Tomeyk  Dołączył: 06 Gru 2010
Pewnie już było na poprzednich 60 stronach, ale jak już sobie potestowałem, to wrzucę.

Ponieważ ostatnio wkurzałem się na mojego Tamrona, że nie daje takiej ostrości jak Sigma 10-20 w centrum kadru albo FA 50 1.4, postanowiłem sobie porównać go z kitem (wersja z 2010 roku, zwykła, bez WR).
Zdjęć nie wrzucam, bo były brzydkie, ale napiszę, że znów przychylniej spojrzałem na Tamka, który okazał się być wciąż lepszy od kita ;-)

Nad szeroko otwartymi nie ma się co rozwodzić, bo po pierwsze Tamrona można otworzyć szerzej, po drugie jest po prostu lepszy, ale postanowiłem sprawdzić różnice po przymknięciu do f/11, co powinno pozwolić kitowi wzbić się na wyżyny (kiedy go na co dzień używałem, przymykanie do f/8 lub f/11 bardzo mu służyło).
Wnioski te same i dla krótkiego, i dla długiego końca.
W centrum kadru różnica w ostrości na korzyść Tamrona ledwie zauważalna - mocno przymknięta przysłona bardzo pomaga kitowemu.
Na krawędzi kadru różnica w ostrości na korzyść Tamrona jest juz łatwo zauważalna.
Ale największą przewagą Tamrona nad kitem przy tak przymkniętej przysłonie jest mała aberracja chromatyczna, która tymczasem w kiciaku bardzo daje się we znaki.

Gdyby zatem ktoś miał wątpliwości, czy warto zamienić kita na Tamrona - wg mnie jak najbardziej warto.
 
Robson  Dołączył: 21 Maj 2013
Dziś po raz pierwszy zabrałem mojego tamrona na dwór i porobiłem parę fotek. Po powrocie do domu zdziwiłem się, że ostrość w sumie taka sobie jak na przysłone 11. Coś nie dawało mi to spokoju, ponieważ na 2.8 jak robiłem w domu i ostatnio na imprezie do wszystkiego można było się przyczepić ale nie do tego, że af nie trafił i zdjęcie jest nie ostre. Zrobiłem prosty teścik i na 2.8 af mi trafia i ostrość jest super natomiast np. na 5.6 kompletne mydło. Za każdym razem ustawia ostrość przed obiektem. Jak to możliwe, że przysłona wpływa na ustawianie af???
Dodam, że po zakupie puszka+ obiektyw była w fototechnice na kalibracji:/
Za tydzień wyjeżdżam a tu taka dupa
 
Longer  Dołączył: 22 Mar 2012
Kolejny fajny sprzęt w którym trzeba polować na egzemplarz? :-/
 
Tomeyk  Dołączył: 06 Gru 2010
No niestety tak.
Wybrałem trzeci z testowanych a i tak później, przy dokładniejszym sprawdzaniu, mikrokalibracja była potrzebna.

@Robson, co do tej nie do końca dobrej ostrości na f11 - ja tak miałem, kiedy po roku użytkowania poluzowała mi się przednia soczewka. Sprawdź sobie, czy czasem nie ma już luzu w tym ostatnim pierścieniu i soczewka nie rusza się swobodnie. 3 śrubki, które trzymają plastikową obejmę lubią się trochę odkręcić, nic dziwnego że wtedy ostrość robi się niezadowalająca.
 
Robson  Dołączył: 21 Maj 2013
No niestety ale po prawie 4 tygodniach w serwisie obiektyw dalej nie naprawiony... Serwisanci konsultowali się z producentem i w ogóle i nie wiedzą co jest nie tak bo podobno nigdy z czymś takim się nie spotkali. Finał jest taki, że zwrócą mi pieniądze. Stwierdzili focus shift ale nie mogli się z tym uporać. Jako, że to był mój jedyny obiektyw aktualnie to teraz w końcu mają odesłać mi puszkę z tym, że nie mam czym pstrykać i nie wiem co kupić w zamian. Ostrość na 2.8 była super ale po tym wszystkim straciłem chęć na kolejny egzemplarz.
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
Kup kit w wersji dwa albo wr.
Aczkolwiek i kit 1 jest lepszy od tego co konkurencja zaproponowała.
Moja jedynka nabyta z k-10 ma ponad 35k fotek i działa doskonale a to daje do myślenia.
Zapasowe szkło i nie drogie powinieneś mieć zawsze.
Tak jak baterię i kartę pamięci.
 

Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
Niedawno stałem się posiadaczem Tamrona 17-50.
Pierwsze wrażenia nie były pozytywne ze względu na problemy z AF z moim korpusem.
Ale mam już obiektyw po kalibracji i jest super.
Bardzo ostro i celnie w całym zakresie ogniskowych.
Nie ma nawet porównania do obiektywu kitowego, jest dużo ostrzej.
 
stel  Dołączył: 08 Sty 2015
Orientuje się ktoś czy tego Tamrona skalibruje gdzieś poza serwisem w Gdańsku (np. w Krakowie)?
 

adrian87  Dołączył: 21 Lis 2014
Odgrzeje trochę kotleta :) zastanawiam się nad zakupem tego Tamrona ale używanego do mojego kxa i teraz pytanie czy warto się pchać w coś takiego czy lepiej odpuścić i kupić stałke 35 tak jak wcześniej planowałem? Bardziej się skłaniam w stronę tamrona bo dużo bardziej uniwersalny a jasna stalke już mam. Szukam czegoś do pomieszczeń bo 50 trochę za wąsko.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Tamron sprawdzi się świetnie, tylko z używkami musisz uważać, gdyż te obiektywy nie cieszyły się ekstremalną wytrzymałością. Przed zakupem warto sprawdzić czy nie jest on rozklekotany i czy AF trafia na każdej ogniskowej.
Ja mam tego Tamrona od blisko trzech lat i wygląda jak nowy. Ale to że względu, że niewiele używam aparatu cyfrowego (a ten obiektyw jest podpięty do niego większość czasu).
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Ja oddałem swojego do serwisu (sprzedawca zapomniał wspomnieć że w środku zrobił pustynię - zapiaszczył) i od tamtej pory polubiłem się z obiektywem. Oprócz czyszczenia coś tam trzeba było wymienić ale działa. A Grzechotnik ocenił że opory i luzy ma w porządku.
 

adrian87  Dołączył: 21 Lis 2014
Czyli warto się nim zainteresować :) wie ktoś ile kosztuje kalibracja zetsawu? Czy jeśli będę kalibrował puszkę z tym obiektywem to zmienią mi się ustawienia z innymi obiektywami czy nie?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
adrian87, jeszcze obiektywu nie kupiłeś a już kalibrujesz? Daj mu szansę.
 

adrian87  Dołączył: 21 Lis 2014
Chciałem znać orientacyjny koszt takiego zabiegu
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
adrian87, nie kupuj używanego jeśli nie będzie działał poprawnie z Twoim aparatem. No chyba, że koszt zakupu plus cena kalibracji wyniesie max. 900zł.
A o ceny najlepiej pytać u źródła: http://www.tamron.eu/pl/contact/
 
stel  Dołączył: 08 Sty 2015
Swojego czasu mailowałem z FotoTechniką z Gdańska nt. kalibracji Tamronów. Oto fragment maila:

FRONT FOCUS / BACK FOCUS
Kalibracja systemu AF obiektywu jest wykonywana BEZPŁATNIE (JEDNORAZOWO DLA ZAREJESTROWANEGO APARATU) w ramach gwarancji.
Usługa ta przeprowadzana jest w razie zachodzącej konieczności po dostarczeniu sprzętu.
Naładowana bateria to jedyne niezbędne akcesorium w przypadku kalibracji.
Koszt kalibracji obiektywów nie objętych gwarancją wynosi od 180 zł netto + koszt przesyłki zwrotnej 20 zł netto.
Wada typu Front Focus lub Back Focus to nie usterka ani wada obiektywu!
Fluktuacje obrazu w trybie AF typu Front lub Back Focus są spowodowane jedynie niedoskonałością samego body.
Należy pamiętać, że Autofocus w każdym z aparatów jest "inny".
Kalibracja systemu AF - to regulacja dostrojenia systemu AF obiektywu do aktualnych ustawień aparatu.
Aparat jest jedynie wzorcem, do którego dostosowuje się parametry obiektywu.
Gwarancją osiągnięcia 100% rezultatów przeprowadzanej kalibracji AF jest dostarczenie obiektywu wraz z korpusem z którym ma współpracować.
W przypadku braku aparatu zakres AF jest centrowany przy użyciu dostępnego body serwisowego.
Serwis nie udziela gwarancji dot regulacji zakresu AF w przypadku dostarczenia obiektywu bez wzorca (aparatu).

Tego typu zestaw najlepiej dostarczać we własnym zakresie i na własną odpowiedzialność bezpośrednio do serwisu lub za pośrednictwem firmy spedycyjnej.

W przypadku konieczności kolejnej kalibracji wynikającej z braku wzorca (aparatu klienta j.w.) klient ponosi koszt przesyłki sprzętu w obydwie strony.


ODE MNIE. Również bałem się tego szkła. Kupiłem używkę od ,,nieznajomego". Obawy się nie potwierdziły, wszystko śmiga pięknie, czego i Tobie życzę :-)
 

adrian87  Dołączył: 21 Lis 2014
Dziękuję bardzo za wskazówki :) przemyślę sobie to wszystko :)
 
Bartolini  Dołączył: 02 Kwi 2017
witajcie, odświeżę temat. obecnie posiadam K3II + Tamron 17-50. Mam problem z FrontFocus od 46-50 mm. Między 17- 46mm trafia w punkt (prawie zawsze ;-) ) czy też coś takiego zauważyliście u siebie? czy warto z tym fatygować się do serwisu?
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
Mój jest po kalibracji i obecnie na każdej ogniskowej w zdecydowanej większości trafia z ostrością jak trzeba. Ale musisz pamiętać, że ten obiektyw jest najlepszy przy 17 a przy ogniskowych 40-50 zaczyna gorzej (bardziej miękko) rysować. Ten typ tak ma. Dlatego ostatnio coraz częściej używam zestawu 12-24 i 50-135 :-P
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
Mój tak ma niestety. Z tego co zauważyłem najlepiej jest w granicach 17-35mm i f5,6-8 - tutaj nie mam żadnych zastrzeżeń. Dalej jest lekki spadek ostrości, szczególnie na brzegach a najsłabiej jest przy 50mm i f2,8. Ale nigdy tego szczegółowo nie analizowałem, uznałem że tak ma być.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach