M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
"Widok z mieszkania" Jeff Wall
Cytat


1) Jaki jest temat fotografii? Czy jest on zgodny z tytułem, czy też bardziej istotne są inne elementy zdjęcia?
2) Ile planow można dostrzec na zdjęciu? Wskaż istotne punkty fotograficznego przedstawienia.
3) Co przypomina Ci ta fotografia - kadr filmowy, zdjęcie rodzinne, reportażowe, dokumentalne itp?
4) Co, według Ciebie, było zamiarem autora - uchwycenie obrazu rzeczywistości, czy wykreowanie spektaklu, stworzenie fikcji o określonym przesłaniu? Uzasadnij swoje zdanie.
5) Jakiego rodzaju środki estetyczne (kadr, kompozycja, kolor) zastosowal Jeff Wall w celu skierowania uwagi odbiorcy na określone aspekty zdjęcia?
6) Co możesz powiedzieć o rekwizytach ukazanych na zdjęciu? Czemu służy ich nagromadzenie?
7) Jak można by zrekonstruować wydarzenia poprzedzające chwilę utrwaloną na fotografii i fakty następujące tuż po wykonaniu zdjęcia? Opowiedz historię przedstawionych postaci.
8) Jakie mogą być cele inscenizowania obrazu imitującego codzienną banalną rzeczywistość?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Bardzo fajne zdjęcie. Poważnie. A teraz test, czy interpretacja sztuki jest tak samo uszablonowiona wzorcem pani od plastyki, co Wiersze mające jedynie słuszną interpretację pani od literatury? No to jedziemy:

1) Jaki jest temat fotografii? Czy jest on zgodny z tytułem, czy też bardziej istotne są inne elementy zdjęcia?
Tytuł zdjęcia zgodny z treścią, ma jednak wiele podtekstów. Np. Widzę tu wątek ekspresowego użycia szmaty celem ukojenia swych skołatanych niespodziewaną wizytą nerwów. Kurze starte w obecności koleżanki wymownie podkreślają dbałość o czystość gościnności. Znudzona koleżanka musi za to odczekać swoje przed wyjściem na piwko. Ubrana jest wyjściowo, a gospodyni jasno pokazuje, że praniem sprzątanie i prasowanie są ważniejsze niż picie na mieście. Zresztą jest coraz później, światła odbite w oknie podkreślaj jego duży wymiar. Duże szyby = duże straty ciepła = wysokie rachunki za prąd = brak środków na piwo.
Elementy zdjęcia współgrają z tytulem uzupełniając go, a tytuł uzupełnia rekwizyty. Tematem zdjęcia jest więc życie ze wszystkimi jego aspektami.

2) Ile planow można dostrzec na zdjęciu? Wskaż istotne punkty fotograficznego przedstawienia.
Kilka. Po pierwsze zakrojony na szeroką skalę plan kolekcjonerski "wszystkiego". Drugi plan, to plan sprzątania. Zaplanowano również pranie i prasowanie. Jest jeszcze PPP - plan poznania ploteczek - brukowce oczekują na zgłębienie tajemnic prywatnego życia księżnej Soho i celebrytów z Yorku. Kwiaty oczekują na wyrzucenie więdnąc z każdą chwilą - to może oznaczać podtekst planu o reinkarnacji, czyli przeistoczeniu w nawóz. Nie widać jednak ogródka, więc wylądują na śmietniku miejskim.
Koleżanka bohaterki ma za to własny plan na piwo. Tak jak wcześniej wspomniane ten plan również nie będzie wykonany. Hela wypij perie stojące koło twej nogi i znikaj do domu.

3) Co przypomina Ci ta fotografia - kadr filmowy, zdjęcie rodzinne, reportażowe, dokumentalne itp?
Wszystkie z wymienionych przykładów łącznie z "itp."

4) Co, według Ciebie, było zamiarem autora - uchwycenie obrazu rzeczywistości, czy wykreowanie spektaklu, stworzenie fikcji o określonym przesłaniu? Uzasadnij swoje zdanie.
Co autor miał na myśli? Zapytajmy autora. Ważne, co odbiorca obrazu potrafi zinterpretować na własne potrzeby. Gdyby fotograf chcial, aby interpretacja była jedna, został by sekretarzem i wynotował w punktach swoje przeslanie.

5) Jakiego rodzaju środki estetyczne (kadr, kompozycja, kolor) zastosowal Jeff Wall w celu skierowania uwagi odbiorcy na określone aspekty zdjęcia?
Kompozycja jest na wpół otwarta. Bohaterka idzie w naszym kierunku i wiadomo, że nas minie idąc dalej - mieszkanie jest większe. Za nią jest zaułek pokoju, który sugeruje, że tam również mają bałagan. Kolor i kadr podkreślają, że wszędzie w tym mieszkaniu jest podobne nagromadzenie przedmiotów użytku codziennego. Widok za oknem pokazuje, że taki sam natłok panuje w całym mieście. Ważnym aspektem jest więc wpływ otoczenia na zachowanie jednostki.

6) Co możesz powiedzieć o rekwizytach ukazanych na zdjęciu? Czemu służy ich nagromadzenie?
To, że ktoś ma nieład w pokoju nie jest powodem do piętnowania osobnika. Jego pokój, jego nieład. Rekwizyty są po to, żeby ich używać. Nagromadzenie służy pokazaniu, że scenograf nie mógł się zdecydować czego użyć, więc pokazał wszystko, co było w magazynie. A może bohaterka ma za mało czasu na ogarnięcie?

7) Jak można by zrekonstruować wydarzenia poprzedzające chwilę utrwaloną na fotografii i fakty następujące tuż po wykonaniu zdjęcia? Opowiedz historię przedstawionych postaci.
Najpierw 3 tygodnie nie odkładali rzeczy na półkę przynosząc je z magazynu rekwizytów. Po zdjęciu dostali reprymendę i temat porządków przyspieszył, wspomniana scierka zaczęła szybciej ścierać kurze.

8) Jakie mogą być cele inscenizowania obrazu imitującego codzienną banalną rzeczywistość?
Pokazanie innym, że większość ludzi ma tak samo - życie to nie bajka, reportaż to prezentacja niedoli społeczenstwa.

Zdałem proszę pana?
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
No nie zdałeś!
Wg tujest23 Ambitny (z linku) na fotelu siedzi Syn (może pierworodny, może s***syn, może Boży) który jest zmęczony nicnierobieniem.
Ale masz + za aktywność :-)

Prawidłowa odpowiedź:
42.

Pzdr.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Żaden syn, to kobieta w czarnej krótkiej sukience. Nawet na córkę nie wygląda, tylko na koleżankę, co to wpadła na kawę i ciastko które stoi przed nią na stoliku, a gospodyni zabrała serwetkę ze stosu leżącego na stole i rozkładając ją, zamierza jej uzyć.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
barmiska napisał/a:
Prawidłowa odpowiedź:
42.

Ha, wiedziałem! Z resztą to bardzo uniwersalna odpowiedź, często używam w pracy.
tref napisał/a:
A teraz test, czy interpretacja sztuki jest tak samo uszablonowiona wzorcem pani od plastyki, co Wiersze mające jedynie słuszną interpretację pani od literatury?

Oj nigdy się z paniami od litaratury dogadać w tej kwestii nie mogłem.
Skąd ja mam wiedzieć co artysta miał na myśli? Tym bardziej jak wiadomo, że wielu z nich stosowało różnorakie substancje psychoaktywne.
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
Skąd ten "syn", pani tak powiedziała?
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
W punkcie 8 pod zdjęciem jest link. Kliknąłem :-)
A tam:
Cytat
problematyki zdjęcia - relacji matki z synem
Cytat
obowiązków matki i znieczulicy syna
Cytat
Syna to niestety nic nie interesuje
Cytat
Syn natomiast zmęczony "nicnierobieniem" umyje sie i położy się spać

Jeśli ktoś korzysta z tego serwisu, to... życzę mu umiarkowanych sukcesów. A co, złośliwy jestem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach