pavelek  Dołączył: 02 Kwi 2010
[technika] Jaka ekspozycja nocą, pejzaż, średni format
Cześć. od dłuższego czasu chodzi mi po głowie zrobienie zdjęć nad jeziorkiem nocą. W tle są dymiące kominy. Chciałbym się Was zapytać o czas ekspozycji. Kompletnie nie mam pojęcia w okolicach jakiej długości naświetlania się trzymać.
Kilka istotnych info: będę używał Pentaxa 67, obiektywy to 105mm albo 45mm, chciałbym użyć przysłony 5,6 lub 8, materiał na jakim będę naświetlał to Tmax100 (ponoć dobrze wypada jeśli chodzi o efekt schwarzschilda).
Mam jeszcze światłomierz Sekonica L308S. Można ufać temu, co pokaże nocą w plenerze? O ile w ogóle coś pokaże.
Proszę o sugestie, podpowiedzi, jeśli ktoś już ma doświadczenie w podobnych tematach. Dopytujcie jeśli o czymś zapomniałem.
Pozdrawiam.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
To ma być zdjęcie zrobione koniecznie w nocy, czy ma wyglądać jak zrobione w nocy?
 
pavelek  Dołączył: 02 Kwi 2010
Raczej w nocy. nie wiem jak uzyskać w dzień efekt białego dymu na tle czarnego nieba. plus długa ekspozycja = rozmycie tego dymu i wody.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Iso 100, f/5.6 hm... zakładając brak żadnych świateł to przy pełni jako czas wyjściowy wziął bym jakieś 6 minut o-)
Ale już dawno w nocy nie robiłem, więc lepiej mi do końca nie wierzyć i sprawdzić cyfrówką.

Ale jako że te kominy na pewno nie stoją nigdzie, czyli w jakimś zurbanizowanym terenie to nie licz na czarne niebo. Niebo się robi dość jasne nocą w okolicach miast.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
No to wszystko jasne. Zdjęcia tzw. nocne nie robi się nocą tylko jakiś czas po zachodzie jak niebo trzyma jeszcze światło i kolor. Żeby mieć długą ekspozycję wystarczającą do rozmycia dymu musisz mieć tak od 30 sekund wzwyż. Zależy od pogody. Najlepiej jak będzie wiatr. Wiadomo. W takich warunkach spokojnie przy przysłonie 8 te 30 s powinno być + korekta ze względu na efekt Schwarzschilda + jeszcze wydłużenie o pół działki ze względu na słabnące światło dla pewności. Próbę radziłbym wykonać cyfrą jak nie jesteś wytrenowany. Tak bym radził.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
White napisał/a:
Zdjęcia tzw. nocne nie robi się nocą tylko jakiś czas po zachodzie jak niebo trzyma jeszcze światło i kolor.

To są wieczorne a nie nocne. Fuj o-P
W mieście też nie traktuję jako nocne. Dla mnie nocne są dopiero wtedy, kiedy świeci tylko księżyc i to co przyniesiemy ze sobą.

Choć jak się naświetli odpowiednio długo to wychodzą identyczne jak w dzień, pomijając elementy które się poruszą.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Generic napisał/a:
To są wieczorne a nie nocne.


Się tam znasz ;)
 
pavelek  Dołączył: 02 Kwi 2010
Właśnie nie chodzi mi o zdjęcia podświetlonego nieba, żadne magic hour, i żadnego koloru nie będę miał, bo robię na materiale B&W. Chcę uzyskać efekt białego dymu z kominów na tle ciemnego, nocnego nieba + rozmycie wody w jeziorze. Coś w klimacie zdjęć, jakie robi Michael Kenna
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
pavelek napisał/a:
Coś w klimacie zdjęć, jakie robi Michael Kenna

Tak na oko(oceniając po śladach gwiazd) to jest to około godzinna ekspozycja, jeśli nie dłuższa.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
I myślisz, że co Ci w nocy te dymy podświetli? Gwiazdy? Musisz mieć kontrast między niebem i oparami. W nocy z tych dymów może niewiele się zarejestrować zwłaszcza na tym niskoczułym dosyć filmie czarnobiałym. A jak tam jest zaświetlenie to w ogóle mogą zniknąć.
 
pavelek  Dołączył: 02 Kwi 2010
pawelek-79 napisał/a:
pavelek napisał/a:
Coś w klimacie zdjęć, jakie robi Michael Kenna

Tak na oko(oceniając po śladach gwiazd) to jest to około godzinna ekspozycja, jeśli nie dłuższa.


Ok, dzięki.

Tylko jest jeszcze kwestia tego ile on miał światła, a ile ja będę miał. I nie wiemy na jakiej robił czułości i przysłonie. Wiedząc jaka ma być ekspozycja dopasowanie tego do czasu naświetlania przez np. godzinę nie stanowi już problemu.
Głównie właśnie chodzi mi o to, czy ktoś ma takie doświadczenie, tj. fotografował w nocy i wie jakie mniej więcej czasy naświetlania są przy jakich warunkach, np. bezchmurne niebo, bez księżyca, z księżycem, pochmurne niebo, ISO100, przysłona 5,6 albo 8. Pytam w celu późniejszej weryfikacji tego, co pokaże mi światłomierz zewnętrzny i ten z lustrzanki.
Jeśli ktoś by mi powiedział, że uwzględniając schwarzschilda powinno być ok. 40 minut, gdy pójdę robić zdj. i po pomiarze punktowym nieba, dymu, wody itp., po zmierzeniu światła padającego, pomyślę sobie o tym co chcę uzyskać wspomagając się systemem strefowym i wyjdzie mi 20 minut, to stwierdzę, że doliczając szwarcszilda zgadza się i naświetlę około 40 minut. Jeśli natomiast ktoś podpowie mi, że są to czasy rzędu kilkunastu minut, bądź też 1-2h, wtedy będę się zastanawiał dalej co i jak, próbował zmierzyć tę ekspo jakoś inaczej.

[ Dodano: 2015-02-03, 19:16 ]
White napisał/a:
I myślisz, że co Ci w nocy te dymy podświetli? Gwiazdy? Musisz mieć kontrast między niebem i oparami. W nocy z tych dymów może niewiele się zarejestrować zwłaszcza na tym niskoczułym dosyć filmie czarnobiałym. A jak tam jest zaświetlenie to w ogóle mogą zniknąć.


Kontrast jest z tego co widuję będąc w okolicy. Podejrzewam, że dym podświetlają światła fabryki/miasta.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Weź jeszcze pod uwagę, że film czb, a oko ludzkie to zupełnie inne aparaty. Ty widzisz kontrast, a klisza już niekoniecznie. Tutaj też można rozważyć filtr odpowiedniego koloru.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Wprawdzie nie robiłem podobnych fotek - zawsze miałem w kadrze jakieś źródło światła, ale myślę, że trudno będzie uzyskać efekt dymu. Jeśli idzie o naświetlanie, to przy fotografowaniu średniakiem bez pomiaru wspomagałem się światłomierzem punktowym MZ5n z bardzo dobrym wynikiem. Stosując tą metodę pozostaje metoda prób. Jeśli idzie o światłomierze w cyfrówkach w moim przypadku DS i K10, to bywały różnice, które w przypadku czasów przekraczających wartość błędu nie miały znaczenia. Bierz jakieś body lub wspomniany światłomierz i w plener i nie licz, że ktoś wskaże wartość ekspozycji.
Jeszcze jedno pytanie o usytuowanie jeziora względem kominów by np. wykorzystać światło księżyca lub wschodzącego słońca - jak np tu:

 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
pavelek, ja bym poszedł drogą prób naświetlania papieru: masz 10 klatek- każdą następną naświetlać o 1ev lub 1/2ev dłużej.
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
Przy 100 ISO? Jezeli nie ma w kadrze zadnych sztucznych zrodel swiatla i luna od miasta nie bije to nawet gdzina moze byc stanowczo za malo. A pamietaj, ze przy godzinie, nastepne +1EV to dwie godziny, +2 EV 4h, a +3EV to 8h.
Jak masz chmury, swiatla miasta i latarnie na fabryce, zacznij od 15 minut. Najlepiej zmierz cyfrowka przy max iso i max f, przekalkuluj na iso100 i f8 i dorzuc jakies 2EV.















 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Keek napisał/a:
i dorzuc jakies 2EV.


W instrukcji mojego Pentaxa (full klatka, bez matrycy ;-) ) napisali, że przy zdjęciach nocnych odjąć "jakieś 2EV" :-P
 
pavelek  Dołączył: 02 Kwi 2010
Ok, dziękuję wszystkim za podpowiedzi ;]
 

Loki  Dołączył: 25 Wrz 2011
pavelek, koniecznie pochwal się efektem jak już zrobisz zdjęcie :)
 
pavelek  Dołączył: 02 Kwi 2010
Loki napisał/a:
pavelek, koniecznie pochwal się efektem jak już zrobisz zdjęcie :)


Pewnie! ;)
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
pavelek, coś z tego wyszlo ? Też jestem ciekaw efektu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach