opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
A to wiadomo
 
micopat  Dołączył: 24 Lip 2009
Robson, jak to "na papierze przekonują że są potrzebne"? Ja właśnie kupiłem ten obiektyw ze względu na uszczelnienia i mam zamiar korzystać z tego udogodnienia.

Dużo fotografuję na szerokim kącie, więc w praktyce te 16mm i f/3.5 traktuję jak "stałkę" :-)
 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
W sumie to paradoks pentaksowy - zoom 16 F3,5 jest ciemny, a stałka 15 F4 - jasna.
Jak popatrzyłem na sample zalinkowane w tym wątku to porównanie z gwiazdka daje do myślenia i raczej zaopatrzę się w ten obiektyw. 18-135 kupiłem ze 4 lata temu z k-5 i choć wyglądał od początku na rozklekotaną taniznę - śmiga do dzisiaj bez najmniejszych problemów w każdej temperaturze, śmieci zbyt wiele nie wciągnął. Można zapakować bez obaw na wycieczkę rowerową i nie martwic się, czy AF jeszcze zatrybi, czy też znów czyszczenie.
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Dla zainteresowanych - w Fotozakupach jest już dostępna wersja OEM, ale cena... cóż, ja cierpliwie czekam ;-)
 

matzll  Dołączył: 28 Lis 2014
Paffcio napisał/a:
Dla zainteresowanych - w Fotozakupach jest już dostępna wersja OEM, ale cena... cóż, ja cierpliwie czekam

Ekhm... Deal roku normalnie. Pojechali.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
matzll napisał/a:
Ekhm... Deal roku normalnie. Pojechali.
Po odjęciu ceny samego body od ceny zestawu wychodzi 2100zł za sam obiektyw 16-85. Rozdzielając zestaw zarabiają 450zł więcej niż gdyby sprzedali komplet. A przecież na komplecie też zarabiają parę ładnych stówek.
 

matzll  Dołączył: 28 Lis 2014
ZbyszekB napisał/a:
matzll napisał/a:
Ekhm... Deal roku normalnie. Pojechali.
Po odjęciu ceny samego body od ceny zestawu wychodzi 2100zł za sam obiektyw 16-85. Rozdzielając zestaw zarabiają 450zł więcej niż gdyby sprzedali komplet. A przecież na komplecie też zarabiają parę ładnych stówek.

To już nie chodzi o to ile zarabiają. Po prostu można ten obiektyw w pudle kupić za 2699. OEM to zazwyczaj było przynajmniej 30% taniej.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Nie ma co zrzędzić, tylko czekać, zaczaić się w krzakach i wybrać najlepszy moment, kiedy zwierzyna okaże słabość. Może po świętach zima nieco osłabi łup...
Swoją drogą, zanim dojrzałem do zakupu DA 17-70, to jego cena wzrosła od ok. 1600 do ok. 2100 zł i już nie spadła, ale on chyba nigdy nie był sprzedawany w zestawach.
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Mnie się wydaje (ale mogę się mylić), że to taka "wakacyjna" cena. Wiadomo, ludzie wyjeżdżają, kupują na wyjazdy aparaty, szkiełka... IMHO za kilka miesięcy cena znormalnieje (choć w sumie nie wiem, czym się przejmuję, skoro i tak nie jestem pewien, czy chciałbym ten obiektyw kupić :-D ).
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
To za drogie szkło pomimo 16mm na szerokości.
Każdy wybiera co lubi ale tu z ceną Pentax przesadził.
Gdyby miał stałe światło oceniałbym go inaczej.
Pomimo kuszącego zakresu ogniskowych to nadal ciemny zoom.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
fanmario napisał/a:
Gdyby miał stałe światło oceniałbym go inaczej.
Już nie musiał by nieć stałego światła byle miał tak przykładowo F3.5 - F4.5 Istnieją takie konstrukcje bardzo dobre optycznie i mniejsze gabarytowo.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Światło 4.5 trzyma do 65 mm, więc nie jest tak źle.
 
drfidel  Dołączył: 11 Mar 2015
Chora cena. Ciekawe, jak optycznie ?
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Cena mała nie jest, ale to szkło jest niezłe już od pełnej dziury. Test na photozone.de wyszedł bardzo dobrze... Na pentaxforums użytkownicy też bardzo chwalą to szkło. Ale sam przyznaję, że jakby cena spadła o te 500pln to byłoby przyjemniej ;-)
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Są testy na photozone i photozine oraz dosyć dokładne opinie na pentaxforums.
Czekam tylko na okazję...
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Kuba Nowak napisał/a:
Czekam tylko na okazję...


ja podobobnie, chociaż mając "obstawiony" stałkami zakres 15mm - 300mm zastanawiam się, czy to szkło jest mi jakoś bardzo niezbędne, czy to tylko LBA :mrgreen:
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
drfidel napisał/a:
Chora cena. Ciekawe, jak optycznie ?


Cena jest podobna do tego, co oferuje konkurencja: np. http://www.ceneo.pl/12454277

Jeżeli chodzi o właściwości optyczne to chwalą bardzo za ostrość szczególnie na szerokim: http://www.pentaxforums.c...6-ed-dc-wr.html
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
To szkło zbiera tak dobre recencje, że nie wiem, czy Pentax zdecyduje się na jakąś większą obniżkę ceny.

Ja jeszcze czekam na jakieś rzetelne testy jak toto zachowuje się pod słońce...

[ Dodano: 2015-09-12, 23:29 ]
No i skusiłem się na to szkiełko, wczoraj do mnie przyszło. Ale w poniedziałek już odsyłam - na dłuższych ogniskowych lewy górny róg kadru jest ewidentnie nieostry :-/ Klaus na photozone też skarży się na kontrolę jakości w tym obiektywie... ech...
 
drfidel  Dołączył: 11 Mar 2015
Czyli pytanie "co po 18-55 WR" ciągle niestety aktualne :(
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
espresso napisał/a:

Ostatnio kupiłem z przeznaczeniem na spacerzooma Sigmę 18-200 (ostatnią wersję). Jest lepsza od pentaxowego 18-135.


Ja też i w te pędy go oddałem i wróciłem do 18-135....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach