x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
radekbugaj wyczyściłeś styki w środku spirytusem?
 
radekbugaj  Dołączył: 19 Paź 2009
x4rd napisał/a:
radekbugaj wyczyściłeś styki w środku spirytusem?

Szczerze mówiąc nie.

Ale dziś siadłem z miernikiem i posprawdzałem napięcia - znalazłem styki na gripie które przekazują napięcie z baterii. I okazało się, że:
1. zarówno na zamienniku jak i na oryginalnym aku prąd na stykach (napięcie) jest takie samo jak na samym aku wyjętym z gripa
2. aparat czerpie prąd z PLUSA i MINUSA (można podejrzeć jak są ułożone blaszki w BODY, natomiast w GRIPIE są 3 blaszki i MINUS nie ma odpowiednika na żadnym styku na zewnątrz GRIPA choć w środku gripa jest odpowiednia blaszka). Natomiast środkowa blaszka (odpowiada stykowi T z aku) ma odpowiadający jej styk. FOTOna którym widać, które styki odpowiadają czemu.
3. opór zmierzony na drodze blaszka w środku gripa - styk na zewnątrz jest dla środkowego złącza baterii (odpowiednik minusa) ok 0,4Ohm, dla PLUSA ok 0.4Ohm, a MINUSA tak pisałem wcześniej nie znalazłem...
4.Prad mierzony na aku na drodze + i T jest o 0.01V niższy niż na drodze + i - (przypomnę, że w gripie zamiast do minusa jest przejście właśnie na felerne złącze T). I jeśli na drodze + do T w aku mam napięcie 7.45V, to po włożeniu go do gipa i zbadaniu napięcie na stykach napięcje jest takie samo.
5.Włożenie (czy podłączenie do blaszek wewnątrz grpisa zasilania bez włożenia tego koszyczka nic nie daje. W środku musi być jakiś mechanizm, który sprawdza czy grip jest zamknięty i dopiero wówczas puszcza prąd.
6.Blaszka dotykająca PLUSa na aku ma odpowiednik w dwóch stykach na gripie (ciekawe po co)...


Abstrahując od kwestii oporów w gripie i związanego z tym spadku pojemności aku włożonego do gripa w stosunku do tego samego aku w body, nasuwa się jedno pytanie:
dlaczego skoro zarówno zamiennik jak i oryginał daje napięcie na odpowiednie styki gripa, jeden jest przez body widziany a drugi nie (dodam jeszcze, że oryginał który z gripen nie współpracuje jest świeżo po ładowaniu i daje napięcie wyższe niż wspomniany zamiennik - coś nieco ponad 8V)?

I kolejne pytanie do tych, którzy zechcieli rozebrać gripa. Jak Wam się to udało - ja pomimo odkręcenia wszystkich śrubek nie mogę rozłożyć gripa na dwie połówki - coś w okolicach gwintu od statywu je trzyma. Chyba, że pod którąś gumą są jakieś ukryte śrubki...?

Jeśli macie jakieś sugestie to piszcie. Jeśli możecie posprawdzać swoje gripy na ewentualność tych moich spostrzeżeń to proszę o dane z terenu, może się komu do czego przyda :D.

I takie pytanko jeszcze - czy możecie zasilać swoje BODY (konkretnie interesuje mnie PENTAX K5II) tylko z gripa (bez założonej do BODY baterii?

P.S. Z ostatniej chwili - wyczyszczenie złącz (wszystkich i tych w środku u tych na zewnątrz i tych w body) spirytusem nic nie zmieniło...
 

grober  Dołączył: 16 Lip 2010
[/quote]I takie pytanko jeszcze - czy możecie zasilać swoje BODY (konkretnie interesuje mnie PENTAX K5II) tylko z gripa (bez założonej do BODY baterii?[/quote]

Możecie:)
Sprawdzone Newell z K5II
 
radekbugaj  Dołączył: 19 Paź 2009
Oryginalny grip do testów
A może ktoś z forumowiczów posiada oryginalny grip PENTAXA i multimetr cyfrowy (lub cokolwiek co pozwala określić przepływ prądu w obwodzie).
Jeśli tak to przydała by się poglądowa wiedza na temat:
1.czy w oryginale w środku również są 3 blaszki (styki) do akumulatora tak jak w gripie NEWELL, czy 2 tak jak w BODY
2.Jak wygląda przejście od w/w blaszek/styków do pinów na złączu gripa (2 posty wyżej dałem link do zdjęcia na którym opisałem jak to wygląda w NEWELLu).

Względnie może ktoś ze wspomnianym NEWELLem zechciałby porobić takie testy.
Ciekaw jestem jak to jest w oryginale/innych NEWELLach - może ja mam jakiś wybrakowany egzemplarz. No bo na logikę trochę dziwne, że nie wykorzystuje się w poborze energii z gripa styków + i - tak jak w body, tylko + i T... No chyba, że ten MINUS jest jakoś zakamuflowany wewnątrz gripa i takimi prymitywnymi metodami jak ja to sprawdzam nie da się tego zrobić...

Za ewentualne wyniki testów z góry dzięki :D
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
radekbugaj napisał/a:
A może ktoś z forumowiczów posiada oryginalny grip PENTAXA i multimetr cyfrowy (lub cokolwiek co pozwala określić przepływ prądu w obwodzie)
Ja mam oryginalny grip Pentaxa i mam multimetr i znam się elektronice.
radekbugaj napisał/a:
Jeśli tak to przydała by się poglądowa wiedza na temat:
Mogę zrobić pomiary jakie chcesz ale nie dziś ani nie jutro. Dopiero w sobotę powinienem znaleźć wolną chwilę. Jeśli do tego czasu nikt Ci nie pomoże to zrobię pomiary o które Ci chodzi ale oczywiście tylko z oryginalnym gripem.
 
radekbugaj  Dołączył: 19 Paź 2009
Swietnie - chętnie poczekam.

I małe sprostowanie - znalazłem pin na złączu, który odpowiada za blkaszke MINUS na aku, jednak pin ten działa dopiero kiedy ten śmieszny guziczek, który jest obok złącza gripa jest wcisnięty. Postaram się wrzucić na neta poprawioną fotkę z uwzględnieniem tego pina... Sprawa w jakimś stopniu się wyjaśniła, bo dwa PLUSY oraz MINUS i złącze T teraz są logiczne - to złącze T jest zdaje się przez ładowarki wykorzystywane do kontrolowania parametrów ładowania, być może w tym wypadku ma to związek z próbą szacowania ilości energii w aku... trudno powiedzieć

Testy na oryginalnym gripie tak czy siak mogą być pomocne. Raz - uda się zweryfikować czy oryginał ma tak samo jak zamiennik te trzy blaski przy podłączeniu aku, dwa - czy tak jak w zamienniku wygląda ich połączenie z pinami na złączu.
Inna sprawa, która może być również ciekawa to jakie opory stawiają poszczególne połączenia BLASZKA z GRIPA ---> PIN na złączu gripa w oryginale.
W moim NEWELLu dokonałem jeszcze raz pomiarów i okazało się, że oba piny PLUS mają oporność rzędu 0.3/0.5Ohm, podobnie ma się złącze MINUS, natomiast to złącze T teraz pokazuje mi ok 1,5/2Ohm

Pomiary są na tyle dokłądne na ile dało się ro pomierzyć...
Mam wrarzenie, że czasem nie łączy coś na pojedyńczym pinie i dopiero jego wciśnięcie zmienia postać rzeczy....

TAK CZY SIAK sądzę, że dla posiadaczy gripa NEWELL moje obserwacje i spostrzerzenia mogą być ciekawe i być może przydatne do czegoś...

NATOMIAST PYTANIE CZEMU GRIP NIE WIDZI ORYGINALNEGO AKU... to jest pytanie nadal bez odpowiedzi.
Ciekawe jest to, że o ile udaje mi się pomierzyć napięcie na drodze PLUS do MINUS przy założonym zamienniku, to na oryginale już nie (na oryginale napięcie idzie jedynie na drodze PLUS do T)...
Oczywiście napięcie Plus-Minus mierzone przy wciśniniętym w/w guziczku.

Jakieś pomysły??? Bo mnie już ich brakło...

DODAJE LINK DO ZDJECIA GDZIE OZNACZYLEM PINY - foto edytowałem na androidzie więc przepraszam za jakość edycji :D
FOTO - uklad pinow
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
Skusiłem sie na zakup rok temu.
Pierwsze wrażenie - nieprzyjemne, jakość taka sobie.

po niecałym roku popsuł się spust migawki i całość poszła do kosza... :/
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
radekbugaj napisał/a:
Swietnie - chętnie poczekam.
No i zamiast dwa dni zeszło mi tydzień. :oops:

Niemniej pamiętałem o problemie i w końcu się udało. Na poniższym zdjęciu widać rozkład zewnętrznych styków oryginalnego gripa D-BG4 podłączonych do wewnętrznych styków akumulatora:



Oznaczenie:
+ plus akumulatora
T czujnik temperatury
- minus akumulatora

Zmierzona rezystancja dla + i - wyniosła 0,02 Ohm a dla styku T zmierzyłem 0,68 Ohm.

Jak widać styki prądowe są bardzo dobre, w dodatku te styki są zdublowane. Dodam że pomiar został wykonany bardzo dokładnym miernikiem który uwzględnia rezystancję przewodów pomiarowych. Rezystancja styku pomiaru temperatury jest większa ale wystarczająca dla jego funkcji.

Ciekawostką jest fakt, że grip posiada wyłącznik zasilania (oznaczony na pomarańczowo) który przerywa obwód dla styku + jeśli jest on odłączony od body. Żeby wykonać pomiar rezystancji musiałem go wcisnąć.

Inna ciekawostka jest taka że grip posiada ten trzeci styk T do pomiaru temperatury ale w samym body K-5 i K-5IIs są tylko dwa styki do akumulatora - brak kontroli temperatury.
 
radekbugaj  Dołączył: 19 Paź 2009
Czyli wygląda to podobnie jak w zamienniki - tylko zdaje się u mnie było odwrotnie tam gdzie plus to minus i na odwrót no i ja nie miałem zdublowanego plusa lub minusa (ale jeszcze raz to sprawdzę). No i pytanie czy gdyby plus-minus w zamienniku był na odwrót to czy to w ogóle ma prawo działać... Może źle posprawdzałem (raz jeszcze zbadam).

Rezystancja jest nieco wyższa w zamienniku... ;/

Jednak nadal nie wiem dlaczego włożony do gripa oryginalny aku jest dla body nie widoczny, podczas gdy w samym body śmiga aż miło :D.

Widać zamiennik gripa (w moim wypadku) działa tylko z zamiennikiem aku (choć niektórzy donoszą, że ich NEWELLE działają równie dobrze na aryginalnym aku.

pozdrawiam i dzięki za informację
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
A skąd pomysł że trzeci styk w akumulatorze służy do pomiaru temperatury a nie do balansowania ogniw podczas ich ładowania. Jakiś link można prosić?

Pozdrawiam
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Sid Gotama napisał/a:
A skąd pomysł że trzeci styk w akumulatorze służy do pomiaru temperatury a nie do balansowania ogniw podczas ich ładowania. Jakiś link można prosić?

Pozdrawiam

A skąd pomysł że trzeci styk w akumulatorze służy do balansowania ogniw podczas ich ładowania a nie do pomiaru temperatury? Jakiś link można poprosić? :evilsmile:

Oczywiście to powyższe napisałem bez złośliwości. :-P

A wracając do tematu. Gdyby to był styk do balansowania ogniw przy ładowaniu to:
1. Na tym styku było by napięcie zbliżone do połowy napięcia całego ogniwa.
2. Wtedy też ten styk nie byłby wykorzystywany w gripie.
3. A gdyby jednak był wykorzystywany do tego co sugerujesz to w gripie byłby podłączony do niego styk prądowy a jest ewidentnie napięciowy.

Przy okazji zmierzyłem potencjał tego styku i jest on na poziomie styku minusowego. Rezystancja zmierzona na nim względem styku minusowego wynosi około 10k Ohm w temperaturze pokojowej.

radekbugaj napisał/a:
Jednak nadal nie wiem dlaczego włożony do gripa oryginalny aku jest dla body nie widoczny, podczas gdy w samym body śmiga aż miło :D.
Mam propozycję żebyś zmierzył w akumulatorze rezystancję tego dodatkowego styku względem minusa. Może to jest powód problemów. Przecież korpus nie korzysta z niego a grip tak. Porównaj w tym aspekcie zamiennik z oryginałem.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Niestety nie miałem miernika pod ręką ale...
Skoro wykonałeś pomiary wychodzi że niestety się myliłem.
Niestety, ponieważ uważam że balansowanie ogniw jest bardzo ważne i przedłuża ich "życie" a zabezpieczenia ogniw są dziś realizowanę przylutowaną do ogniwa li-ion elektroniką grubości 1mm (ci którzy używają takich ogniw np. w latarkach wiedzą o czym piszę)

Zresztą, ja nie stwierdziłem że wiem do czego jest ten styk ale zauważyłem że przypisujecie go do pomiaru temperatury dlatego chciałem wiedzieć czy to możecie potwierdzić jakimś linkiem czy są to zwykłe przypuszczenia [T]emerature i też nie piszę tego złośliwie :-P

Edit:
Tu:
http://www.fotografuj.pl/...e/id/114/page/3
znalazłem informację że styk [T] służy do komunikacji z układem, który pozwala aparatowi dokładnie monitorować stan naładowania baterii.

Tu też:
http://forum.nikoniarze.p...hp?t-39789.html

Wychodzi na to że jest to styk komunikacyjny:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2323547.html
 
radekbugaj  Dołączył: 19 Paź 2009
radekbugaj napisał/a:
Czyli wygląda to podobnie jak w zamienniki - tylko zdaje się u mnie było odwrotnie tam gdzie plus to minus i na odwrót no i ja nie miałem zdublowanego plusa lub minusa (ale jeszcze raz to sprawdzę). No i pytanie czy gdyby plus-minus w zamienniku był na odwrót to czy to w ogóle ma prawo działać... Może źle posprawdzałem (raz jeszcze zbadam).


Z dużym opóźnieniem (bardzo dużym...) ale sprawdziłem ponownie - i istotnie tam gdzie ZbyszekB pomierzył + u mnie jest - i na odwrót.

No i doprawdy istotnie ciekawe dlaczego to w ogóle działa skoro zamienione są bieguny...

No i rozwikłałem zagadkę dlaczego grip nie działa z oryginalnym aku.
Problem był banalny - okazuje się, że zamiennik jest nieco innych rozmiarów niż oryginał (różnica jest rzędu milimetra - może mniej). Jednak to wystarcza by zamiennik działał a oryginał nie. W moim wypadku wystarczy 'wypchnąć' oryginał do tyłu (w stronę w którą wyciąga się koszyczek z aku) np. poprzez włożenie pomiędzy przednią ściankę koszyczka a akumulator szpilki. To powoduje, że akumulator cofa się po domknięciu koszyczka w gripie i styki normalnie przewodzą już prąd... Zauważyłem to po tym, jak włożyłem do gripa sam akumulator bez koszyczka i o dziwo zadziałał... Metodą prób i błędów oszacowałem w którą stronę należy przesunąć oryginalny aku by zaskoczyły na nim wszystkie styki.

Dalej natomiast dochodzi kwestia zamienionej biegunowości - może kolega ZbyszekB omyłkowo zapisał na odwrót + i - (bo ja powtórzyłem pomiary i mam na na opak z tym co ZbyszekB zamieścił i opisał...A wierzyć się nie chce by z odwróconą biegunowością to to działało).

No i zostaje jeszcze kwestia tych nieszczęsnych styków i ich oporności. Nie mam niestety tak doskonałego urządzenia pomiarowego co ZbyszekB i mogę pomierzyć opór z dokładnością w zasadzie do 0.1 Ohm - to za mało... Ale faktem jest, że akumulator w gripie widziany jako pusty - założony do puszki spokojnie daje sobie jeszcze radę...
Chciałem wyczyścić - może jakoś zmodyfikować te połączenie na stykach by nie było tak kłopotliwe, ale... nie potrafię się dobrać do środka.
Mimo odkręcenia wszystkich śrubek coś trzymało ze sobą te dwie połówki obudowy...

A może jest ktoś, kto rozbierał grip Newella (w celu diagnostyki, czyszczenia etc) i podzieli się informacjami jak to zrobić by grip nie poszedł do kosza...?
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
radekbugaj napisał/a:
Dalej natomiast dochodzi kwestia zamienionej biegunowości - może kolega ZbyszekB omyłkowo zapisał na odwrót + i - (bo ja powtórzyłem pomiary i mam na na opak z tym co ZbyszekB zamieścił i opisał...A wierzyć się nie chce by z odwróconą biegunowością to to działało).
Istnieje możliwość że się pomyliłem w oznaczaniu. W wolnej chwili sprawdzę to. ;-)

radekbugaj napisał/a:
Chciałem wyczyścić - może jakoś zmodyfikować te połączenie na stykach by nie było tak kłopotliwe, ale... nie potrafię się dobrać do środka.
Mimo odkręcenia wszystkich śrubek coś trzymało ze sobą te dwie połówki obudowy...
Ja chciałem oryginalny grip rozebrać i też mi się nie udało ponieważ część śrubek znajduje się pod wykładzinami przeciwpoślizgowymi i trzeba by je odklejać. A powód rozkręcania u mnie był bardzo błahy i sobie odpuściłem. :-P
 
m.d.p.92  Dołączył: 29 Sie 2015
Odświeżę nieco temat żeby nie zakładać nowego. Właśnie zastanawiam się na zakupem gripa Newell do K-5. Dziś przyglądałem się mu w sklepie, sam grip nie jest uszczelniony w przeciwieństwie do oryginału poza tym spełnia moje oczekiwania. Zastanawiam się, czy w momencie gdy grip jest podpięty do body z obiektywem WR i wystawimy zestaw na działanie wilgoci grozi nam uszkodzenie samego body poprzez jakieś spięcie czy coś w tym stylu? Okolice styków ani szufladka na akumulatorki nie jest zabezpieczona jakimikolwiek uszczelkami. W kwestiach elektryki nie jestem zbyt rozgarnięty, ale nawet na "chłopski rozum" wydaje mi się to prawdopodobne. Przecież zawsze po zalaniu jakiegoś urządzenia zaleca się osuszenie po wyjęciu akumulatorów/baterii. Może ktoś rozwieje moje wątpliwości
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
m.d.p.92 osobiście mi kilka razy ten grip zamókł i muszę powiedzieć, że jak chodził tak chodzi dalej. Ale co do stabilności styków i elektroniki nie jestem się w stanie wypowiedzieć, bo się nie znam.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Przy K3 nie ma dylematu.... Newell - 299 zł, oryginał 116$. Praktycznie cenowo żadna różnica...
 

Hermes  Dołączył: 04 Lut 2008
Jeśli cenowo nie widzisz różnicy, to oryginał. W Newell-u odpadł mi dynks z gwintem do mocowania statywu.
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Kupno podróbki to za duże ryzyko moim zdaniem, już nie jedna osoba pisała, że jej coś od nich odpadło, nawet bolce zostawały w body. Ciekaw jestem czy gwarancja takiego Nowella pokrywa ewentualne uszkodzenie body.
 
m.d.p.92  Dołączył: 29 Sie 2015
Zastanawiam się poważnie nad tym gripem, oryginał do K-5 są za około 100$+wysyłka z USA albo Japonii, można powiedzieć, że Newell jest połowę tańszy. Grip ma pełnić przede wszystkim pełnić funkcję dodatkowego zasilania, chwyt i "poważny wygląd" nie są tak pożądane. Myślałem też o zamiennikach samego akumulatora, np Hahnel za nieco ponad 100zł ale ku skłaniam się ku gripowi przez 2 komplety porządnych akumulatorów AA jakie zostały mi po K-X. Trochę obawiam się o body w ekstremalnych sytuacjach, jakość samego gripa nie jest dla mnie aż tak istotna.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach