Robur  Dołączył: 12 Cze 2011
No nie do końca mi o to chodzi. Po otwarciu katalogu ze zdjęciami, Bridge nie pokazuje zawartości podkatalogów. Czyli żeby zobaczyć zdjęcie, muszę wejść do podkatalogu- i tam dopiero mam wszystkie dane o których mówisz. A mnie zależy na innym efekcie- czyli wieeeeeeelkiej bazie danych, bez podziału na podkatalogi, z możliwością sortowania WSZYSTKICH zdjęć np. po dacie. Pozwoli mi to wtedy na znalezienie wszystkich zdjęć z danej imprezy o określonej dacie, nawet jeśli zdjęcia są w różnych miejscach na dysku.
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
Robur napisał/a:
A mnie zależy na innym efekcie- czyli wieeeeeeelkiej bazie danych

DigiKam - wyszukiwanie - tak działa.
Z wielką siłą wiąże się jednak wielka odpowiedzialność, :-) - dużo zdjęć, duża baza, czasem potrafi mieć momenty zastanowienia.
Z drugiej strony - ponieważ DigiKam faktycznie trzyma informacje o zdjęciach w bazie danych - SQLite albo MySQL, i tam też samemu możesz znaleźć interesujące zdjęcia (prawie zdjęcia, tylko info nich)

Pzdr
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Lightroom. Bridge działa bardziej jak manager plików z czasów Norton Commandera ;) - za co go właśnie uwielbiam. Trzeba wiedzieć, gdzie co leży.

Lightroom natomiast tworzy elastyczną bazę danych zdjęć, w której można se grzebać do woli. Czego nie znoszę. Ale wiem, że niektórym to pasuje. Ja jestem oldschoolowy i wiem, co gdzie mam. :)
 

Robur  Dołączył: 12 Cze 2011
barmiska napisał/a:
Robur napisał/a:
A mnie zależy na innym efekcie- czyli wieeeeeeelkiej bazie danych

DigiKam - wyszukiwanie - tak działa.
Z wielką siłą wiąże się jednak wielka odpowiedzialność, :-) - dużo zdjęć, duża baza, czasem potrafi mieć momenty zastanowienia.
Z drugiej strony - ponieważ DigiKam faktycznie trzyma informacje o zdjęciach w bazie danych - SQLite albo MySQL, i tam też samemu możesz znaleźć interesujące zdjęcia (prawie zdjęcia, tylko info nich)

Pzdr


...znaczy muszę jeszcze doinstalowywać bazę danych?
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
Robur napisał/a:
...znaczy muszę jeszcze doinstalowywać bazę danych?

Nie...
Domyślnie jest SQLite - plikowa baza, coś jak dawny DBase (zbaczam z tematu...) - czyli 1 plik z którego program czyta i zapisuje infrormacje o katalogach (albumach) i plikach.
(czy robi to przez systemową bibliotekę czy własną nie ma znaczenia - przy instalacji digiKam niezbędne minimum się zainstaluje samo)
MySQLa też można użyć, jak się akurat ma i jest potrzeba.
Ponoć przy dużej ilości zjdęć (30 000? 100 000?) ma sens przejście na MySQL, ale też pewnie nie zawsze.
DigiKam przechowuje też miniatury w bazie, co skutkuje czasem wielkim i powolnym plikiem SQLite.
Częste operacje na katalogach/nazwach/zdjęciach w innych programach też mogą powiększyć bazę (bo zostają stare miniatury i dane plików, oraz tworzone są nowe dla "nowych" katalogów/plików. Ale utrzymanie bazy danych (jakiejkowiek) to chyba inny temat :-) ale w samym programie chyba już dodano opcję czyszczenia bazy.
 

Robur  Dołączył: 12 Cze 2011
OK- sprawa jasna, dziękuję za wyjaśnienia

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach