bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
RAW Challenge 386
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
==========================
Zasady zabawy są tu: http://my.pentax.org.pl/RC/
W tymże wątku tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://my.pentax.org.pl/RC/raw/rc386.pef

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 22.03.2015 r., do godziny 20:00 czasu urzędowego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpegi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc386_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc386_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc386_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc386_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.

-----------------------------
Bardzo proszę o rawy do obróbki. Można je wysyłać mailem na podany wyżej adres lub wrzucać przez ftp:
serwer: ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
Proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki.
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji, a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://my.pentax.org.pl/RC/rc386.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
http://my.pentax.org.pl/RC/zip/rc386.zip

1. beetlejuice
Raw Therapee -> Photoshop


2. Blesso


3. GALEX


4. m.k


5. mr.ra66it


6. powalos


7. rafi
 

lukaszszcz  Dołączył: 03 Paź 2014
Zdecydowanie 2
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Wysłałem tę fotkę do RAW Ch. z paru powodów.
Pierwszym z nich była ciekawość - w jaki sposób podejdziecie do tego z czym mam do czynienia "na co dzień"- tj walki z odcieniem skóry w momencie sfotografowania jej przy pomocy lampy błyskowej ( z dosyć bliskiej odległości i jednocześnie odbitego światła od sufitu).
Drugim z powodów była mała "podpucha"- w postaci białej koszulki wokalisty.
Ustawienie balansu bieli na nią , "rozjeżdżało" kolorystycznie fotkę dosyć mocno.
I jak wyszło?
Tak sobie.
Jakoś nie zostałem powalony efektami.

Beetlejuice i mr.ra66it uderzyli w ten sam deseń. Podobnie wyglądające fotki różniące się jedynie poziomem jasności i odzyskiem informacji z jasnych partii. Jak dla mnie za dużo magnety w tych pracach.
Galex dosyć ciemny i strasznie czerwony. Twarz "Direktora" z gitarą niczym portret na fladze z pochodu pierwszomajowego. Czy usuwanie wad obiektywu jest już dozwolone ? Bo widzę, że kolega zastosował małe co nieco.
M.k. - pomidorówka na miodzie? To był koncert punk rockowy i raczej "słodyczy" w tym kolorze nie było. Fakt, piwo ma podobną barwę ale ja jednak jestem zwolennikiem nurtu straight edge, więc raczej piwo - to nie to.
Gdyby popracować nad pracą Pawolasa- to kto wie ? Koszmarnie dużo żółci tu ( a raczej żółtej barwy), mało "prawdziwej"/śnieżnej bieli i innych barw, ale potencjał jest. Do obróbki oczywiście.
I mój " ulubieniec Rafi ;)
Bardzo dobrze wyostrzona fotka. Co chyba jest "naturalne" w Jego przypadku( nie mówię o " dobrze" a o "wyostrzona") i odpowiednio zachowane proporcje kolorystyczne, w stosunku do innych prac, choć czerwienie nadal sporo. Niedosyt jednak pozostaje. Czegoś tu brak, lub mogło być więcej tego, czego jest mało.
Ja w swojej pracy przesadziłem z przejrzystością i mogłem nie dodawać na sam koniec "autokontrastu" w XnView ( co mnie zawsze korci), bo praca wygląda na zbyt jasną i zbyt "podostrzoną krawędziowo".
Problemem u mnie jest też biała skaza biegnąca przez prawy policzek, zęby i wargi wokalisty.
W oryginale to jest niebieska smuga z reflektora.
Nie podobają mi się też włosy dziewczyny.Brakuje w nich "jednorodności kolorystycznej"
Pierwsza wersja tej fotki, którą pokazałem po koncercie "na zewnątrz" wygląda najgorzej z tych pokazanych w tym wątku.
Tę wersję którą wysłałem do Raw Challenge uważam za niezłą, acz nie powiem, iż jest dobra.
Ale podoba mi się bardziej niż to co robiłem parę miesięcy temu.
Jedną z przyczyn zadowolenia jest .... Capture One 8 Pro w którym obrobiłem tę pracę.
Qrcze! Ależ to jest fajowy program.
Ale o tym....za tydzień/dwa ...oczywiście na naszym forum.

Ps
TEN kawałek zespołu The Sandals (cover Franka Kimono), którego wokalistę widać na powyższych fotkach zawsze powoduje uśmiech na mej twarzy.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Jak porównuję to Rafi kolorystycznie pozamiatał wszystkich, nie rozjaśniał do maksimum i przez to fotka ma swoje światło. Natomiast 2 - razi mnie fiolet i niebieskie światło na koszulkach. Krytyka mojej pracy bardzo celna. Dzięki. Wyciągnę wnioski z tego. :-B :-B

[ Dodano: 2015-03-23, 13:28 ]
Chociaż blesso ma świetne kolory skóry....
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Jakoś nie widzę "światła" u Rafiego a za to u Niego piosenkarz wali glacą po oczach.
Rafi po prostu nie przedobrzył w poszukiwaniu innych kolorów ( typu żółć) lub usuwaniu magnety, ale w światłach mógł uzyskać więcej.

W tej fotce nie jest ważna "zwodnicza" biała koszulka, ale śpiewająca para i nad nią należało popracować.

Zastosowałem w swojej obróbce winietę, by lekko odseparować pierwszy plan od tylnych partii fotki, czego nikt chyba nie zrobił.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
A to winietę można stosować ?
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Oczywiście- jeśli robimy ją w "automacie" ( bez wskazywania obszaru jej działania na fotce).
Spory wybór winiet "oszukujących" regulamin ma np Photoscape.
 

galex  Dołączył: 02 Cze 2006
Blesso napisał/a:
Czy usuwanie wad obiektywu jest już dozwolone ? Bo widzę, że kolega zastosował małe co nieco.

Blesso napisał/a:
O winiecie: Oczywiście- jeśli robimy ją w "automacie" ( bez wskazywania obszaru jej działania na fotce).
Spory wybór winiet "oszukujących" regulamin ma np Photoscape.


DxO Optics, którym wywoływałem RAWa wg tej samej zasady koryguje wady obiektywów.
Coś nie tak?
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Blesso to wg Ciebie jest ważne to co zrobiłeś. Ja sie z Tobą nie zgadzam i już. Podoba mi sie Rafi. Chociażby za jego skromna postawę już ma plusa. A ja u niego widzę właśnie światło prawdziwe, światłocień nie zmącony manipulacja. Dążyłem do tego, wydaje mi sie ze jesteśmy blisko siebie, ja wysyłcilem zbyt, ocieplilem. Lubie ciepłe fotografie. Niekoniecznie prawdziwe. Dla mnie fotografia nie jest stricte forma dokumentalna, nie podchodzę do tej zabawy na sposób idealnego dokumentalisty nie szukam jak najbliższej, najwierniejszej wersji tego co było. To jest niemożliwe do wykonania z wielu powodów. Próbuje stworzyć obraz ciekawy, opowiadający. Owszem nie zawsze mi sie udaje, albo nawet rzadko. Ale warto!
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Blesso,

A gdzie była robiona ta fotka?
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
M.K - A dla mnie Rafi jest o krok przed, ale szczytu nie zdobył .
Jak sam widzisz w exifie , fotka była zrobiona Tamronem 10-24 na 10mm, więc trzeba było naprawdę blisko przystawić aparat do fotografowanych twarzy by uzyskać taki efekt.
Do tego czerwone ściany jak i sufit spowodowały, iż na światło odbite raczej liczyć nie można ( kolorystyka). Moc lampy zjechana na 1/64 co spowodowało, że całość oświetlona jest słabo (była chyba jeszcze jedna lampa "oświetlająca sufit") dlatego nie ma tu super barw.
A fajnie byłoby patrząc na tę kompozycję dojść do konsensusu , że to jest ....portret, który potraktowany powinien zostać jako ...portret.
Kolor skóry, uwypuklenie pierwszego planu, ukrycie niepotrzebnych "kolorystycznych" elementów itp.
Więc Rafi nie różni się tu prawie niczym.
Gdyby Pawolas zastosował winietę i trochę pobawił się jeszcze suwaczkami, to..


PS
Mirek .
Katowice - Pub Korba i "Pogo w Korbie" Epizod 1
Było ...świetnie .
Fotki spartoliłem ale teraz obrobiłbym je inaczej.

W maju też będzie punkowo i antyfaszystowsko ( 4 kapele w tym "Zwłoki") ale nie dam rady wtedy być.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
No to może kilka zdań o swojej wersji (przy okazji nawiązanie do uwag). Bo dlaczego moja tak wygląda, raczej wiem...

Blesso napisał/a:
u Niego piosenkarz wali glacą po oczach.
[...]ale w światłach mógł uzyskać więcej.

Ależ gdzież bym śmiał "poprawiać" zamysł Autora zdjęcia :-P :mrgreen:
A serio to oczywiście "ściągałem" w światłach i... wolałem właśnie z "lampą" - jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, ale właśnie taka wersja mi bardziej pasowała...

Blesso napisał/a:
A fajnie byłoby patrząc na tę kompozycję dojść do konsensusu , że to jest ....portret, który potraktowany powinien zostać jako ...portret.

No portret, ale... koncertowy. Nie podobała mi się "blada" cera (ten kierunek też oczywiście "sprawdziłem") - oceniłem, że jednak śpiewanie trochę wysiłku wymaga i - tak jak na podglądzie z RAW - postanowiłem zostawić z tego powodu trochę czerwieni (jeśli monitor mi nie przekłamuje, to całe zdjęcie mam - dość delikatnie chyba - przesunięte w kierunku czerwieni i zdaję sobie z tego sprawę).

M.K napisał/a:
światłocień nie zmącony manipulacja

Dzięki za "plusowanie" :-) , ale niestety "zmąciłem" :oops: Co prawda niemal zauważalnie dla oka, bo raptem coś ok. -1EV, może -1,5 EV, ale jednak...

Blesso napisał/a:
Jedną z przyczyn zadowolenia jest .... Capture One 8 Pro w którym obrobiłem tę pracę.
Qrcze! Ależ to jest fajowy program.

Od kilka tygodni używam i... nie wiem czy to przez "efekt nowości" czy może autosugestia po czytaniu opinii, ale przyznam, że jestem zadowolony z efektów. Co prawda "auto" chyba zdecydowanie rzadziej mi pasuje niż to od "Adobe", ale przecież nie problem użyć paru suwaczaków i skorygować... No przynajmniej teoretycznie nie problem, bo w praktyce za złe przesuwanie może się mi się później od Blesso nieźle oberwać :-D

:-B dla wszystkich bawiących się w RC :-)
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
Gdy ostrość z obróbki Blesso zastosować na zdjęciu rafiego, to byłoby idealnie.

[ Dodano: 2015-03-24, 10:23 ]
No i ciut na zdjęciu rafiego zmniejszyć przepalenie na czole...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach