squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
To nie tak: ponieważ lampa komunikuje się z body, pobiera sobie z niego (aparat w trybie manualnym) ustawione ISO i przysłonę po czym wyzwala błysk - lampa stwierdza że dla tych parametrów to starczy - więc przerywa błysk i jest OK. Często z nowymi obiektywami ta automatyka jest bardziej przewidywalna w naświetlaniu niż p-ttl....
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Hm... chyba doświadczyłem pomroczności jasnej bo nie rozumiem :oops:

Przecież ISO sobie ustawiam sam, przysłonę też, ogniskową wklepuję po podłączeniu obiektywu.
Więc body ma wszystkie potrzebne dane do przekazania lampie.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Możesz wklepać sam - np. af540/360FGZ dość wolno komunikowały się z body i szybciej było wpisać samemu; 58-AF2 pobiera sobie sam wartości ustawione w body w trybie M - innymi słowy - nie potrzeba wklepywać do lampy w/w parametrów.

Teraz OK?
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Hm... chyba tak.

Czyli problemem jest że lampa nie wie jaką mam przysłonę ustawioną na obiektywie bo ISO jest znane, ogniskowa też (podajemy ją po wpięciu takiego obiektywu dla SR)

EDIT
PS
Zagalopowałem się w poprzednim poście, pisząc:
Przecież ISO sobie ustawiam sam, przysłonę też, ogniskową wklepuję po podłączeniu obiektywu.

Bo przecież informacja o przysłonie i tak nie jest znana body więc nie może być przekazana lampie. I stąd chyba wynika mój błąd w zrozumieniu tego tematu.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Jeśli obiektyw jest bez styków to przysłonę trza wklepać :-)
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
squonk napisał/a:
Jeśli obiektyw jest bez styków to przysłonę trza wklepać :-)


Ok :mrgreen:
A wracając do mojego pytania, czy to jest to co różni lampę z własną automatyką od lampy bez niej... bo podejrzewam że nie :-/

Uproszczę może i będzie mi łatwiej zrozumieć: :mrgreen: bo się delikatny chaos zrobił i nie mam pojęcia o jakiej lampie teraz rozmawiamy :oops:

1 - Body K5II i Lampa z automatyką własną np.METZ 58 AF-1:
a - podpinam obiektyw ze stykami, body się kontaktuje z lampą podając jej parametry.
b - podpinam obiektyw bez styków...

2 - Body K5II i Lampa bez automatyki własnej np.METZ 52 AF-1
a - podpinam obiektyw ze stykami, body się kontaktuje z lampą podając jej parametry.
b - podpinam obiektyw bez styków...
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
1b - podajesz lampie przesłonę i hula
2b - lampa zawsze wali pełną mocą (albo taką jaką jej ustawisz w trybie M)

58-ka jest klasę wyżej od 52-ki a ta klasę wyzej od 44-ki. 36-tkę podobno robi tumax :evilsmile:
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
pyciar napisał/a:
1b - podajesz lampie przesłonę i hula
2b - lampa zawsze wali pełną mocą (albo taką jaką jej ustawisz w trybie M)

Ok, dzięki, teraz już chyba zrozumiałem :mrgreen:

pyciar napisał/a:

58-ka jest klasę wyżej od 52-ki a ta klasę wyzej od 44-ki. 36-tkę podobno robi tumax :evilsmile:


58 jest na alledrogo, ale sprzedawca jakiś niechętny do podania informacji o ilości błysków to sobie ją odpuszczę.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Z oboma lampami można pracować z dowolnym szkłem w trybie ustawień ręcznych.
 

Sent  Dołączył: 06 Lip 2010
Witam!
Ja mam pytanie, bo sam sobie nie mogę sobie poradzić.
Dostałem okazję robić zdjęcia w klubie (bardziej to będzie rekreacyjnie niż zarobkowo) i potrzebuję lampę. Kiedyś już wypożyczyłem i robiłem zdjęcia na chrzcinach Sigmą EF-610 DG Super i szczerze powiedziawszy jakoś tak trudno z nią było się zgrać.
Teraz stoję przed wyborem: używana Metz 58 a nowa 52...
Sęk w tym, że 58 pod Pentaxa jest mało i trudno je kupić. Czy brak automatyki własnej w 52 będzie aż tak mocno odczuwalny?
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Używany Metz58 serii pierwszej czy drugiej?
Ale ogólnie - Metz pierwszej serii posiadał żarniki o " problematycznej" żywotności.
Kupuj nową lampę !
 

Sent  Dołączył: 06 Lip 2010
Właśnie pierwszej. Były 2 ostatnio na allegro, ale poszły.
Sęk w tym, że Sigma na P-TTL często zawodziła.
Ale chyba faktycznie wezmę nową 52 z przedłużoną gwarancją w RTVeuroAGD, choć ten wyświetlacz mi średnio pasuje...
Dzięki Blesso :-B
 
chriss  Dołączył: 22 Maj 2012
Zaopatrzyłem się w tę lampę. Jestem jednak nowicjuszem w stosowaniu lamp zewnętrznych (jedyną jaką używałem to lampa zewnętrzna do Zenita, która musiała naładować się z gniazdka, bo nie była bateryjna :) ), proszę o wyrozumiałość.

W zakupionym zestawie jest instrukcja po polsku oraz w językach obcych (ta jest lepsza, bo poparta obrazkami z opcjami w menu lampy). Niestety, obie instrukcje trochę się różnią (np. w polskiej wersji jest jakby więcej opisów, np. jest punkt 11.3, którego nie widzę w wersji obcojęzycznej).

Do rzeczy.
Przywołany punkt 11.3 dotyczy "Ustawienia przedbłysku lub ustawienia synchronizacji błysku (Canon, Nikon, Olympus, Pentax, Sony)". I teraz instrukcja podaje:
"Ustaw tryb TTL na lampie:
* naciśnij przycisk SYNCH na ekranie dotykowym lampy dopóki nie pojawi się menu synchronizacji,
* naciśnij przycisk z symbolem błyskawicy na ekranie dotykowym lampy, aby lampy nie wykonywały przedbłysku przed wykonaniem zdjęcia. Naciśnij przycisk z symbolem trzech błyskawic, aby wybrać wykonywanie zdjęć z przedbłyskiem lamp".
Gdzie jest tryb TTL? W lampie (wersja 1.3) jest P TTL, P TTL HSS, M, SPOTBEAM, Master, Control, Slave, Servo.
Gdzie jest SYNCH?

Druga rzecz. Biały wysuwany dyfuzor i plastikowy opuszczany dyfuzor (z symbolem 12 mm).
Gdy mam wyciągnięty biały dyfuzor i opuszczony dyfuzor, lampa prześwietla (podobnie zresztą, gdy jest tylko opuszczony dyfuzor, a biała karta schowana). Kiedy stosować dyfuzor 12 mm?
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
chriss napisał/a:
Gdy mam wyciągnięty biały dyfuzor i opuszczony dyfuzor, lampa prześwietla (podobnie zresztą, gdy jest tylko opuszczony dyfuzor, a biała karta schowana). Kiedy stosować dyfuzor 12 mm?


Z tego co pamiętam nie mogą razem pracować, albo jeden albo drugi.
 
chriss  Dołączył: 22 Maj 2012
Z tego co pamiętam, to nie instalowałem Driveinstall, bo Windows7 wykrył lampę i od razu korzystałem z FirmwareUpdate.exe

Co się dzieje, gdy podłączasz lampę do komputera? Szuka sprzętu? Masz informację, że nie udało zainstalować nowego sprzętu?

Co to znaczy, że nie możesz prawidłowo zainstalować Driveinstall? Masz jakiś komunikat?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To jest akurat komunikat informujący, że system nie wie czy program został poprawnie zainstalowany. Użytkownik ma wybrać opcję, że jest OK albo trzeba instalować od nowa. Przy sterownikach niecertyfikowanych przez Microsoft to chyba normalne zachowanie. Istotne jest czy system widzi potem lampę czy nie.
 
adk11  Dołączył: 10 Lis 2007
Witam, gdzie mogę znaleźć instrukcję pl do tej lampy?
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
dexdorma310878 napisał/a:
Nigdzie. Jak kupisz od polskiego producenta to będzie książeczka ale przetłumaczona troszke dziwnie



A ja proponuję wpisać w guglarkę taki ciąg:
Metz 52 AF-1 pdf pl pentax
i sprawdzić pierwszy link jaki nam wypluje.
 

Valturman  Dołączył: 04 Sty 2014
Witam
jako lamer rzadko tu zaglądam ale urodził mi się problem :D
Już w koszyku miałem tą lampę, gdy znalazłem coś takiego!!!

https://www.youtube.com/watch?v=RYEYJYXjMDc

w drugiej połowie testu pojawiają straszne rzeczy na fotografowanym obiekcie.
Czy mieliście podobne doświadczenia? czy to tylko strachy na lachy? i dla czysto amatorskich zastosowań ten problem jest nieistotny?

[ Dodano: 2016-03-11, 23:51 ]
i dodatkowe pytanie
zająłem się wykopaliskami i z szuflady wydobyłem lampkę Revue tron c30s. piękny manualny zabytek. troszkę się pobawiłem. okazało się że nie do końca zapomniałem o co chodzi w fotografii z manualami :) (ostatni raz było to na zenicie ).

ale ad rem

ta lampa na na stopce najprawdopodobniej napięcie 10.40 V.
czy jest ono bezpieczne dal obecnych cyfrówek? czy tez lepiej jej nie podpinać do K-50, bo szok może go zabić?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wytrzyma, zalecane poniżej 24V.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach