Jasiek Matacz  Dołączył: 17.01.2008
Vuescan - dobry podgląd a niski kontrast na wynikowym pliku Cytuj
Hej,
postanowiłem przetestować Vuescan. I tu mam problem. Jak włączam podgląd i zaczyna skanowanie to kontrast jest ok, skończy skanować i dalej ok, po czym po chwili pokazuje jako wynikowe bardzo mdłe i w ogóle bez kontrastu zdjęcie(całkowicie nie podobne do tego co pokazywało kawałek po kawałku w trakcie skanowania). Tak samo przy głównym skanowaniu, póki obraz wyłania się kawałek po kawałku jest ok, chwilę po tym jak się skończy skanować zmienia się na całkowicie bez kontrastu i taki też jest zapisywany do pliku... o co może chodzić?

Tu przykład pod koniec skanowania(wrzucam link bo jest ciut większy niż 700px- by dobrze było widać o co chodzi):
http://images68.fotosik.p...2919f651307.png
A tu chwile po skończeniu:
http://images66.fotosik.p...801cf68d219.png
Dokładnie tak samo jest przy skanowaniu głównym, niestety również dostaję całkowicie mdłe i bez kontrastu zdjęcia kiedy te same zdjęcia w Epson Scanie wychodzą ok nawet przy automatycznych parametrach...
 

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Cytuj
Po skanowaniu masz dołożoną obróbkę, która pozaznaczałeś w programie. Co ustawiłeś w zakładkach Filtr i Kolor?
 

Jasiek Matacz  Dołączył: 17.01.2008
Cytuj
Plik--> Ustawienia Domyślne czy ręczne przywrócenie ustawień każdej z zakładki osobna nie przyniosło żadnej poprawy.
Tu przykład ze zmianą jedynie:
Wejście: Opcja profesjonalna, tryb przezroczysty, negatyw czarno biały:
http://images67.fotosik.p...1e0488511f4.png
Filtr: Czyszczenie w podczerwieni wyłączone:
http://images67.fotosik.p...9fec61a2d62.png
Kolor: brak zmian:
http://images66.fotosik.p...b99e9747f18.png

P.S Negatyw Rollei Retro 400S jeśli to coś zmienia.

Edit: Przy ustawieniu diapozytyw zdjęcie też się zmienia po zeskanowaniu ale zdecydowanie mniej, przykładowe porównanie zdjęcia BW:
http://images69.fotosik.p...1d57eacca9c.jpg
i negatywu z opcji diapozytyw:
http://images68.fotosik.p...028af242cbb.jpg
swoją droga zauważyłem że mi pięknie maluje niebieską smugę przy kolorowych skanach- widać lampa siada, ciekawe czy to może być tego wina?
 

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Cytuj
Na podglądzie wstępnym program robi sobie autopoziomy a na wyjściu to co mu poustawiasz. Sprawdź opcje w Kolor -> Wyrównanie koloru a jeśli chcesz zostawić jako neutralne to ustaw punkt czerni, punkt bieli oraz minimum i maksimum krzywej (rozumiem, ze chcesz mieć po skanowaniu gotowca, którego nie obrabiasz).
 

Jasiek Matacz  Dołączył: 17.01.2008
Cytuj
Ok, chyba że to nie ma różnicy w jakości i możliwości późniejszej post-produkcji. Zdjęcia i tak obrabiam, tylko bałem się że zwyczajnie otrzymam gorszy obraz po obróbce (gorszy obraz na wejściu-->gorszy na wyjściu, nie wyciągniesz świateł jak masz rozmytą jednokolorową masę itp.). Ale jak to normalne i nie rzutuje na efekt końcowy to faktycznie dam sobie spokój...
 

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Cytuj
Szaro-szara papka daje większe możliwości obróbki.
 

Jasiek Matacz  Dołączył: 17.01.2008
Cytuj
Ok, właśnie nie wiedziałem jak na to patrzeć, czy że szaro szara więc ma lepiej rozłożony i kompletny histogram a więc więcej informacji(= lepsza jakość), czy że na tej samej ilości bitów(16Bit TIFF to plik wyjściowy) mam więcej odcieni do zmieszczenia a co za tym idzie część musi zostać pominięta i szkoda by było by była to akurat ta która może być potrzebna. Ale do tego trzeba by mieć informację ile z 16bit jest wykorzystywane w takim urządzeniu...

Edit: Faktycznie masz rację, przecież stworzenie nowego standardu z większą ilością bitów na kanał to nie problem, tym bardziej że przy obrazach w odcieniach szarości i tak są ono sporo mniejsze od analogicznych kolorowych, więc zapewne BW16bit ma duży zapas miejsca dla informacji i i tak wszystkich nie wykorzystuje.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach