Carlos  Dołączył: 02 Cze 2006
  Mieszek do Pentax-a
Witam.
Korzystając z okazji (tak myślę) kupiłem mieszek firmy Revue, dokładnie chodzi o coś takiego:

http://allegro.pl/item122...m_pentax_k.html

Mam jednak problem. Po założeniu obiektywu (nieważne, czy mieszek jest wysunięty minimalnie, czy maksymalnie) mam w górnej części kadru przyciemniony pasek - zajmuje ok. 1/7 wysokości kadru. Po zdjęciu obiektywu i wysunięciu mieszka nawet maksymalnie nic takiego nie ma - w wizjerze wszystko w porządku. Co jest nie tak? Sprawdzałem z Pentax K 28/3.5, Pentax M 135/3.5 i Pentax A 50/1.7. Nie wiem, co mam z tym zrobić? Tak powinno być? Niestety nie mogę wysłać zdjęć, nie mam cyfry, mój sprzęt to MZ-6, poza tym sprawdziłem również z drugim body Z-70.
Gdyby ktoś miał jakieś pomysły, czy sugestie, to proszę pomóżcie.

Pozdrawiam,
Karol.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Czołem Białostocczaninie :-)

Nie pomogę Ci za bardzo - ale pamiętam, że podobny efekt miałem z jakimś 400/6.3.
Możesz sprawdzić, czy masz to samo podczas robienia zdjęcia - przyłóż kalke techniczną zamiast filmu, czas B, wyceluj w coś jasnego i zobacz, czy masz ten cień na kalce.
 
Carlos  Dołączył: 02 Cze 2006
Dzięki za podpowiedź :) Że też na to nie wpadłem... Ale nie udało się - migawki nie mogę wyzwolić, kiedy mam otwartą klapkę. Po prostu chyba będę musiał poświęcić jakiś film, aby zobaczyć, co i jak.
Pozdrawiam i dzięki za pomoc! :-)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Uda Ci się ją wyzwolić jak zamarkujesz zamknięcie tylnej pokrywy. Czymś cieńkim wciśnij " do środka i w dół" zatrzask w korpusie (zaobserwuj jak to działa gdy zamykasz tylną ściankę). Wtedy uda się wyzwolić migawkę. Pzdr. ;-)
 
pepek  Dołączył: 19 Lip 2006
Carlos napisał/a:
Po założeniu obiektywu (nieważne, czy mieszek jest wysunięty minimalnie, czy maksymalnie) mam w górnej części kadru przyciemniony pasek - zajmuje ok. 1/7 wysokości kadru. Po zdjęciu obiektywu i wysunięciu mieszka nawet maksymalnie nic takiego nie ma - w wizjerze wszystko w porządku. Co jest nie tak?


Ja mam mieszek na gwint (od Zenka). Podpinam go przez przejściówkę do MZ30. Coś takiego zaobserwowałem raz, jak źle miałem podpięty obiektyw. W moim mieszku są ruchome pierścienie, do których podpina się obiektyw i aparat. Jak są źle ustawione, to coś takiego się dzieje:
(trochę kiepsko widać, ale zawsze coś)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach