pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Który wywoływacz do papierów?
Pomału kończę kompletować ciemnię. Stoję przed wyborem wywoływacza do papieru. Na oku mam Fenol W14 i ADOXowy odpowiednik Calbe N113. Oba pozwolą na ok 2,5 metra papieru co myślę jest aż nadto na początek.
Co o nich myślicie? Który bedzie się łatwiej przechowywał? Jak z ich zapachem i toksycznością? Poznam jakoś że już jest martwy? Może jakaś inna propozycja?
Do utrwalania bedę używał U1 który z powodzeniem stosuję do negatywów.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Używam W14 z Ilfordem multigrade, daje neutralne odcienie, praca normalna, dłuższe przetrzymanie nie doprowadza do gwałtownego zaczernienia odbitki. Przy stałogradacyjnych Fomy działa intensywniej. W miarę zużycia staje się brunatny. Do wylania, gdy czas wołania zaczyna się wydłużać mogąc doprowadzać do zadymienia.
 

bogdanm  Dołączył: 01 Mar 2007
Z wywoływaczami do papieru jest chyba (trawestując Marszałka) jak z d**ą - każdy ma swoją :-)
Używam Eukobromu AC (ponoć mniej toksyczny niż zwykły Eukobrom). Śmierdzi akceptowalnie, wywala się jak W14 - gdy czas wołania dochodzi do wartości nieakceptowalnych. Dłuższe przetrzymanie nie zaczernia odbitki.

Cytat
Do utrwalania bedę używał U1 który z powodzeniem stosuję do negatywów

Ale nie współdzielisz tego samego utrwalacza, prawda?
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Znudziła mi się już tonacja w14 Fenal , czas na zmiany. Myślę o czymś mniej kontrastowym i cieplejszym. Czy Eucobrom AC lub Ilford multigrade, czy może Peterson Acugrade spełnią postawione wymagania?
Papier MG IV RC i FB
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Kiedyś byl tetenal Variospeed W, który zastąpiono variobromem WA. Baryt.
Ewentualnie ilford warmtone.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Dla Ilforda podają 1+9, Czy regulacja odcienia jest możliwa poprzez rozcieńczenie?
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Nie. Przynajmniej nie dla MG. Robię teraz (dla oszczędności) w rozcieńczeniu 1+15 i różnicy do 1+9 nie widzę.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
kojut, możesz wrzucić jakiś skan odbitki na zwykłym MG (nie warmton) wołanej w wywoływaczu warmton?
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
rychu, przepraszam za wprowadzenie w błąd. Chodziło mi o wywoływacz MG (Ilford) nie warmtone.
Choć też jestem ciekawy rezultatów tak, że chyba jutro zakupię WT i w weekend spróbuję. Oczywiście pochwalę się rezultatami (jak chce Ci się czekac).
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Poczekam. Do tego czasu do mnie nie dotrze zamówienie.

[ Dodano: 2016-03-24, 22:25 ]
Dotarł do mnie Fomatol W24 ciepłotonowy. W sieci są różne infromacje dot. trwałości. Raz, że mało trwały, raz, że 612 mies. Na mój rozum, to rozrobiony do 1L ma trwałość sporą, natomiast w rozcieńczeniach roboczych 1+1,2,3 to kąpiele kilkudniowe. Może to ktoś zrewidować?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach