Nieostry  Dołączył: 08 Kwi 2010
pyciar napisał/a:
to może pojawi się inny program potrafiący odczytać to co otagowałem w picasie?

LR potrafi. Tagi z picasy są zapisywane w EXIF/IPTC zdjęcia
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
tomekkarol napisał/a:
katalog na 8000 zdjęć to prawie 180MB. Miniaturki? 15GB.

a na 22 000 (tyle mam obecnie ale non stop wzrasta)?
 

tomekkarol  Dołączył: 17 Sty 2010
Pewnie wzrost będzie z grubsza linearny - 500MB/40GB?
 

paszczak007  Dołączył: 12 Maj 2013
A czy istnieje możliwość zaszycia profilu ( np. Save for web jak w PS ) w RawTherapee ?
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Możesz sobie zrobić profil w którym sam ustalisz rozmiar obrazu, odszumianie, wyostrzanie itd. ale nie wiem czy nie szybciej/wygodniej obrobić zdjęcie do w miarę dobrej jakości i później zmniejszać/wyostrzać w IrfanView (przynajmniej ja tak robię)
 

paszczak007  Dołączył: 12 Maj 2013
Tak , profil dla obróbki zasejwować w programie to wiem jak . Ale chodzi mi o zaszycie profilu wg którego przeglądarka , host , lab będzie widzieć moje gnioty . W PS jest specjalna funkcja polegająca na " doczepieniu " do gniota profilu barwnego i informacji o rozdzielczości pod nazwą " Save for web " . Wtedy widzisz to co ja na monitorze , bo oglądasz to z moim profilem .
Jeżeli coś źle zrozumiałem , wybacz ;-) .
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
każdy jpg ma zaszyty profil barwny (jeśli nie to o ile pamiętam jest stosowany RGB). Pliki wypluwane z RT mają profil RT_RGB który to jest kompatybilny z rgb ale ma "bogatszą definicję" (4000 zamiast 1000 punktów czy jakoś tak).
"Save for web" w PS to po prostu odpowiednie zoptymalizowanie pliku do wyświetlania na monitorze czyli właśnie wyostrzenie, ustawienie przestrzeni rgb, prawdopodobnie przebudowanie miniaturki, usunięcie exif i większa kompresja (nie jestem pewien wszystkiego - nie widziałem na żywo PS-a ;) ). Rozdzielczość zostaje taka jaką sobie ustawiłeś. Wszystkie te rzeczy mozesz zrobić w RT przy zapisywaniu ale ja i tak wolał bym to robić w Irfanie. Jeśli natomiast chcesz plik oddać do labu to intuicja mi podpowiada że powinien być inaczej przygotowany (czyli nie "for web" a "for print" jeśli coś takie istnieje)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Nowa wersja RT 4.2 jest gotowa do pobrania :
http://rawtherapee.com/downloads

Mi źle podaje ogniskowe bo wyświetla wartości po przecinku np. 62,50 mm itd.
Inne programy podają zawsze wartości całkowite...

Jak jest u Was ?
 

j-z  Dołączył: 23 Sty 2009
Hm, majac teraz to http://www.dxo.com/intl/dphotographer, to chyba RT wypada bladziutko. Od 3 dni wrocila mi pasja obrobki zdjec na nowo :).

Z RT i K-30 mialem inne problemy, nie odszumialo mi w RT mimo, ze odszumialem, non stop jakies dziwne przejscia tonalne szczegolnie na niebie, kolory nie do opanowania... odpuscilem sobie
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Moim zdaniem możliwości RT są nie mniejsze od tego softu...
W niektórych aspektach wręcz przewyższają DXO.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Markus, zaraz sprawdzę czy nie wywaliłem i podeślę Ci jednego rawa na spróbowanie/porównanie RT<=>DxO (bo o ile z plikami do których jest profil szkła to nawet nieźle wychodzi tak jak go brakuje to miałem masę problemów z ostrością)
 
Piotrek K  Dołączył: 16 Lis 2009
Jak dla mnie nowe wersję RT są praktycznie idealne. Da się wyciągnąć bardzo dużo detali (to głównie zaleta domyślnego demozaikowania) i uzyskać bardzo szczegółowe jpg-i. Od pewnego czasu można też korzystać z bardzo wygodnego filtra połówkowego. Jak ktoś lubi można używać profili Adobe do obiektywów, odszumianie jest też już bliskie ideału. Jest bardzo dużo zaawansowanych funkcji z których można skorzystać w przypadkach szczególnych.

Do najnowszej wersji można dograć profile filmów (całej masy czarno-białych i kolorowych) - też fajnie to działa.

Tak naprawdę kluczem do polubienia RT w moim przypadku było spędzenie godzinki z kilkoma rawami, RT i programem Pentaxowym i dopasowanie ustawień tak, żeby dawały bardzo zbliżony efekt kolorystyczny do tego z jpg-ów z puszki/wywoływarki producenta. Zapisałem ustawienia jako domyślny plik używany do obróbki wszystkich ładowanych rawów i od tej pory jestem więcej niż zadowolony z efektów.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
DxO (sprawdzałem w wersji "8") pod względem możliwości korekcji wad optyki jest akurat "orłem" i chyba żaden konkurencyjny program nie ma tu szans. Oprócz perfekcyjnej korekcji winietowania (profile są dokładniejsze od tych z Adobe), usuwania aberracji, jest jeszcze specjalne wyostrzanie związane z własnościami poszczególnych obiektywów, które też daje świetne rezultaty.
 
Riko  Dołączył: 06 Maj 2013
Markus napisał/a:


Mi źle podaje ogniskowe bo wyświetla wartości po przecinku np. 62,50 mm itd.
Inne programy podają zawsze wartości całkowite...

Jak jest u Was ?


U mnie podobnie,czasem podaje "coś" po przecinku.Może nie jest to źle,ale po prostu barzdziej dokładnie??Wyczytałem tu na forum o zjawisku "focus breathing",może tu jest pies pogrzebany??
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Nowa kompilacja dla Linux 64-bit :

RawTherapee_default_Ubuntu_64_4.2.89_release.zip
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Mam taki problem z RT, ostatnio jak chciałem wysłać swoje zdjęcie do RC, to po jego obróbce niestety program nie chciał go prawidłowo wyeksportować.

Miało wyglądać tak: (zrzut ekranu)



A po wyjściu z programu wyglądało tak:



Próbowałem różnych sposobów demozaikowania i efekt zawsze ten sam. Na zdjęciu pojawia się mnóstwo czarnych prostokątów. Dodam, że z innymi zdjęciami takich problemów nie mam, ale być może nie używam na co dzień wszystkich opcji, których użyłem na tym zdjęciu.

Ktoś ma pomysł, co mogło spowodować taki a nie inny wynik?

Dodam, że RT używam pod Linuksem. Jeśli ktoś też korzysta z tego programu, to mogę podesłać plik .txt z ustawieniami dla tego zdjęcia. Jestem ciekaw czy u Was też będzie taki problem, czy to tylko u mnie ;-)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Wrzuć samo zdjęcie + ustawienia na zippyshare wypróbujemy czy efekt jest identyczny ?
Możesz spróbować użyć najnowszej mojej kompilacji ?
Jaki masz procesor ?
 
Piotrek K  Dołączył: 16 Lis 2009
Fenol napisał/a:
Mam taki problem z RT, ostatnio jak chciałem wysłać swoje zdjęcie do RC, to po jego obróbce niestety program nie chciał go prawidłowo wyeksportować.
...


A jakiej wersji używasz? Wiem, że niektóre pośrednie wersje RT 4.XX miały taki problem, ale w wersjach stabilnych teoretycznie powinien być wyeliminowany.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Tu najnowsza kompilacja z dziś dla Ciebie :

http://www60.zippyshare.com/v/xCqhfedn/file.html

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach