j@m@l  Dołączył: 05 Lip 2010
Podział dysku ssd pod LR.
Witam

Zmieniam komputer będę miał dysk ssd 250 gb na system,programy w tym główny program jaki używam czyli LR , pytanie mam takie jak najlepiej podzielić o ile w ogóle go dzielić , i jak zainstalować LR aby działał szybko i sprawnie .
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Z tego co czytałem to warto zrobić osobną partycję odpowiadającą wielkością ilości pamięci RAM. Później wskazujesz ją w programie do wykorzystania przez system. Przynajmniej w PS, ale przypuszczam, że i w LR
 

shaper  Dołączył: 01 Maj 2010
Podział na partycje tak małego dysku wg mnie nie ma w ogóle sensu. Nic Ci to nie pomoże a tylko będziesz miał ciągle problem z przerzucaniem danych z jednej partycji na drugą bo nagle będzie za mało miejsca. A już tworzenie partycji sugerując się wielkością ramu to już całkiem pomysł z kosmosu :).
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Nie wiem, czy z kosmosu ale teorii scratch'a chyba nie. chcesz podważać a co do tej samej wielkości to wziąłem to z http://mojafirma.infor.pl...Photoshopa.html
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
Zrobić osobną partycję na System i programy. Wystarczy 60 GB.
Plików nie trzymać na dysku C: (czyli windowsowo domyślnie)

Ja na dysku C: nic nie trzymam. Mam SSD 60GB właśnie. I dwa (fizycznie) HDD.
 
j@m@l  Dołączył: 05 Lip 2010
dzięki za odpowiedzi , więc tak na pewno to nie będzie jedyny dysk ,chcę dołożyć jeszcze dwa w macierzy raid 1 jako magazyn tymczasowy , na zdjęcia i pozostałe pliki.

Ssd będzie tylko na system właściwie dwa bo linuxa też będę instalował ,ale to można pominąć bo z tym to sobię poradzę .

No i nie wiem ile dać na system i zainstalowane programy myślę że coś w okolicy co radzi romeck wiadomo też że aby LR działał szybko to obrabiane rawy muszą być też na ssd ale nie wiem czy muszą być na dysku C/systemowym czy też na innej partycji lub innym dysku ssd wystarczy .

Czytałem gdzieś o poprawnej instalacji LR aby działał szybko ,o katalogu LR, o tymczasowym katalogu ,szczerze mówiąc wcześniej nic nie robiłem w tym temacie jak się zainstalowało tak było. Na nowym chciałbym zrobić już wszystko poprawnie .
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pliki systemowe w Win7 zajmują u mnie, po kilku latach, 33GB plus plik wymiany.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
U mnie 250 SSD jest podzielone: 80GB na system i reszta na dane, plus standardowo kawałek na kopię zapasową.
Sprawdź ile Ci zajmowała całość systemu i programy na poprzednim kompie, u mnie było to 70 giga dlatego systemowa partycja ma 80.
 
j@m@l  Dołączył: 05 Lip 2010
plwk napisał/a:
Pliki systemowe w Win7 zajmują u mnie, po kilku latach, 33GB plus plik wymiany.


no jak się ktoś zna jak wszystko skonfigurować i czyścić na bieżąco to tak może być :-)

Grzechotnik

o jakiej kopii piszesz ,też chciałem zrobić kopie/obraz systemu zaraz po instalacji wszystkiego co potrzeba ale to nie będzie zajmowało"kawałek " dysku ??

teraz ciężko mi powiedzieć bo wiedząc że będzie zmiana to już dawno nic nie sprzątałem w tej chwili mam 90GB.



shaper napisał/a:
Podział na partycje tak małego dysku wg mnie nie ma w ogóle sensu. Nic Ci to nie pomoże a tylko będziesz miał ciągle problem z przerzucaniem danych z jednej partycji na drugą bo nagle będzie za mało miejsca. A już tworzenie partycji sugerując się wielkością ramu to już całkiem pomysł z kosmosu :).



czyli radzisz wszystkie katalogi zostawić na ssd tzn :
- miejsce dla plików tymczasowych programu Lightroom - cache
- miejsce dla katalogu C:\Users\arek\Pictures\Lightroom

Co powiesz jak bym dał ok 100GB na system i te wszystkie katalogi na resztę wydzielę na tymczasowo obrabiane rawy ,wole je mieć na osobnej partycji w razie jakieś awarii systemu.
 

shaper  Dołączył: 01 Maj 2010
Ok ustawisz na system 100GB i 150GB na dane. System z programami będzie dajmy na to zabierał ci 60GB, 40GB masz nie wykorzystane na nic, nie dasz tam rawów bo to "systemowa" partycja :) czyli jak dla mnie zmarnowane miejsce.

Grzechotnik napisał/a:
U mnie 250 SSD jest podzielone: 80GB na system i reszta na dane, plus standardowo kawałek na kopię zapasową.


Kopia zapasowa na tym samym dysku co dane? Jaki to ma sens w razie awarii tego dysku?

Ja od lat mam tak:
SSD: system, programy, dokumenty, rawy
HDD: filmy, muzyka, rawy które nie mieszczą się na ssd i inne pliki
HDD: kopia zapasowa obu powyższych dysków

Przy takim wariancie nie bawię się w żonglowanie danymi, nie muszę tworzyć partycji, później zmieniać ich rozmiar (co często może się skończyć tragicznie). Mam pełny backup na dysku zewnętrznym. Bawienie się w partycję to była kiedyś dawno temu jedyna opcja żeby mieć ten "backup" na osobnej partycji w razie reinstalacji systemu.
Podumowując:partycje wg mnie to samo zło :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach