mario1400  Dołączył: 23.01.2011
Plustek OpticPro ST640 ktoś widział, macał? Cytuj
Przymierzam się do zakupu skanera z możliwością skanowania klisz.
Planowałem zakup Epsona v550, ale znalazłem coś takiego jak Plustek OpticPro ST640.
I tu pojawia się pytanie czy warto zaoszczędzić te 350zł na rzecz plusteka?
Na korzyść przemawia cena i możliwość skanowania średniego formatu. Ale to drugie mniej do mnie przemawia bo w całym moim dorobku mam zrobione 2 klatki 4x5"
Co z jakością skanowania? Niby plustek skanuję w rozdzielczości 6400 dpi która na moje potrzeby by wystarczyła. Najwięcej będę skanował 135 i 120. No i te 350 zł mógłbym wydać na filmy, które tanie nie są...
Ktoś miał styczność z tym skanerem? Jak z jakością skanów? Warto pakować się w tą firmę?

http://www.komputronik.pl...cB&gclsrc=aw.ds

Epsona swego czasu pożyczałem od kolegi zeskanowałem około 30 filmów 135 i 6 rolek 120 i świetnie się spisał, boję się że na jakości obrazka z plusteka st640 mógłbym się zawieść.

espresso  Dołączył: 30.04.2007
Zależy czego się spodziewasz. Jeśli dominować będą mikrofilmy to lepiej poszukaj starej minolty lub nikona. Efekt będzie lepszy jak nawet na epsonie 800. Jeśli filmy s... taśma to minimum Epson 500. Filmy tanie nie są. Szkoda efekt psuć na poziomie skanowania.

plwk  Dołączył: 21.04.2006
mario1400 napisał/a:
Niby plustek skanuję w rozdzielczości 6400 dpi

To tylko marketing, istotna jest rzeczywista rozdzielczość możliwa do uzyskania przy skanowaniu. Tanie płaszczaki ledwo osiagają 1200 dpi, Epson 5xx i Canon Canoscan 9xxx to granice 1600-1700 dpi.
Porównywałem skanowanie slajdów Canonem Canoscan 9000 z reprodukowaniem ich K-5IIs i zdjęcia były lepsze od skanów.

xolox  Dołączył: 11.10.2008
Nie kupuj Plusteka !

mario1400  Dołączył: 23.01.2011
Ok. dziękuję bardzo za wyjaśnienie sytuacji. W takim razie postawię na epsona v550, bo na nic droższego mnie nie stać.
A do slajdu najwyżej kiedyś zainwestuję w przystawkę do reprodukcji za pomocą aparatu. W sumie słyszałem ze tanio można to wyrwać na ebay.

Skocz do: