gamic1  Dołączył: 29 Sie 2009
SESJA - PILNE !!!
Witam.

Poproszono mnie o zrobienie zdjęcia, które zostanie (mam nadzieję) wykorzystane na plakacie promującym konkurs gitarowy w mojej miejscowości.

hasło przewodnie konkursu: " Ćwicz wytrwale jak mistrzowie..."

Mam kilka pomysłów na fotkę, ale jestem ograniczony ze strony organizatorki , ona decyduje jaką chce kompozycję zdjęcia.

Ma być "czyste", "uniwersalne", eleganckie :-)

Na zdjęciu ma być jedna z uczennic szkoły grająca na gitarze oraz podium + jakiś puchar...

Fotka będzie wykonywana w hali sportowej - duża przestrzeń i duża wysokość, w ciągu dnia 9-14 h...

Ja to widzę tak:
- dziewczę gra/ćwiczy/trenuje (niepotrzebne skreślić) na gitarze, dookoła porozrzucane kartki z nutami, a gdzieś z boku, lekko rozmyte podium a na pierwszym miejscu podium stoi puchar, na który dziewczynka patrzy z adekwatną miną :-)

Co z tego wyjdzie - zobaczymy.

Mam pytanie natury technicznej:
- jak wykonać, ustawić, dobrać oświetlenie by uzyskać efekt "plam " światła w miejscu gdzie będzie gitarzystka i w miejscu gdzie będzie podium.

Chodzi mi o taki efekt, że dookoła jest ciemno, a te dwa elementy na zdjęciu są skąpane w świetle...

Trenuję na mojej żonie różne ustawienia ale efekt mnie do końca nie zadowala...

Ktoś może podpowiedzieć ? Może jakiś rysunek ?

pozdrawiam

Michał
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Witaj, Jesli bedzie jasno w pomieszczeniu i nie będziesz sie wspomagał softem to potrzebujesz mocnych lamp - skoro chcesz nimi przeskoczyć światło pomieszczenia. To pierwsze. Jesli pentax to synchronizacja na poziomie max 1/180 ISO 100 i przymkniecie przysłony metoda prób i błędów na dzień dobry zaproponuje 5,6. Jesli bez lamp złapiesz jakieś szczegóły obrazu to ok, jesli za mało to parametrami regulujesz do uzyskania właściwego niedoświetlenie. I teraz lampy, najlepiej dwie z wrotami tak zeby regulować kat rozsypu światła. Ustawiasz je tak zeby skapac upragnione elementy w świetle. Reszta w sofcie. Ja tak to bym rozwiązał. Moze jest tez inna metoda. Np z lampa i odbitym światłem od dużej powierzchni ekranu.

[ Dodano: 2015-03-05, 20:41 ]
Lampa z wrotami da światło kontrastowe, błyskowe z odbiciem od ekranu da światło szerokie i miękkie. Położenie lamp - tutaj musisz zadecydować, poprubowac.

[ Dodano: 2015-03-05, 20:42 ]
Moze nawet w przypadku pucharu zastosować strumienice do jak najwęższego i precyzyjnego światła.
 

gamic1  Dołączył: 29 Sie 2009
M.K, ... dzięki za sugestie.
troszkę w mieszkaniu popróbowałem na żonie, i na innych przedmiotach...
W pełnym "oświetleniu" - tzn 12 żarówek energooszczędnych - żeby sprawdzić jak zrobić w tych warunkach "noc".

Wyszło np takie coś:


... i chciał bym aby tak wyszła modelka na zdjęciu... , ale przy takim ustawieniu lampy cienie na nogach są zbyt mocne - niedoświetlone... Jak dokładam światła od przodu na modelkę, to wyłazi mi tło (ściany w mieszkaniu) - pocieszam się tym , że w hali będą duże odległości i światła nie starczy by w tle coś pokazać.

Z drugiej strony, by to osiągnąć operowałem ISO 80, czas 1/160 f 8/10/13...
Z takimi ustawieniami jak coś wyjdzie w tle to będzie ostre a nie rozmyte... :-(

A gdybym dołożył filtr ND ??? Wymusi otwarcie przesłony... hmmm
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
nie umiem sie odnieść do mocy żarówek i tego jaką w stosunku do nich ma lampa - moze moc błysku jednej studyjnej lampy na full położy te 12 żarówek...nie wiem. Z odległościami masz racje, ze im dalej tym mniej światła złapią ściany czy cokolwiek. I filtr szary tez spowoduje,ze zmniejszy sie drastycznie ilośc światła wpadającego do aparatu.

[ Dodano: 2015-03-05, 21:28 ]
Zastosuj blendę/ekran do odbicia pewnej ilości światła.

[ Dodano: 2015-03-05, 21:30 ]
Chyba bez lampy i strumienice czy wrót sie nie obędzie.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Ja Ci nie pomogę, bo to raczej pytanie do oświetleniowców a ja nawet lampy porządnej nie mam, ale moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie się uparłeś na tą "noc". Lampy, wrota, potem będzie problem ze zmiękczaniem światła, z odbijaniem. Po co?
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Ja trochę ten zamysł rozumiem, bo jeśli jest to "jakaś" sala nijak pasująca do projektu, to owo ściemnienie spowoduje, ze nie będzie się kłócić - ale problemy z ostrym, kontrastowym światłem gwarantowane. To nie będzie zatopienie w świetle, a raczej rewizja nadzwyczajna - taki światło będzie miało charakter.
 

gamic1  Dołączył: 29 Sie 2009
mam 4 godziny...
Zrobię dwa podejścia:
- bez kombinacji - pełne rozmycie - Sigma 85 1,4 - powinna dać radę
- pobawię się światłami - może coś fajnego wyjdzie...
... mam nadzieję, że wielkość hali mi pomoże :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach