LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Amazon Cloud Drive
Hej,

Zastanawiam się nad zakupem planu Unlimited Photos dla Amazon Cloud Drive jako backupu dla swoich zdjęć. Niestety nie potrafiłem nigdzie na oficjalnych stronach Amazonu znaleźć potwierdzenia czy pliki .PEF liczą się jako zdjęcia, czy też nie.

Ewentualnie może ktoś zna sposób jak wygodnie zamienić wszystkie pliki .PEF na DNG tak aby zachować w Lightroomie wszystkie metadane związane z plikami .PEF?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Spróbuj adobe dng converter, może zachowa.
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
Powinien zachować ...

S.

ps. masz tych zdjęć tyle, ze 115 GB nie starczy ?

Bo tyle daje Google drive, chyba, że nie ufasz tej firmie :-P
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
tref napisał/a:
Spróbuj adobe dng converter, może zachowa.


Ehh, źle się wyraziłem, chodziło mi o zachowanie wszystkich ustawień wywołania pliku PEF z lightrooma, tak aby automatycznie przeszły one na nowo stworzony plik DNG.

sycamor napisał/a:
ps. masz tych zdjęć tyle, ze 115 GB nie starczy ?
Tak, wszystko zdjęcia jakie robiłem od 2007 roku są w RAWach, przez te kilka lat nazbierało się tego trochę. A że głosy w głowie nie pozwalają mi tego przekonwertować do plików JPEG, tak więc trzymam te kilkaset giga na dysku :)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
A nie możesz wyeksportować z Lightrooma pliku PEF jako DNG? Ewentualnie jeżeli masz przy RAWie plik XMP, to nic nie musisz robić - Lr to odczyta.
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Michu napisał/a:
A nie możesz wyeksportować z Lightrooma pliku PEF jako DNG?

Sprawdzę to, tylko zależałoby mi żeby został wykesportowany oryginalny plik PEF + ustawienia wywołania niż wywołany plik PEF, a obawiam się, że eksport do PNG może zrobić tą drugą operację.

Michu napisał/a:
Ewentualnie jeżeli masz przy RAWie plik XMP, to nic nie musisz robić - Lr to odczyta.
Pliki XMP mam, ale jak się bawiłem w import DNG to nie chciał załapać wprowadzonych zmian, ale muszę się temu dokładniej przyjrzeć.

W ostateczności zostaje grzebanie w bazie lightrooma i zmienienie tam nazw plików (albo włączenie na próbę tego planu z amazona :))
 
rafal_ski  Dołączył: 09 Maj 2009
Wydaje mi się, że lepiej zrobisz jak skonwertujesz je do DNG, backup pewnie będziesz trzymał na amazonie 10+ lat, nie sądzę że PEFa otworzysz czymś za 10 lat. bo to sporo czasu, apki do PEFA tej co używasz teraz też nie postawisz na systemie WINDOWS 20, może na wirtualce.
DNG moim zdaniem pewniejsze ;-)

Pozdrawiam!
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
Cytat
PNG


PNG to nie DNG ;-)

S.
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
sycamor napisał/a:
Cytat
PNG


PNG to nie DNG ;-)

S.

Ehh, te litrówki :)

A co do tej chmury amazona, to chyba chwilowo odpuszczę to sobie, bo okazało się, że usługa ta nie oferuje możliwości synchronizacji katalogu na dysku PC z chmurą.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ale przecież Lightroom nie ingeruje w plik RAW. Eksportując z Lightrooma otrzymasz plik DNG z naniesioną korektą, ale cały czas będziesz mógł wyzerować wszelkie ustawienia - suwaczki pozostaną w tych miejscach, w których zostawiłeś je w pliki PEF. Operujesz przecież wciąż na pliku RAW, a więc jest to edycja niedestrukcyjna - wszelkie zmiany są zapisywane w pliku XMP (i to stąd czyta je Lightroom), a w przypadku DNG plik ów zaszyty jest wewnątrz.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Generalnie, to Lr zmiany zapisuje w swojej bazie w pliku .lrcat. W przypadku PEF, zewnętrznie ustawienia Lightrooma można zapisać tylko w sidecarze (XMP), jeśli chodzi o zapisanie ustawień w samym pliku, to wchodzi w grę tylko eksport do DNG. I oczywiście zapisanie w ustawień w DNG w żaden sposób nie ingeruje w oryginalne dane dotyczące samego obrazka - to wszystko przecież obróbka parametryczna.
 

wmorde  Dołączył: 04 Cze 2007
LDevil napisał/a:
A co do tej chmury amazona, to chyba chwilowo odpuszczę to sobie, bo okazało się, że usługa ta nie oferuje możliwości synchronizacji katalogu na dysku PC z chmurą.

Musisz zainstalować starszą wersję (2.4) oprogramowania Amazonu np z:
https://web.archive.org/w...indle_desk_dwld
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
wmorde napisał/a:
Musisz zainstalować starszą wersję (2.4) oprogramowania Amazonu np z:
https://web.archive.org/w...indle_desk_dwld

Jesteś pewien, że starsza wersja nadal działa? Bo w internecie czytałem opinie, że stary klient pewnego dnia po prostu przestał działać.
 

Robur  Dołączył: 12 Cze 2011
I jakie wrażenia? działa, PEF są traktowane jako zdjęcia? Bo powoli chyba dojrzewam do myśli, że trzeba coś zrobić ze zdjęciami....a w NAS-a nie chce mi się bawić.
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Nie bawiłem się, brak klienta innego niż webowy trochę mnie zniechęcił.

[ Dodano: 2016-01-31, 23:55 ]
Jestem już po testach tej usługi, w skrócie opiszę pierwsze wrażenia:

    - pliki PEF są traktowane jako zdjęcia, ale nie ma możliwości zobaczenia ich podglądu, ani nawet wyciągnięcia metadanych (wszystkie są traktowane jako zrobione w 1970 roku)
    - transfery są w porządku, upload przeciętnie 4-6 megabajtów na sekundę, w nocy skoczyło nawet do 8 MB/s.
    - pliki DNG są obsługiwane, ale obrazek podglądowy ma wymiary 160x120 (K3) albo 256x171 (konwersja PEF-DNG). Pliki PEF jak już wspomniałem podglądu nie mają wcale.
    - wysyłanie tylko przez przeglądarkę lub klienta desktopowego, który na szczęście potrafi przesłać całą strukturę katalogów. Synchronizacji niestety nie obsługuje, ale bez problemów wznawia przerwany transfer.

Biorąc pod uwagę, że kosztuje to 11 dolarów rocznie, to chyba warto tego użyć chociażby do trzymania kopii zapasowej swoich zdjęć.
 
safilo  Dołączył: 04 Cze 2012
cześć

Ja może z innej beczki :)
można spróbować czystego backupu z tej strony: https://www.arubacloud.pl/cloud-backup/ceny.aspx

Ale uwaga, sieć musi mieć swoje IP.
Jest dedykowane oprogramowanie, które automatycznie wykona backup.

pozdrawiam
 

Robur  Dołączył: 12 Cze 2011
To może ja jako user się wypowiem. Mam tego Amazona....wgrywanie zdjęć trwało TYGODNIAMI. Transfery na poziomie 50kb/s... a jak się ma 12 lat zdjęć.... Koszmar. Myślałem że może dowlink jest lepszy.... Wczoraj na szybko potrzebowałem ściągnąć jakieś fotki. 1 G zdjęć ściągałem.... 6 godzin. Nie, nie jest to wina łącza. Nie wyobrażam sobie odbudowywania kolekcji z tego. Apka na PC-ta prymitywna, właściwie umożliwia tylko załadowanie plików. Interface www- jakieś takie prymitywne. Ogólnie wygląda jak wersja beta usługi, którą ktoś wprowadził na rynek przez przypadek. Zaleta- cena. Faktycznie powala konkurencję. I nic ponadto. A! i wszystkie RAW-y traktowane są jako zdjęcia.
 
Kadet80  Dołączył: 28 Lis 2013
czy aplikacja amazona na komputer tworzy sobie domyslny katalog w ktorym zapisuje zsynchronizowane pliki (tak jak to ma miejsce np w przypadku google drive, dropbox) ?
pytam gdyz takie cos ylatwiloby mi synchronizacje w czasie rzeczywistym wybranego katalogu prosto do chmury (przy pomocy dodatkowego programy freefilesync)
 
rafal_ski  Dołączył: 09 Maj 2009
mam też Amazon Cloud Drive juz prawie rok. używałem aplikacji na komputerze, ale było to na samym początku (połowa zeszłego roku) - nie wiem jak jest teraz. ogólnie aplikacja dość upierdliwa była, wrzucałem zdjęcia przez nią i długo to trwało - mam słaby upload <neostrada>. non stop włączony komp musiał być (transfer około 80GB zdjęć). nie pamiętam czy był tam domyślny katalog na synchronizowane pliki. obecnie używam aplikacji do synchronizacji dla NASa (w tym wypadku synology do amazona). Bardzo z tego jestem zadowolony. określam katalog do synchronizacji i sobie wysyła mój NAS do chmury. Moze to robić ile mu się podoba (czas), po awarii np, prądu/łącza dosyła niezsynchronizowane pliki. W zasadzie mając doświadczenie z aplikacją na komputer i aplikacja na NAS, stwierdzam, że wysyłka dużej ilości zdjęć do chmury przez komputer to nieporozumienie. Tyle moich 5 groszy.
:-B
 

Robur  Dołączył: 12 Cze 2011
Kadet80 napisał/a:
czy aplikacja amazona na komputer tworzy sobie domyslny katalog w ktorym zapisuje zsynchronizowane pliki (tak jak to ma miejsce np w przypadku google drive, dropbox) ?

...nic nie tworzy :-D . Apka to tylko okienko, do którego musisz ręcznie przeciągać katalogi

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach