Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
jorge.martinez napisał/a:
trzeba wypróbować DA70 jakiejś normalnej sytuacji, na cyfrze i na MZ-Sie i tyle.
A w jaki sposób świadomie chciałbyś wypróbować tego kundelka na MZ-Sie?
DA70 używał Benjamin Kanarek i był zachwycony tym szkłem. Ale on to głównie w studio, gdzie szkło przymknięte i równie dobrze mógłby tak focić kitem. Kundelek jest ostry, kontrastowy, dobrze oddaje kolor. Ale, jak wspomina Piotr, w sposób fatalny rozmywa tło. To rzecz, która aż boli i z czasem zaczynasz rozglądać się za alternatywą, bowiem to irytujące, gdy główny motyw zdjęcia musi walczyć o palmę pierwszeństwa z nieskoordynowanymi mazakami w tle.
 
jorguś71  Dołączył: 12 Lis 2010
Odnośnie poz. nr 3 - takie moje subiektywne spostrzeżenia:

Pentax SMC D FA 100 f/2,8 Macro:

Zalety:
- rozmycie tła,
- ciepłe kolory zdjęcia,
- pierścień przysłony,
- lekki.

Wady:
- słaba ostrość przy przysłonie 2,8 (od 4.0 - ostry, 5,6 żyleta) - tu porównuję do
Pentax SMC F 50mm f/2,8 macro który jest bardzo ostry już od 2.8 (genialne szkło),
- brak limitera (w porównaniu ze starszymi wersjami lub z T90),
- wolny autofocus (jak to przy macro),
- słaby mechanicznie (po założeniu lampy pierścieniowej ślizga się sprzęgło przy ostrzeniu
manualnym, przy AF ok.)

Generalnie przyjemne szkiełko.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Michu napisał/a:
A w jaki sposób świadomie chciałbyś wypróbować tego kundelka na MZ-Sie?

Ja wypróbowałem nieświadomie na MZ-6. Na filmie 70-tka łagodnieje i bokeh jakiś taki heliosowaty, znaczy przyjemny z charakterem się robi.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ale "6" obsługuje obiektywy bez pierścienia przysłon. I w tym przypadku, jak wspominałem, pozytywnie wspominam kundelka z ☆ Istem, bowiem jak na krótkie tele, to niezłe szkło, tym niemniej nie każde tele dobrze sprawuje się w roli portretówki.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
jorguś71 napisał/a:
Odnośnie poz. nr 3 - takie moje subiektywne spostrzeżenia:

- słaba ostrość przy przysłonie 2,8 (od 4.0 - ostry, 5,6 żyleta) - tu porównuję do
Pentax SMC F 50mm f/2,8 macro który jest bardzo ostry już od 2.8 (genialne szkło),


Jesteś pewien że to nie efekt mniejszej GO ?
100mm pentaxa jest stosunkowo ostre od pełnej dziury ... to T90 trzeba troszkę przymknąć.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Michu napisał/a:
A w jaki sposób świadomie chciałbyś wypróbować tego kundelka na MZ-Sie?
Przecież będzie działał. To że nie ma trybu Av, nie znaczy że aparat nie steruję przesłoną. Trochę upierdliwie ale z priorytetem czasu też da się robić zdjęcia.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
I jeszcze trybu M. Dla mnie to dyskwalifikuje obiektyw pod MZ-Sa...
 
Jacekzkl  Dołączył: 13 Wrz 2015
Co byście polecili na dziś do 1000 zł na portetówkę do K3? Mam smc f 50 f1.7, smc f35-70 oba mają ciekawy bokeh. Czy jest coś lepszego od tej 50tki w cenie do 1000 pln?
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Jacekzkl napisał/a:
Mam smc f 50 f1.7
To tego się trzymaj :-) Jak sobie przypomnę, że moje najlepsze zdjęcia z ludźmi w kadrze wykonałem właśnie tym obiektywem, to mi się aż ciepło na sercu robi.
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Jacekzkl, f28mm f2.8, super portretówka, lepszy fa24mm f2, ale nie zmieścisz się w budżecie
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Poleciłbym SMC K 1.8/85mm, ale jedyny egzemplarz jaki widzę aktualnie na rynku jest na licytacji od 2200zł.
Możesz jednak upolować SMC-M 2/85mm w podanym budzecie.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Jacekzkl napisał/a:
Co byście polecili na dziś do 1000 zł na portetówkę do K3? Mam smc f 50 f1.7, smc f35-70 oba mają ciekawy bokeh. Czy jest coś lepszego od tej 50tki w cenie do 1000 pln?


Samyang 85 jest wykluczony?
Z moich niewielkich doświadczeń z tym obiektywem mogę powiedzieć same dobre rzeczy. Nowy niewiele ponad 1tys, używane co jakiś czas się trafiają znacznie poniżej 1 tys.

Z używanych moim zdaniem Pentacon 2.8 100 godny uwagi, wartość rynkowa 250-400PLN.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
gebi napisał/a:
Możesz jednak upolować SMC-M 2/85mm w podanym budzecie.
Nie wiem jak inne egzemplarze, ale ten który posiadałem miał potworne aberracje. Jeżeli miałby to być manual w okolicy 85mm, to jednak Samyang. Ale jeżeli mówimy o K-3 (czyli APS), to osobiście skłaniałbym się bardziej w okolice ogniskowej 50mm, a tutaj F/FA 50/1.7 chyba nie ma konkurencji w tym przedziale cenowym.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Michu, czyli problem rozwiązany, bo Jacekzkl już posiada F 50/1.7 .
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
gebi, dlatego proponowałem F28mm f2.8, ewentualnie mogę jeszcze zaproponować 35mm F2.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ale Gebi pamiętaj, że każdy ma własne upodobania. Ja akurat lubię szerzej przy portrecie i dlatego propozycja Irka z 35/2 byłaby bardzo kusząca. Ale znam osoby, dla których portretówka rozpoczyna się od 135mm i kończy na 300.
 
rmk  Dołączył: 08 Lis 2015
To i ja podepnę się pod temat. Budżet 3tys +-, body K5II, stałka do dzieciaków potrzebna, coś pomiędzy 40 a 90mm. Co będzie tym naj? O ile do krajobrazu wiem co i jak mi potrzebne to tu potrzebuję pomocy :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
rmk napisał/a:
coś pomiędzy 40 a 90mm

Limited DA 70/2.4 lub DA* 55/1.4.
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
rmk, fa 43 ;-)
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
lub FA77

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach