sting3r  Dołączył: 26 Lip 2015
[K10D] Wymiana matówki GX-10 - opłacalność
Z góry przepraszam, że piszę na forum Pentaxa o modelu samsunga, ale jest to bliźniak modelu k10d, dlatego liczę na to, że ktoś pomoże mi z moim problemem:)
Podczas ostatniego czyszczenia aparatu postanowiłem wyczyścić matówkę, co niestety skończyło się jej uszkodzeniem (plamy od kontakt IPA i zacieki, których nie idzie sie pozbyć). I choć nie ma to wpływu na wykonywane zdjęcia, to korzystanie z takiego wizjera jest upierdliwe, dlatego też zastanawiałem się nad wymianą matówki. Niestety, serwis Samsunga wycenił robociznę na ponad 300 zł(140 zł matówka + 180 za wymianę i czyszczenie) zaś w kilku innych usłyszałem odmowę, gdyż nie są w stanie ściągnąć matówki. W związku z tym mam dwa pytania:

1. Czy naprawa takiego aparatu jeszcze ma sens? Kupiłem go rok temu za ~700 zł i zastanawiam się, czy sprzedając ten aparat i dokładając pieniądze z naprawy nie mógłbym nabyć jakiegoś lepszego aparatu?
2. Czy zna ktoś serwis, który mógłby się podjąć takiej naprawy tylko za rozsądniejsza cenę?
Z góry dziękuje.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Można kupić za grosze złomowego analoga z dobrą matówką i dociąć ją do GX-10.
 

fanmario  Dołączył: 23 Paź 2007
Do wymiany matówki niepotrzebny jest serwis o ile nie uszkodziłeś sanek mocowania matówki.
Matówkę myjemy tylko wodą bez żadnej chemii!
Matówki są do nabycia na serwisach aukcyjnych, do GX pasują matówki od k10 i k20.
Polecam oryginalne, KatzEye lub Focusing Screen.
Czasami można kupić uszkodzone body z matówką taniej niż zakup nowej.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
fanmario napisał/a:
Polecam oryginalne, KatzEye lub Focusing Screen.

Nie ma czegoś takiego jak "oryginalne" matówki KatzEye czy Focusing Screen.
To zwykłe matówki z analogowych korpusów Nikona serii F, obie firmy je tylko docinają.
Taniej wyjdzie kupić samą już wyjętą matówkę lub cały korpus i dociąć samemu - zamknie się to w sumie do 30 zł za matówkę z klinem lub 10-15 za matówkę gładką - nawet jak się pierwsza próba docinania się nie uda to i tak strata mała, choć z gładką uda się zawsze.
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
Ja zrozumiałem że fanmario poleca matówki oryginalne (czyli produkcji Samsung/Pentax) oraz KatzEye oraz Focusing Screen, a nie że KatzEye są oryginalne :-)
Choć fakt - myślałem że KatzEye robi matówki, a nie przerabia inne.
 

Lustro  Dołączył: 10 Lip 2013
plwk napisał/a:
Można kupić za grosze złomowego analoga z dobrą matówką i dociąć ją do GX-10.


Dwa lata temu kupiłem uszkodzoną Minoltę - chyba 300x i sam doszlifowałem do mojego kaiksa. Cała operacja włącznie z rozbieraniem Minolty trwała około godziny. Może matówki KatzEye lub Focusing Screen są trochę jaśniejsze, ale z obiektywami Pentaxa nie ma to żadnego znaczenia. Jak potrzebuję przymknąć bardziej jakiegoś analoga m42 i robi się ciemno, to po prostu ostrzę na otwartej przysłonie domykam i pstrykam :-D
Wszystkie informacje o dorobieniu matówki są na naszym forum.
 

fanmario  Dołączył: 23 Paź 2007
barmiska napisał/a:
Ja zrozumiałem że fanmario poleca matówki oryginalne (czyli produkcji Samsung/Pentax) oraz KatzEye oraz Focusing Screen, a nie że KatzEye są oryginalne :-)
Choć fakt - myślałem że KatzEye robi matówki, a nie przerabia inne.

Oryginalne czyli Pentax oraz...
 
sting3r  Dołączył: 26 Lip 2015
Udało mi się znaleźć używaną matówkę z k-dyszki za nieduże pieniądze(matówka to LL-80). Miałem farta, że ktoś akurat sprzedawał części z uszkodzonego body. Poszperałem również w internecie i nowa matówka z Japonii kosztuje koło 160 zł, jakby ktoś kiedyś szukał. Dziękuje za podpowiedzi i rady!:)
 

LLLL  Dołączył: 26 Kwi 2012
Mam gorącą prośbę.
Czy ktoś , kto ma doświadczenie w docinaniu matówek mógł by opisać w punktach proces technologiczny .Czym, jak wytrasować,czym docinać ,w czym zamocować matówkę aby uzyskać idealne kąty proste ?????
Z góry dziękuję za za porady.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Łatwo.
Bierzesz starą wzorcową matówkę i masz dwa sposoby:
- albo robisz na jej podstawie szablon (najlepiej na kalce technicznej lub papierze milimetrowym),
- albo jeśli jest porysowana i jej nie żal to oddzielając matówkę docelową choćby kawałkiem folii składasz je równo pod światło i obrysowujesz.
Potem docięcie zgrubne też kilka metod:
- niektórzy nacinają nożykiem i łamią ale to ryzykowne
- standardowo w rękę grubszy pilnik i doszlifowujesz do zbliżonych wymiarów,
- można sobie ułatwić i np ja początkowe docięcie robię przy użyciu freza zamocowanego na urządzonku w rodzaju dremela.
Potem szlifowanie precyzyjne drobnym pilnikiem i co jakiś czas dopasowanie do ramki, trzeba też dociąć narożniki.
- tu najlepiej się sprawdzał szeroki, szklany pilnik do paznokci który podprowadziłem drugiej połówce, był o niebo lepszy niż moje diamentowe iglaki.
O kąty względem klina doskonale zadba Ci podkładka z papieru milimetrowgo - ale to właśnie tutaj ten szeroki szklany pilnik, a miał pod 2 cm szerokości, pokazywał wyższość nad iglakami, wyprowadzenie płaskich powierzchni krawędzi i precyzyjnych kątów było banalnie łatwe.
 

LLLL  Dołączył: 26 Kwi 2012
Dziękuję za porady.Zamierzam użyć matówkę z Pentax P50 do K3II. Czy nie ma przeciwwskazań ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach