Czy jesteś za ścisłym trzymaniem się zasad Netykiety i bezzwłocznym karaniem każdego jej naruszenia?
TAK
23% Complete
10 (23%)
NIE
76% Complete
32 (76%)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Ankieta - Netykieta
Chciałem dowiedzieć się jak to jest z tą Netykietą na forum.
Więc jako adwokat diabła, pytam się was, forumowicze czy bylibyście za tym, żeby ściśle trzymać się wszystkich bez wyjątku zasad Netykiety i karać bezzwłocznie każde jej naruszenie?

Ciekaw jestem waszej opinii.

Cytat

-zakaz pisania wulgaryzmów
-zakaz spamowania (m.in. wysyłania niechcianych linków do stron)
-zakaz wysyłania tak zwanych łańcuszków szczęścia
-nakaz zapoznania się z wykazem FAQ przed zadaniem pytania
-stosowanie się do reguł pisania obowiązujących w danej grupie, np. sposób kodowania polskich liter, zasad cytowania, możliwości wysyłania (lub nie) wiadomości formatowanych w HTML-u, możliwości dołączania (lub nie) plików binarnych, co zwykle jest szczegółowo opisane w FAQ danej grupy
-zakaz nadmiernego cross-postowania, czyli wysyłania e-maili lub postów do kilku grup naraz
-zakaz wysyłania listów (e-maili) do wielu osób na raz z jawnymi adresami poczty elektronicznej (stosujemy kopię ukrytą)
-zakaz pisania nie na temat (OT – off-topic)
-zakaz pisania kilka razy z rzędu (szczególnie restrykcyjnie używany na forach posiadających funkcję edycji postu)
-zakaz odpowiadania nad cytowanym fragmentem (top-posting)
-zakaz pisania wiadomości wielkimi literami.
-obowiązek korzystania z funkcji „Szukaj” na forach, przed założeniem nowego wątku (na omawiany już temat/problem)
-zakaz floodowania
-nakaz zapoznania się z FAQ danego kanału/forum/czatu i przestrzeganie zawartych tam zasad szczegółowych
-zakaz nagabywania osób, które sobie tego nie życzą
-zasady dotyczące znaków diakrytycznych – użytkownicy niektórych kanałów IRC nie życzą sobie używania polskich liter, natomiast na forach internetowych pisanie bez polskich znaków diakrytycznych bywa źle widziane; sprawy te regulowane są czasem przez lokalną netykietę lub FAQ, jak np. dla polskiej sieci IRC)
dopuszczalne jest korzystanie z różnych języków na kanałach wielonarodowościowych
-zakaz ciągłego pisania wielkimi literami
-zakaz pisania naprzemiennie wielkich i małych liter (tzw. nowomowa internetowa, poke-pismo)
-nakaz używania emotikon z rozwagą (mają być dodatkiem do tekstu, a nie główną treścią)
-w dyskusjach, zwłaszcza w Usenecie i na forach internetowych zwracamy się po nicku lub imieniu jeśli rozmówca wyraża na to zgodę. Nigdy samym nazwiskiem. Nie należy się obrażać, jeśli ktoś zwraca się do nas „per ty”, a nie w formie grzecznościowej, i nie należy się obawiać używania takiej bezpośredniej formy.

 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Netykieta winna być drogowskazem dla mądrych ludzi a nie kijem do walenia po głowach głupków...
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
izbkp napisał/a:
Netykieta winna być drogowskazem dla mądrych ludzi a nie kijem do walenia po głowach głupków...

Jestem tego samego zdania.
opiszon napisał/a:
-zakaz pisania wulgaryzmów

To nie jest "netykieta".
opiszon napisał/a:
-nakaz zapoznania się z FAQ danego kanału/forum/czatu i przestrzeganie zawartych tam zasad szczegółowych

To też nie.
opiszon napisał/a:
-zakaz nagabywania osób, które sobie tego nie życzą

To też.
opiszon napisał/a:
-zasady dotyczące znaków diakrytycznych

I to.

Wrzuciłeś do jednego wora zasady netykiety, zasady dobrego wychowania, zasady dobrego smaku i zasady niepisane. W tej formule, którą przedstawiłeś, w ankiecie głosuję na NIE.

I cytat jeszcze:
Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Postanowiłem się oprzeć na netykiecie z wikipedii.

To że jest szersza i zawiera w sobie zasady dobrego wychowania to chyba dobrze?
Kto by nie chciał żeby na forum był porządek?

P.S. To jest ankieta utworzona przez UŻYTKOWNIKA tego forum, nie moderatora.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Jestem na "nie" [jako użytkownik ;-) ].

Nie można karać za brak kultury, czyli np nie walimy dziecka po łapach za to, że nie mówi "Dzień dobry". dorosłego też nie walimy, a i tacy często nie mówią.
Jak ktoś nie ma ogłady, to tylko źle świadczy o nim i jego rodzicach.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Nie. Jeśli ktoś osądza kogoś oraz jego rodziców tylko po tym, że ten ktoś nie mówi "dzień dobry" to moim zdaniem ta osoba, która osądza ma duży problem ze sobą.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
izbkp, generalizujesz, chłopie.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
mygosia, a Ty bardzo upraszczasz.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Bywa.

BTW - sens chyba przekazałam? Forum nie jest od nauki podstaw kultury. Oczywiście IMVHO.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Netykieta powstała w Usenecie. Tam też wymyślono karę za jej nieprzestrzeganie - plonkownicę :)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
o! dobry przykład

tak do przemyślenia:
Cytat
Pewnie Lepiej Olać Niż Komentować


Cytat
Ze względu na możliwości techniczne używanego programu rozróżnia się plonki:

-niewygasające
-czasowe (np. na miesiąc)
-"mentalne" — niezautomatyzowane omijanie wzrokiem postów splonkowanego.
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
izbkp napisał/a:
Netykieta powstała w Usenecie.

I to było zaraz po tym jak wyginęły dinozaury ;-)
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
hitman1986, Nie wyginęły. Ja do dziś używam slrn w terminalu ze względu na scoring.
ps. Jak ostatnio na jakimś forum (phpBB) próbowałem użyć mechanizmu plonkownicy (to się "wrogowie" nazywa) to się skończyło na komunikacie, że admina do wrogów nie można dodać... ;P
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Ja wstrzymuję się od głosowania, bo uważam, że nie trzeba od razu wytaczać ciężkich dział. Moim zdaniem wystarczyłoby przeprowadzić głosowanie nad wprowadzeniem do regulaminu zapisu o prawidłowym cytowaniu.

Jeszcze w temacie głosowania nad netykietą: nie wylewajmy offtopiców razem z kąpielą.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
dlaczego stosować netykietę wybiórczo jeżeli już mielibyśmy się upierać przy jej stosowaniu :?:

dlaczego Offtopy i pozostałe punkty miałby być uprzywilejowane w stosunku do cytowania :?:

[ Dodano: 2015-02-19, 22:24 ]
Kytutr napisał/a:
nie trzeba od razu wytaczać ciężkich dział. Moim zdaniem wystarczyłoby przeprowadzić głosowanie nad wprowadzeniem do regulaminu zapisu o prawidłowym cytowaniu.
imho to właśnie jest wytoczenie najcięższego posiadanego działa

jednego, nie całej baterii, ale jednak

[ Dodano: 2015-02-19, 22:25 ]
szkoda że z wątku "ankietowego" robi się powoli dyskusja na całkiem inny temat - poruszony w innym wątku

jak Netykieta miałaby obowiązywać, to będzie trzeba pilnować żeby do takich sytuacji nie dochodziło
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Oczywiście, że nie należy trzymać się netykiety jak Pawgra fontanny. Fanatyzm jest gorszy od faszyzmu jak mawiają bolszewicy. Poza tym wyrobiliśmy swoje własne prawa i zwyczaje. Jak dotąd nie zauważyłem większych problemów z brakiem tegoż na naszym forum. Owszem, czasami należy kogoś utemperować, ale myślę, że to czynią użytkownicy w sposób odruchowy, naturalny.
A co do Prakticanta. Owszem, to bywa irytujące, ale zamiast szastać wstążkami (???), to po prostu lepiej wspomnieć mu o tym na PW - jeżeli to komuś zaburza estetykę forum, czy też sprawia, że wychodzi z niego Monk.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Głosowałem na NIE ze względu na to, że to forum offtopem stoi. Owszem, zdarzają się posty niemiłe, chamskie lub ironiczne (dowolność do wyboru) i są jakoś nomen - omen tolerowane.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Cała ta wojna jest o to bo ktoś zamiast cytować 'nad' zacytował 'pod' ? ;) Déjà vu... ;)
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Ten wątek jest przykładem jak można drobny problem (ale jednak problem) sprowadzić do absurdu. Ja napiszę tak: rozwiązujmy pojedynczo problemy które się pojawią, tak będzie łatwiej. Jeśli przykładowo dla wszystkich użytkowników tak zwane OT nie jest problemem to dlaczego mamy ten aspekt formalizować tylko dla tego że jakiś ignorant źle cytuje? W dodatku wspomniane OT w niektórych wątkach jest usuwane przez zielonych nawet pomimo tego że nie ma w regulaminie takich zapisów. Nie rozumiem czemu problemu cytowania nie da się rozwiązać w podobny sposób. A jeśli do tego celu konieczna jest modyfikacja regulaminu to czemu musimy ten regulamin wywracać "do góry nogami"?
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Cytowanie selektywne i komentowanie pod cytatem było istotnym problemem w czasach kiedy monochromatyczne monitory potrafiły wyświetlić 25 linii tekstu po 80 znaków każda a przewijanie ekranu powodowało odświeżanie całego tekstu. Dziś nie ma to żadnego znaczenia. Chyba, że podpada pod naruszenie uczuć estetycznych, czyli de facto bluźnierstwo. I to jest tu według mnie prawdziwym problemem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach