krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Kodak Professional technical pan film 4x5
Ostatnio kupując ciemniowe graty dostałem paczke owego filmu. Poczytałem jak naświetlać i wywoływać, ale termin przydatności minął w styczniu 1993. Pytanie jak traktować takiego dziadka? Czułość z czasem spada? Kolejna sprawa to jak wywoływać? Tzn w połowie procesu można włączyć światło brązowe, a jeśli mam tylko czerwone? No i na koniec pytanie za banie :) Jak w ciemności dowiedzieć się którą stroną włożyć błonę bez zaciapania jej palcami?

Naświetlał będę pinholem własnej konstrukcji.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
krzychu1979 napisał/a:
Jak w ciemności dowiedzieć się którą stroną włożyć błonę bez zaciapania jej palcami?


Powinno być wycięcie: http://zo-d.com/stuff/pho...lm-holders.html
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Faktycznie jest nacięcie.
Błona naświetlona, wywołana tylko że efekt jakiś taki nijaki :-/
Jak wyschnie to jutro jakoś sfotografuje i wrzucę, ale nie widzę tego co bym chciał. Z drugiej strony to moje pierwsze spotkanie z otworkiem (bez skojarzeń proszę) więc nie wiem czego oczekiwać.

EDIT:
Tak wyglada surowe po cyfryzacji (zdjecie cyfrowka nad odwroconym powiekszalnikiem na szybie z kalka techniczna)
pinhole11 by Krzysztof Lawinski, on Flickr

i po lekkim zmniejszeniu jasnosci i zwiekszeniu kontrastu:
pinhole12 by Krzysztof Lawinski, on Flickr

Wypowie sie ktos majacy doswiadczenie z pinholem???
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
krzychu1979, mi to wygląda raczej na przecieki światła.
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
To całkiem możliwe. Dzisiaj uszczelnie konstrukcje i w weekend będą nowe próby.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Naświetlał będę pinholem własnej konstrukcji.


Słabiutki ten otworek :-| Rozumiem że chodzi o zabawę w otworki ?



https://besaofotografii.wordpress.com/2015/04/03/pozegnanie-z-ksiazka/

Jeżeli zależy komuś na dobrym zdjęciu technicznym (4x5") z otworka, to polecam :



 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Harman Titan to poezja, niestety cena porównywalna do przyzwoitego obiektywu. Nawet Ilford Obscura by mnie kosztował prawie 300zł, a mi nie o to chodzi.
Jak pisałem na początku chciałbym jakoś naświetlić ciekawą błonę, która wpadła mi przypadkiem w ręce. Dzisiaj uszczelniłem mój wynalazek, a zaraz podzielę jeden film na dwa o wymiarach 6x9 mm i zamontuje w moich Kodakach duaflex.

Bardziej chodzi mi o sposób obróbki filmu. Dzisiaj zamówiłem xtola i kolejne będę naświetlał ISO 25 i wywoływał właśnie w xtolu.
Zdam relacje jak wyszło bo opinie o tym materiale są niesamowite.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach