Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
 
Karty 32 GB będą SDHC, karta 64 GB będzie SDXC.
SDHC bardziej uniwersalne jak na razie (starsze urządzenia czy czytniki).
Swoją drogą ile sztuk RAW-ów z K-5 IIs / K-3 zmieści sie na 32 GB ?


-----
dlugas1982 napisał/a:
Jak masz kaskę to kup dwie po 32GB Jeśli Padnie jedna 64gb to dramat, a jak "tylko" 32GB to zawsze mniej dni spędzisz na odzyskiwaniu
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
Z mojej k-5II RAW ma pomiędzy 20MB a 30MB
 
Polluks  Dołączył: 09 Kwi 2014
Kupiłem dwie 64 GB SDXC o prędkości zapisu 40 GMB/s. Mam nadzieję że przy seryjnych zdjęciach się nie zadławi.
Wyczytałem, że w K-3 można ustawić zapis na dwóch kartach jednocześnie, coś jakby taki backup. Zapełnić 64GB tylko samymi RAWami to ponad 2000 zdjęć. Czy jest sens "blokować" sobie drugą kartę?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Polluks napisał/a:
Czy jest sens "blokować" sobie drugą kartę?

Możesz też zabierać ze sobą laptop i zrzucać od razu zdjęcia na dysk, pendrive i nagrywać na wszelki wypadek na płytę, spluwając dla pewności dwukrotnie przez lewe ramię. Jednak w przypadku szczęscia niektórych osób i po takich zabiegach można zostać bez jednego zdjęcia.
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Polluks napisał/a:
Czy jest sens "blokować" sobie drugą kartę?
Na to pytanie musisz sobie sam odpowiedzieć. Wiadomo że robiąc zdjęcia na jakimś zleceniu, sesji czy ważnej uroczystości rodzinnej (itp.) lepiej się zabezpieczyć kopią. Jeżeli zdjęcia nie są aż tak ważne i niepowtarzalne to przy dobrych markowych kartach pewnie można zaryzykować, ale musisz sobie i tak sam na to odpowiedzieć.
 
Polluks  Dołączył: 09 Kwi 2014
No Enzo... szacun za poradę. Nie ma jak to merytoryczna i w pełni wyczerpująca odpowiedź. Jeszcze raz dziękuję.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Polluks, bardzo proszę. Pytanie: czy powinienem robić backup? jest moim ulubionym.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Stare przysłowie pszczół mówi, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią backupy oraz tych, którzy będą robić backupy ;P
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
Enzo napisał/a:
Polluks napisał/a:
Czy jest sens "blokować" sobie drugą kartę?

Możesz też zabierać ze sobą laptop i zrzucać od razu zdjęcia na dysk, pendrive i nagrywać na wszelki wypadek na płytę, spluwając dla pewności dwukrotnie przez lewe ramię. Jednak w przypadku szczęscia niektórych osób i po takich zabiegach można zostać bez jednego zdjęcia.
no fakt, bo przez nie uwagę można splunąć na kartę pamięci czy laptopa i problem gotowy :]
szczególnie przy ostrym zapaleniu zatok
 
Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
  Przekładanie karty pamięci z K-5 IIs do K-3
No ździwiłem się dziś mocno :roll:
Mam kartę Sony SDHC UHS-I Class 10 32GB jeszcze z K10D, niedawno bez żadnego problemu przełożyłem ją do K-5 IIs i "piąteczka" zapisywała dalej zdjęcia ("piąteczka" nawet przejęła numerację zdjęć na karcie po K10D kontynuując od nr +/- 4000), a teraz przekładam tę samą kartę SDHC do K-3 i komunikat... "card unrecognizeable" czy jakoś podobnie :evil:
Zmiana gniazda bez znaczenia.
Ki czort :evil:
W sumie fajnie byłoby móc przekładać kartę z korpusu do korpusu bez czarów marów :evilsmile: :evilsmile:
Inny format plików w K-3?
Badań naukowych robił nie będę, bo K10D już sprzedałem, może to kwestia w którym korpusie się sformatuje :roll:
No to wyjąłem z pudełka inną, nową Sony SDXC UHS-I Class 10 128GB, włożyłem w K-3 i szczęśliwie śmiga, przynajmniej to dobre :-B
Wygląda na to, że potrzebuję przerzucić wszystkie zdjęcia z SDHC 32GB na serwer, tę kartę SDHC grzecznie sformatować w K-3 i ewentualnie z powrotem skopiować zdjęcia z serwera na kartę (no taki backup dla mnie, staram się z kart zdjęć jednak nie kasować i już raz się przydało przy awarii serwera).
DODANO:
Formatowanie w PC nie pomogło :evil: Myślę dalej :shock:

 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Prakticant napisał/a:
Wygląda na to, że potrzebuję przerzucić wszystkie zdjęcia z SDHC 32GB na serwer, tę kartę SDHC grzecznie sformatować w K-3 i ewentualnie z powrotem skopiować zdjęcia z serwera na kartę (no taki backup dla mnie, staram się z kart zdjęć jednak nie kasować i już raz się przydało przy awarii serwera).
Wszystkie zdjęcia które kiedykolwiek zrobiłeś przechowujesz na kartach SD?? :shock:
 

galex  Dołączył: 02 Cze 2006
...i na dodatek wystarczyło Ci 32 GB :shock:
 
Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
 
No nie, ale trzymam oryginał na karcie dopóki karta się nie zapełni.
Czyli z karty na komputer 'copy', a nie 'move'.
K10D takich wielkich plików (jpg) nie robiła, kiedyś karta 8GB na długo starczała, a 32GB to ho ho :-B :-B
Wychowałem się na chemii, skręcało się te 20-30 rolek rocznie i to jak było za co :->

-----
ZbyszekB napisał/a:
Wszystkie zdjęcia które kiedykolwiek zrobiłeś przechowujesz na kartach SD?? :shock:
 
tatizek  Dołączył: 09 Lut 2010
Practicant ja dość często przekładałem karty między K5iis, K3, a nawet Fuji i Lumixem, karty formatowane w różnych aparatach. Nie było problemów, choć oczywiście zdjęcia w innym formacie się nie wyświetlą. Też stosuję metodę trzymania starych zdjęć na karcie. Może to jakaś trefna karta, K5 działa tylko w trybie Class 10 a K3 może próbować w UHS-I. Ponoć z kartami Sony bywały także jakieś problemy. Raz czy dwa zdarzyło mi się, że po włożeniu karty K3 jej nie widziało ale wystarczyło wyjąć i włożyć raz jeszcze.
Co do kliszaków, to jak do K3 włoży się kartę 2Gb (wiem, niełatwo już taką kupić) to w trybie RAW+JPG można zapisać ... 37 zdjęć. Mając więc kilka takich małych kart można się czuć jak z aparatem na film małoobrazkowy :mrgreen:
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Prakticant napisał/a:
Formatowanie w PC nie pomogło

Jak formatowałeś z systemu to spróbuj jeszcze programem: SD Formatter 4.0
https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/
Jest najbardziej zalecany do kart.
 
Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
  K-3, a karta SDHC.
SDFormatterem już wcześniej próbowałem, to nie jest problem z kartą, lecz ze współpracą konkretnej karty z K-3. Co ciekawe, karta pięknie współpracowała z K10d i z K-5 IIs, przed chwilą sformatowałem ją znów w K-5 IIs i nadal K-3 tej karty nie widzi i nie umie sformatować.
W moim przekonaniu to błąd Pentaksa, jakiś bug w firmware.

DODANE:
PROBLEM Z KARTĄ SONY SDHC UHS-I 32GB USTĄPIŁ PO AKTUALIZACJI FIRMWARE K-3 Z V. 1.0 DO V. 1.11 !! :-B

-----
Makler napisał/a:
Jak formatowałeś z systemu to spróbuj jeszcze programem: SD Formatter 4.0 www.sdcard.org/downloads/formatter_4 Jest najbardziej zalecany do kart.
 
sokar  Dołączył: 05 Lip 2014
Panowie i Panie czy K-X poradzi sobie z kartą microSDXC UHS-1 i dlaczego nie?
Edit:
Dobra aktualizacja oprogramowania aparatu do wersji 1.03 pomogła.
 
Antoni  Dołączył: 27 Maj 2014
Obecnie mam w K-5II SANDISK EXTREME SDHC UHS-I 32GB 45 MB/s (złota), czy zaopatrując się w Secure Digital (SDHC) 32GB SanDisk Ultra 40 MB/s UHS-I poczuję jakiś spadek wydajności?
Seryjne zdjęcia robię sporadycznie, chyba nigdy nie udało mi się dociągnąć do zapchania bufora. Te karty Extreme 45MB/s, już słabo dostępne, są w cenie tych 60MB/s, ~100zł w górę za 32GB, te z prędkością 40MB/s już są od ~70zł. Czy karta Ultra będzie odbiegać wydajnością od mojej obecnej karty?

Swoją drogą nie mogę znaleźć w ofertach polskich e-sklepów kart Ultra Plus.
 

tomasi  Dołączył: 16 Wrz 2009
Hej, jeśli nie możesz kupić szybszej karty to polecam Kingstona. Na allegro jest. 32GB dałem około 90pln.
Standard U3. Zapis ma do 60 czy tez 70MB, faktyczny. Naprawdę fajna propozycja. Jest to microsd z adapterem.

Ogólnie myśłę, żę pomiędzy 45 i 40 nie odczujesz różnicy. Tylko ta szybkość to odczyt czy zapis?
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
tomasi napisał/a:
microsd z adapterem


No i tu bym uważał ...

Generalnie to kolejne złącze, niby adapter powinien być "przezroczysty" dla transmisji, ale lubi wnosić swoje "3 grosze" ...

Lepiej kupić oryginalne SD, a nie mikro ...

S.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach