pitero  Dołączył: 05 Lut 2010
to ja jeszcze pozwole sobie dodac co nieco, co chcialbym widziec w systemie pentaxa (nie tylko w k7, choc akurat tego aparatu nie znam, wiec moze cos z tego co napisze nizej juz jest):

1) to juz sprawa czesciowo sprzetowa - przydalaby sie (podobnie jak w niektorych nikonach, np. d70) mozliwosc opcjonalnego wlaczenia "matowki architektownicznej" - w nikonach po wybraniu opcji w menu, w wizjerze wyswietlaja sie bardzo delikatne linie, ktore ulatwiaja kadrowanie (najlepiej by byly dwie matowki do wybork a) dwie linie poziome i dwie pionowe w odleglosci 1/3 b) to co a plus dwie linie po skosie)

2) znow sprzetowo - inne zaznaczenie punktow af, i tu znow odwolam sie do nikona, nieaktywny punkt jest zaznaczony delikatna zgaszona ramka, ktora rozswietla sie, gdy zlapie ostrosc, wtedy od razu dokladnie wiadomo, gdzie sa punkty ostrosci

3) przydalaby sie mozliwosc (o czym juz pisano) formatowania karty kombinacja dwoch, czy trzech mocno oddalonych od siebie przyciskow (i np. do tego warunek trzeba trzymac wcisniete np. 3 sekundy)

4) zmiana iso w sposob nacisniecie i przytrzymanie jakiegos przycisku plus pokretlo (w niektorych trybach mozna iso zmieniac samym pokretlem, ale nie we wszystkich)

5) w identyczny sposob jak wyzej zmiana trybu lampy blyskowej

6) w identyczny sposob zmiana: zdjecia pojedyncze, seryjne, zdjecie z opoznieniem 2 s., itd.

7) w identyczny sposob zmiana balansu bieli
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
pitero napisał/a:
4) zmiana iso w sposob nacisniecie i przytrzymanie jakiegos przycisku plus pokretlo (w niektorych trybach mozna iso zmieniac samym pokretlem, ale nie we wszystkich)

w k-7 jest dedykowany przycisk ISO, w pozostałych korpusach można to robić przy pomocy OK + pokrętło
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
pitero napisał/a:
3) przydalaby sie mozliwosc (o czym juz pisano) formatowania karty kombinacja dwoch, czy trzech mocno oddalonych od siebie przyciskow (i np. do tego warunek trzeba trzymac wcisniete np. 3 sekundy)

Czytam to drugi raz i nie rozumiem po co? Formatujesz kartę kilka razy dziennie? Pamiętać jakąś magiczną kombinację trzech klawiszy - makabra. Dodatkowo trzymać ją wciśniętą (najlepiej zimą w rękawiczkach) przez 3s - przecież w menu to zrobisz szybciej :-)
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Najszybciej to się formatuje w czytniku po zgraniu zdjęć :-P Albo w ogóle nie formatuje tylko wycina folder i wkleja na dysk. Szczerze Wam powiem, że nie mam pojęcia kiedy ostatnio formatowałem kartę w aparacie. W ogóle zrobiłem to może dwa razy przez dwa lata..
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
matth napisał/a:
Szczerze Wam powiem, że nie mam pojęcia kiedy ostatnio formatowałem kartę w aparacie.

ja wiem
jak kupiłem pierwszą kartę pamięci po zakupie k10d :-P
 

szczypiorrr  Dołączył: 10 Sie 2007
gebi napisał/a:
Czytam to drugi raz i nie rozumiem po co? Formatujesz kartę kilka razy dziennie? Pamiętać jakąś magiczną kombinację trzech klawiszy - makabra. Dodatkowo trzymać ją wciśniętą (najlepiej zimą w rękawiczkach) przez 3s - przecież w menu to zrobisz szybciej

Ostatnio czyściłem 4 GB w całości zapełnioną kartę przez opcję Usuń wszystkie zdjęcia. Zajęło to nie więcej niż 15 s.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Podsumowując. Miejmy nadzieję, że konstruktorom nowego korpusu, nie przyjdzie do głowy, zajmować jakiegokolwiek guzika tą jakże potrzebną funkcją ;-)
Mnie osobiście brakuje wielu funkcji na korpusie, bo mam korpus niższej klasy niż K-7 i wolałbym mieć je na guzikach, ale tylko te z których często korzystam.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
pitero napisał/a:
1) to juz sprawa czesciowo sprzetowa - przydalaby sie (podobnie jak w niektorych nikonach, np. d70) mozliwosc opcjonalnego wlaczenia "matowki architektownicznej" - w nikonach po wybraniu opcji w menu, w wizjerze wyswietlaja sie bardzo delikatne linie, ktore ulatwiaja kadrowanie (najlepiej by byly dwie matowki do wybork a) dwie linie poziome i dwie pionowe w odleglosci 1/3 b) to co a plus dwie linie po skosie)



Imo, przydatne początkującym. Później już niekoniecznie, szczególnie że jest poziomiczka w wiezjerze.

pitero napisał/a:
2) znow sprzetowo - inne zaznaczenie punktow af, i tu znow odwolam sie do nikona, nieaktywny punkt jest zaznaczony delikatna zgaszona ramka, ktora rozswietla sie, gdy zlapie ostrosc, wtedy od razu dokladnie wiadomo, gdzie sa punkty ostrosci


To jest kwestia kilku dni z aparatem i dokładnie wiesz gdzie są punkty AF. Mi znowu zaznaczenie ich w nikonach tylko przeszkadza - wolę maksymalnie czystą matówkę.

pitero napisał/a:
3) przydalaby sie mozliwosc (o czym juz pisano) formatowania karty kombinacja dwoch, czy trzech mocno oddalonych od siebie przyciskow (i np. do tego warunek trzeba trzymac wcisniete np. 3 sekundy)


No jak ktoś ma parcie na formatowanie to może i tak. W sumie jak pisałem wyżej, ja i tak nigdy formata z aparatu nie robię.

pitero napisał/a:
4) zmiana iso w sposob nacisniecie i przytrzymanie jakiegos przycisku plus pokretlo (w niektorych trybach mozna iso zmieniac samym pokretlem, ale nie we wszystkich)


Starsze modele mają OK + rolka. K7 ma specjalny guzior - w sumie nie wiem co jest lepsze. Dla mnie OK + rolka jest idealne.

pitero napisał/a:
5) w identyczny sposob jak wyzej zmiana trybu lampy blyskowej


No to nie byłoby głupie, ale trzeba by wrzucić jeszcze specjalny guzior do lampy.

pitero napisał/a:
6) w identyczny sposob zmiana: zdjecia pojedyncze, seryjne, zdjecie z opoznieniem 2 s., itd.


Jak wyżej - kolejny guzior.

pitero napisał/a:
7) w identyczny sposob zmiana balansu bieli


Ale miałby jeździć po temperaturze czy po presetach? Imo trochę zbędne. Nie wiem jak jest w K7, ale w K20 sposób podjeścia do ustawień WB jest wg mnie świetny. Kumplowi canonierowi też się bardzo podoba z resztą. K-7 ma dedykowany guzior - czyli wejście szybsze niż u mnie. Chociaż tak szczerze to WB zmieniam od wielkiego dzwona. Automat radzi sobie ładnie, a i tak robię w RAW'ach więc nie ma sensu zmieniać tego w czasie focenia :-)
 
Edyta  Dołączyła: 19 Lut 2010
matth napisał/a:

pitero napisał/a:
5) w identyczny sposob jak wyzej zmiana trybu lampy blyskowej


No to nie byłoby głupie, ale trzeba by wrzucić jeszcze specjalny guzior do lampy.


W lampie jest przełącznik :)
A ta wbudowana to raczej namiastka lampy.
Choć jeśli K7 ma przycisk ISO to można uwolnionego OK wykorzystać.

matth napisał/a:

pitero napisał/a:
6) w identyczny sposob zmiana: zdjecia pojedyncze, seryjne, zdjecie z opoznieniem 2 s., itd.


Jak wyżej - kolejny guzior.


Tylko w sumie po co?
Jak stawiam na statywie to mam dość czasu, żeby to zmienić dość prostą kombinacją.
Jak robię z ręki to opóźnienie 2s raczej mi potrzebne nie jest.
Zawsze ustawione mam na zdjęcia seryjne i jakoś nigdy nie miałam problemu żeby zrobić jedno zdjęcie w tym trybie.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Edyta, zgadzam się w pełnie. Mam takie same doświadczenia praktyczne. No, ale kolega teoretyzował to mu odteoretyzowałem ;-)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Kiedyś liczyłem i chyba obiecywałem porównanie - opcja dostosowania kompozycji zmienia crop do wartości ok. x1,35. Wychodzi na to, że Sigma 10-20 na najkrótszej ogniskowej z wykorzystaniem dostosowania kompozycji i złożenia tych 4 obrazów da ekwiwalent 9mm na APS-C, czyli 13,5mm na FF. Przydałoby się jednak uwzględnić w firmware takie właśnie zastosowanie korekty kompozycji.
A to przykład:
 

GeloPa  Dołączył: 26 Mar 2008
nie wiem czy już było (za długi wątek do sprawdzenia :oops: )
ale ja bym jeszcze dodał możliwość wyłączenia przedbłysku lampy błyskowej
(chyba , że jest a ja nie mam o tym pojęcia :mrgreen: )
używanie fotocel stałoby się prostsze
 
mbs  Dołączył: 02 Lis 2008
pitero napisał/a:
to ja jeszcze pozwole sobie dodac co nieco, co chcialbym widziec w systemie pentaxa (nie tylko w k7, choc akurat tego aparatu nie znam, wiec moze cos z tego co napisze nizej juz jest):

4) zmiana iso w sposob nacisniecie i przytrzymanie jakiegos przycisku plus pokretlo (w niektorych trybach mozna iso zmieniac samym pokretlem, ale nie we wszystkich)

5) w identyczny sposob jak wyzej zmiana trybu lampy blyskowej

6) w identyczny sposob zmiana: zdjecia pojedyncze, seryjne, zdjecie z opoznieniem 2 s., itd.

7) w identyczny sposob zmiana balansu bieli


Jeszcze kilka przycisków i będziemy mieli fotograficzny akordeon...:)

[ Dodano: 2015-07-20, 23:42 ]
pawelek-79 napisał/a:
Kiedyś liczyłem i chyba obiecywałem porównanie - opcja dostosowania kompozycji zmienia crop do wartości ok. x1,35. .........
A to przykład:
Obrazek

Dobre! Muszę pokombinować z dostępnymi szkiełkami i zobaczyć co tak faktycznie robi funkcja, której dotychczas nigdy nie używałem...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach