Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
 
Pamiętaj jedynie, że karty bardzo szybko tanieją (lub inaczej: za tę samą cenę mamy co rusz większe pojemności i większe szybkości), warto więc może policzyć sobie wydatek jako inwestycję zamortyzowaną w powiedzmy dwa lata.
Jeżeli dziś miałbym do wyboru kartę 2x tańszą 40 MB/s lub 2x droższą 90 MB/s to na pewno wybrałbym tańszą.
Z konkretnych propozycji jak dla mnie najlepszą relację ceny do jakości mają karty Sony 40 MB/s UHS-I (32GB SDHC, 64GB i 128GB SDXC)

-----
AgikoS napisał/a:
zupełnie raczkująca w temacie, przeglądając wątek i snując jakieś "domysły" - czy karta [...]
 
AgikoS  Dołączyła: 05 Gru 2014
Zdaję sobie sprawę, że tanieją. Do robienia filmów (może nie będę cały czas kręcić filmów, ale na wszelki wypadek może się taka prędkość przydać) przyda się karta o szybkości zapisu 95Mb/sek. to i zdjęcia też zapisze. Jeśli wybiorę z mniejszą prędkością to będą problemy z filmem.
 
Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
  SDXC 128 GB UHS-I
Coś takiego?
Transcend Ultimate-Speed SDHC Class 10 UHS-1 32GB Speicherkarte (bis 90MB/s Lesen)
Ciekawa jest opcja 128GB 8-)
Transcend Class 10 UHS-1 SDHC Speicherkarte
Ale 77 Euro za 90 MB/s piechotą nie chodzi :roll:
Dobra okazja (128 GB za $49):
Lexar 128GB Class 10, Professional 400x SDXC UHS-I Memory Card

-----
AgikoS napisał/a:
Zdaję sobie sprawę, że tanieją. Do robienia filmów (może nie będę cały czas kręcić filmów, ale na wszelki wypadek może się taka prędkość przydać) przyda się karta o szybkości zapisu 95Mb/sek. to i zdjęcia też zapisze. Jeśli wybiorę z mniejszą prędkością to będą problemy z filmem.
 
AgikoS  Dołączyła: 05 Gru 2014
Re: SDXC 128 GB UHS-I
Prakticant napisał/a:
...Ale 77 Euro za 90 MB/s piechotą nie chodzi :roll:
Jak się zdecydowałam na dobry sprzęt fotograficzny (który też kosztuje), to nie będę kupować nieodpowiednich kart do niego (bo tańsze), żeby nie mieć pociechy z aparatu.
Tylko na tych "zagramanicznych" aukcjach nie kupuję. Jakoś za daleko dostawca i nie wyobrażam sobie ewentualnej reklamacji zakupionego towaru. Popatrzę na Twoje propozycje na krajowym rynku - może coś znajdę. :mrgreen:
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
AgikoS, Poszukaj kart x600 Lexara na brytyjskim Amazonie. Moim zdaniem nie warto inwestować w duże pojemności. Zamiast 1 dużej (np 64-128GB) lepiej mieć kilka mniej pojemnych, np 3 x 8GB :)
 
AgikoS  Dołączyła: 05 Gru 2014
Myślałam o karcie max 32 GB. Może faktycznie lepiej kupić karty o mniejszych pojemnościach np. 16 GB (ostatecznie 8 GB) z odpowiednią prędkością.
 
Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
 
izbkp napisał/a:
lepiej mieć kilka mniej pojemnych, np 3 x 8 GB
I przerywasz kręcenie filmu w połowie, żeby kartę zmienić :shock:


AgikoS napisał/a:
Jak się zdecydowałam na dobry sprzęt fotograficzny, to nie będę kupować nieodpowiednich kart do niego, żeby nie mieć pociechy z aparatu.
To kupuj przyszłościowo UHS-II 8-)
 
AgikoS  Dołączyła: 05 Gru 2014
Dzięki tym Waszym podpowiedziom na pewno coś "wysupłam" w temacie kart. :mrgreen:
Muszę coś wykoncypować i kupić, bo niedługo przyjdzie do mnie aparat a nie będę mieć kart - to d..a. Najwyżej sobie na aparat popatrzę :evilsmile:
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Prakticant, Czy w K3 nie ma maksymalnego limitu długości filmu związanego z wydajnością chłodzenia matrycy?
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
K-3 jako że używa kodeka h264 to kompresuje dużo mocniej niż np. k-5 i do filmowania (przynajmniej teoretycznie) powinna wystarczyć dowolna karta class 10.
Za to podczas robienia zdjęć K-3 potrafi wykorzystać szybkie karty, nawet te 90MB/s, ale ta prędkość ma znaczenie przy seriach zdjęć i to głównie w JPG.
Sam używam ostatnio kart Toshiba i SanDisk, są solidnie wykonane (dobry plastik, nic nie pęka i nie odpada) i żadnych błędów zapisu czy odczytu.
 
AgikoS  Dołączyła: 05 Gru 2014
izbkp napisał/a:
... Czy w K3 nie ma maksymalnego limitu długości filmu związanego z wydajnością chłodzenia matrycy?
zgodnie z instrukcją (str. 43) ..."Możliwe jest nagrywanie filmów o wielkości do 4 GB lub długości do 25 minut. Po zapełnieniu karty pamięci nagrywanie zatrzymuje się."

Makler napisał/a:
Sam używam ostatnio kart Toshiba i SanDisk, są solidnie wykonane (dobry plastik, nic nie pęka i nie odpada) i żadnych błędów zapisu czy odczytu.
a tak bardziej konkretnie to jakie te karty są?
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Jedna to taka 30 zapis i 90 odczyt: http://www.toshiba.co.jp/p-media/wwsite/uhs.htm#p4
druga starsza, biała, odczyt i zapis 20MB/s aktualnie na allegro za ~37zł.
Ale ja mam k-5 więc takie mi wystarczą, k-3 spokojnie obsługuje szybsze karty i dlatego nie pisałem wcześniej dokładnie bo bardziej mi o firmę chodziło niż o konkretny model.
SanDiski mam starsze 4GB, jeden Extreme (20MB/s), drugi jakiś wolniejszy jako rezerwa.
 
AgikoS  Dołączyła: 05 Gru 2014
izbkp przeglądam karty z poleconych stron i patrząc na ceny na polskim portalu pytanie:
toshiba Typ 2 - 16GB, Read:95MB/s, Write:60MB/s - pójdzie na K-3?
czy lepiej SANDISK EXTREME PRO SDHC SD 8GB 95MB/s 600X UHS-I
lub 16GB SANDISK SD SDHC Class 10 EXTREME 95MB/s UHS-I
przepraszam, że tak męczę (nie znam się jeszcze na tym tak jak Wy), ale muszę mieć konkret bez pitu, pitu :mrgreen:
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Moim zdaniem 16GB SANDISK SD SDHC Class 10 EXTREME będzie idealna do K3 :)
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Pójdą wszystkie, kwestia tylko ceny, pojemności i prędkości.
Według porównania na PentaxForums ( http://www.pentaxforums.c...erformance.html ) wychodzi że pomiędzy 95 a 45MB/s jest różnica w zapisie serii JPG (52 do 43) a co ciekawe w RAW różnicy brak (po 24 zdjęcia).
AgikoS, musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy jest sens dopłacać sporo więcej za możliwość strzelenia kilku klatek więcej w serii JPG.
Zwróć również uwagę na prędkość zapisu karty, jeśli jest tylko jedna liczba to jest to raczej prędkość odczytu. Czasem prędkość zapisu jest taka sama, lecz często sporo niższa.
 
AgikoS  Dołączyła: 05 Gru 2014
Dzięki informacjom izbkp zorientowałam się, że są podawane czasem dwie prędkości zapisu/odczytu czasem jedna.
Dzięki Twojej informacji
Makler napisał/a:
Zwróć również uwagę na prędkość zapisu karty, jeśli jest tylko jedna liczba to jest to raczej prędkość odczytu. Czasem prędkość zapisu jest taka sama, lecz często sporo niższa.
dowiedziałam się, że trzeba patrzeć na zapis nie na odczyt.
Karta 16GB SANDISK SD SDHC Class 10 EXTREME 95MB/s UHS-I ma prędkość zapisu 90MB/s (za: http://www.sandisk.com/pr.../?capacity=16GB ). Powinna być wystarczająca.
Zatem - na początek mojej drogi z pentaxem - kupię dwie 16GB SANDISK SD SDHC Class 10 EXTREME 95MB/s UHS-I. Dzięki wszystkim za podpowiedzi, porady, wskazówki :mrgreen:
 
ps1984  Dołączył: 19 Sie 2014
Cześć,

a SanDisk Ultra poj. 16 MB, szybkość 40 MB/s będzie wystarczająca do K-50 do zdjęć seryjnych lub do RAW?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
ps1984 napisał/a:
będzie wystarczająca do K-50

Da radę.
 
Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
 
Widzę, że nie potrzebujesz sponsora, i to mi się podoba 8-)
Czy mogę... zaprosić Cię na kawę? :-P
Korpusy poleżą grzecznie obok :-)

----
AgikoS napisał/a:

Zatem - na początek mojej drogi z pentaxem - kupię dwie 16GB SANDISK SD SDHC Class 10 EXTREME 95MB/s UHS-I.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach