parę poprawek w module Develop i teraz chciałbym wyeksportować parę fotek z zapisanymi poprawkami, gdy normalnie daje eksport to zapisuje mi oryginalny plik, bez przeprowadzonych poprawek. Any idea?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
DJopek napisał/a:
Nie denerwuje Was różnica pomiędzy oryginalnym zdjęciem a podglądem 1:1 w LR?
U mnie nie ma żadnej różnicy. Oczywiście na miniaturce nie widać redukcji szumów, wyostrzania i korekcji AC, ale kolory i jasność mam takie same. Nie masz nic pomieszane z profilami kolorów w systemie?
DJopek napisał/a:
2. Zrobiłem parę poprawek w module Develop i teraz chciałbym wyeksportować parę fotek z zapisanymi poprawkami, gdy normalnie daje eksport to zapisuje mi oryginalny plik, bez przeprowadzonych poprawek. Any idea?
Musisz coś źle robić - chcesz powiedzieć, że np. mimo, że przekonwertujesz RAWa do cz/b, to wyeksportowany jpg jest kolorowy?
 
DJopek  Dołączył: 27 Maj 2007
Jarek Dabrowski napisał/a:
U mnie nie ma żadnej różnicy. Oczywiście na miniaturce nie widać redukcji szumów, wyostrzania i korekcji AC, ale kolory i jasność mam takie same. Nie masz nic pomieszane z profilami kolorów w systemie?

Hmm, raczej nie, profil kolorów w systemie standardowy od mojego LCD (Dell 24").

Jarek Dabrowski napisał/a:
Musisz coś źle robić - chcesz powiedzieć, że np. mimo, że przekonwertujesz RAWa do cz/b, to wyeksportowany jpg jest kolorowy?

Z RAWami nie ma problemów, ale to występuje tylko przy JPGach (zapomniałem napisać, sorry) - tzn. importuje już jpega i takiego obrabiam, i takiego poprawionego chce wyeksportować.

[ Dodano: 2007-08-26, 19:45 ]
Ad. 2. Kurcze, nie ma tematu, jest wszystko OK, po prostu zamiast zaznaczyć w opcjach eksportu JPG to kliknięte miałem Original hehe

Ale pytanie nr 1 dalej aktualne.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
DJopek napisał/a:
gdy normalnie daje eksport to zapisuje mi oryginalny plik, bez przeprowadzonych poprawek. Any idea?
Zapisuje pod inna nazwą. Moze sprawdź, jaie masz ustawienia w dialogu eksportu - może masz ustawiony zapis w jakimś konkretnym katalogu, i wyeksportowoany poprawiony jpg ląduje w innym miejscu, niż Ty się spodziewasz?
 

spox73  Dołączył: 19 Mar 2007
Wejdź w "moje obrazy" bedziesz miał katalog "untitled export" tam masz poprawione fotki. Proponuje eksportowac z poziomu menu górnego gdzie można wskazac kalog i takie tam inne p***** poustawiac

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach