Bartek303  Dołączył: 30 Kwi 2007
Światłomierz do czasów naświetlania B
Witam,
mam następujące pytanie.
Lubię robić zdjęcia nocne. Jednak jak na razie muszę ustawiać czas naświetlania na oko :shock: , gdyż moje aparaty nie mają światłomierza dla czasu B :-(
(pentax Mz5 i K1000). Wcześniej miałem Canona Eos 50e, który mierzył czas do 30 sekund, ale źli ludzie mi go ukradli :evil:
Pytanie brzmi. Czy w zdjęciach nocnych da się stosować jakiś zewnętrzny światłomierz (jaki bylby najlepszy). I czy istnieją światłomierze, które mierzą czasy dłuższe (2-3min)
Sorki jak pytanie jest banalne.
Pozdrawiam i dzięki za pomoc
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Bartek303 napisał/a:
Wcześniej miałem Canona Eos 50e, który mierzył czas do 30 sekund, ale źli ludzie mi go ukradli :evil:


No to dobrzy ludzie ci teraz podpowiedza, ze twoj MZ5 jest prawie z tej samej polki co Eos 50e i potrafi mierzyc czas do ....30s w trybie AV i P. Pamietaj tylko, ze sam swiatlomierz nie wystaczy - wiekszosc materialow przestaje sie zachowywac liniowo po kilku sekundach naswietlania - poszukaj w googlach 'efekt Schwarzschilda' i postudiuj dokumentacje swoich materialow, zanim zdecydujesz sie na naswietlanie rzedu 30 sek, a tym bardziej 2-3 min. ;-) Na wiekszosc zdjec nocnych - oswietlenie miejskie - wystarcza max 2-3 sekundy na 100 ASA.

dz.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Bartek303 napisał/a:
czy istnieją światłomierze, które mierzą czasy dłuższe (2-3min

Oczywiście.Używam Gossen sixtomat flash.Podaje do kilku minut,ale przyznaje ,że w tym zakresie nie używam go.Ma też pomiar światła błyskowego,i to mi jest najcześciej potrzebne.Cena używek jest dośc przystępna do 400zł.Dobre są tez seconiki,ale ceny zaczynaja sie powyzej 1000 zł.Tani i często wystarczalny jest rosyjski svierdlosk 4 (cena do 30zl).Ma duży zakres pomiaru,wąski kąt (wbudowany celownik),tylko że mierzy światło CdSem,przez co bywa "pamietliwy"-dwa pomiary wykonane po sobie w skrajnych warunkach (światło-cień) są obarczone błędem (albo zbyt "optymistyczny",gdy najpierw zmierzyśz światła,a potem cienie,albo zbyt "pesymistyczny",gdy mierzysz odwrotnie.Odchyłki nie sa wielkie,ale zauważalne.
 
Bartek303  Dołączył: 30 Kwi 2007
No to dobrzy ludzie ci teraz podpowiedza, ze twoj MZ5 jest prawie z tej samej polki co Eos 50e i potrafi mierzyc czas do ....30s w trybie AV i P.


:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
i dzięki serdeczne!!!
 

Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
A ja z teorii wiem, że najlepszy jest Gossen Lunasix 3 - dostaniesz go na allegro za jakieś 200-300 zł. Ponoć polecany przez zawodowców. Produkt starej daty, ale ponadczasowy ;-) Czasy do 8 godzin. Tak - godzin, nie minut.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat


Gossen Profisix -5 to +24 LV, 1/4,000s to 8 hours, Sensor : SBC (Silicon Blue Cell)
Gossen Luna-Pro F -8 to +24 LV, 1/4,000s to 8 hours, Sensor : SBC (Silicon Blue Cell)
One faktycznie są tak czułe ? Dobranie prawidłowych (w miarę) parametrów ekspozycji przy czasach rzędu 1h-8h ? Możliwe to ?
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Możliwe, możliwe. Mój Profisix czasy okazuje idealnie, znacznie lepiej niż korpus, przy długich też się nie myli, choć do więcej niż 30 minut nie doszedłem, już przy tym czasie było ciemno jak w lochu. Osiem godzin to już naprawdę światło szczątkowe.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach