me_how  Dołączył: 06 Lis 2010
Electro 35 GSN, pierwsza rolka wywołana i skucha - dalmierz do naprawy, ostrzy przed obiektem (na szczęście legendarnie precyzyjny światłomierz odwala kawał dobrej roboty i tego nie trzeba naprawiać).
Conieco czytałem i koszt kalibracji w serwisie (znam dobry w swoim mieście) to od 40 zł w górę - jest OK. Ale mam pytanie - można zrobić to samemu i jak? Albo jest ktoś w Poznaniu i okolicach kto zrobi mi to za dobrą flaszkę? ;-) Bo w serwisie pewnie trzeba czekać ;-)
Miał ktoś podobny problem?
 

hangmann  Dołączył: 05 Lut 2011
na pewno się da samemu! tu masz wątek na RFFie, jak czytasz w barbarzyńskim języku ;-)
http://www.rangefinderfor...read.php?t=5996

same here: http://www.yashica-guy.com/document/repair.html
to będzie z 15 minut roboty. weź jeszcze miarkę, jakiś płaski znacznik i sprawdź, czy się zgadza na innych odległościach niż nieskończoność.
Powodzenia!
 

me_how  Dołączył: 06 Lis 2010
hangmann, dzięki, chyba będę musiał sam pokombinować :-(
Polecany serwis foto w Poznaniu się tego nie podejmie bo nie ma czasu i to zbyt skomplikowane, kiedyś regulowali tą Yaśkę i już nie chcą tego robić. Dziwne i sprzeczne informacje. Sam nie wiem, jedni piszą że wystarczy zdjąć gorącą stopkę i tam pokombinować, inni piszą że to bardziej skomplikowane i trzeba zdjąć całą górę... Polecana jest regulacja na nieskończoność i na minimalny dystans ostrzenia, a tu już trzeba zdjąć górę. Sam do złotych rączek nie należę więc w ostateczności sam coś zrobię ale póki co będę kogoś szukał.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
me_how, do kogo dzwoniłeś?
 

me_how  Dołączył: 06 Lis 2010
matth napisał/a:
me_how, do kogo dzwoniłeś?


Foto serwis na Galileusza, byłem osobiście ;-)
Ale właśnie wracam z Foto Pryzmatu z 27 Grudnia i tam stwierdzili że dalmierz jest OK a wina leży po stronie obiektywu, być może wymagają regulacji soczewki, coś było podobno w szkiełku ruszane. Zobaczymy co wymyślą, faktycznie płaszczyzna ostrości na zdjęciach wydawała mi się trochę dziwna, źle to zinterpretowałem, choć na kilku faktycznie wyglądało to jakby ostrzyło przed.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
me_how napisał/a:
Ale właśnie wracam z Foto Pryzmatu z 27 Grudnia i tam stwierdzili że dalmierz jest OK a wina leży po stronie obiektywu


Jak on to stwierdzil?
 

me_how  Dołączył: 06 Lis 2010
alkos napisał/a:
me_how napisał/a:
Ale właśnie wracam z Foto Pryzmatu z 27 Grudnia i tam stwierdzili że dalmierz jest OK a wina leży po stronie obiektywu


Jak on to stwierdzil?


Źle się wyraziłem, padło podejrzenie że to najprawdopodobniej wina obiektywu, w środę mają oddzwonić z diagnozą.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Aha, myslalem ze popatrzyl i "wiedzial".

Spapranie obiektywu to rzadka rzecz w takich aparatach - poza tym skad wie ze dalmierz jest ok? Przeciez to mozna stwierdzic tylko porownujac z obiektywem...
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
alkos napisał/a:
Spapranie obiektywu to rzadka rzecz w takich aparatach - poza tym skad wie ze dalmierz jest ok? Przeciez to mozna stwierdzic tylko porownujac z obiektywem...


można mniej więcej zobaczyć czy nieskończoność na szkle = nieskończoność w dalmierzu. Jeśli jest ok, a na zdjęciach widać, że jest źle - to sugeruje wadę szkła.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
gilby napisał/a:
Jeśli jest ok, a na zdjęciach widać, że jest źle - to sugeruje wadę szkła.


No tak, ale wlasnie watpie zeby przepuscili rolke przez aparat me_howa.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
nie musiał, zrobił to me_how :)

me_how napisał/a:
Electro 35 GSN, pierwsza rolka wywołana i skucha
 

me_how  Dołączył: 06 Lis 2010
gilby napisał/a:
nie musiał, zrobił to me_how :)

me_how napisał/a:
Electro 35 GSN, pierwsza rolka wywołana i skucha


Negatywów nie zabrałem ze sobą ale nakreśliłem jak wyglądały zdjęcia.

Oto jedno z takich na których faktycznie może być widoczna wada szkła:



Robione bez żadnych filtrów szarych, więc podejrzewam że musiałem mieć f8 albo jeszcze mniejszy otwór. Bliżej obiektywu ostro a dalej nie bardzo. Oczywiście focus na głowę pupila ale przy takich wartościach przysłony powinno być ostro.

[ Dodano: 2012-05-23, 16:39 ]
Aparat naprawiony, powodem obluzowany element podtrzymujący jedną z soczewek.
Gwarancja 3 miesiące na naprawę, do tego Yaśka wyczyszczona, wymienione uszczelnienia itd. Polecam ten serwis ;-)
 
strazak22  Dołączył: 02 Kwi 2011
Odkopię temat bo nie chcę nowego zakładać. Używa ktoś z was Jaśki Mg-1? Ostatnio wpadła w moje ręce i ogólnie przypadła mi do gustu ale odpycha mnie niezbyt widoczna plamka w celowniku, to normalne w tych aparatach?
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
Wizjer i plamka w tych aparatach pozostawia wiele do życzenia.
Trzeba to zaakceptować, pracować na dużej głębi ostrości, jeśli to możliwe.
MG-1 ma szkło 2.8 więc precyzje dalmierza nie jest bardzo wymagana.

Jak chcesz mieś dobry wizjer to najtaniej IMHO bessa R + skopar 35/2,5
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Jak chcesz mieś dobry wizjer to najtaniej IMHO bessa R + skopar 35/2,5

Można jeszcze taniej. Bessa R + JUPITER-8 50mm f2/JUPITER-12 35mm f2.8

Bessa R jest na m39:

 
strazak22  Dołączył: 02 Kwi 2011
M.W cytując jeden z kabaretów "i tu mnie przekonałeś" chyba się rozejrzę za tą bessą.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach