DerreD  Dołączył: 31 Paź 2013
sajmon1100 napisał/a:
Próbowałem robić K30 tką i niestety porażka


Porażka?

K30 + Hoya Infrared R72



 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
DerreD coś Ci się "pozajączkowało". Nie pisałem o K-30, tylko o K-5 (a przedtem o K-7).
Z K-30 zmagał się kto inny. :-P
 
DerreD  Dołączył: 31 Paź 2013
Poprawione - ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jak poprawione jak nic nie widać.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
mr.ra66it, robiłeś K5-ce test pilota ? Sprawdzałem K10D i K3 - ślepe na podczerwień z pilota. Z drugiej strony K10D to starsza konstrukcja od K30 i K5 które teoretycznie powinny mieć sprawniejszy filtr IR na matrycy a jednak coś z nich wykrzesałeś. Stoję przed dylematem: zainwestować w dobry filtr IR czy dołożyć 100$ i wysłać K10D do modernizacji\/
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Nie robiłem żadnych testów tylko próbowałem robić zdjęcia. Z K-5 daje się coś uzyskać z filtrem IR ale trudniej niż tym samym zapiętym do K-7. Dużo zależy od obróbki pliku RAW. Z dobrze naświetlonego kadru z K-7 stosunkowo łatwo uzyskiwałem głębsze i bardziej nasycone barwy. To widać na zamieszczonych w tym wątku obrazkach.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Im nowszy model tym skuteczniejszy filtr zabezpieczający matrycę przed promieniami podczerwonymi instalują w puszkach. Na logikę biorąc - im starszy model tym lepszy efekt (bez przeróbek puszki). Ponoć najlepsze efekty uzyskują na starym Nikonie Colpix 950.

[ Dodano: 2015-10-12, 08:46 ]
No i trafiłem na K100D w idealnym stanie w cenie filtra :-) . Prezent który przeleżał w szafie kilka lat i w końcu trafił do mnie za 80$. Czy używacie jakiś innych softów poza PhotoShop-em do obróbki? Może ktoś próbował Corela Paint ProShop ?

[ Dodano: 2015-10-12, 22:35 ]
K100D zdała test pilota TV. W przeciwieństwie do K10D i K3 kasetka widzi włączony w pilocie emiter podczerwieni ..... :-D
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Krajobraz fotografowany w podczerwieni, dzięki czemu wyszła bajkowa kolorystyka :



Zdjęcie wykonane lustrzanką Pentax K-5 ; naświetlane 10 sek ; obiektywem Pentax 20mm f 4 ; ISO 800 ; filtr Hoya Infrared [ R72 ]. Zdjęcie wykonane nie w zimie, tylko 18 października 2015.
Więcej zdjęć w podczerwieni na mojej stronie :

http://odziwo.pl/ind...p?/category/998
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
fotopentax napisał/a:
Więcej zdjęć w podczerwieni na mojej stronie :

http://odziwo.pl/ind...p?/category/998
Link jest uszkodzony.
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
fotopentax, podoba mi się kolorek Twojej fotki. Nie mam pojęcia jak ustawić ręcznie balans bieli w K3. Jak pstryknę fotkę trawnika do ustawienia pojawia się adnotacja "nie można pomyślnie zakończyć operacji" i d...a . Pstryknąłem parę fotek na AWB.... ale z obróbką kiszka :-( . Jak rozumiem obrabiacie RAW-y. Mam Corela PaintShop Pro X7, Lightroom 5 i Gimpa. Za cholerę nie mogę się nawet zbliżyć do Waszych efektów. Pomocy !!!!
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Narado napisał/a:
fotopentax, podoba mi się kolorek Twojej fotki. Nie mam pojęcia jak ustawić ręcznie balans bieli w K3. Jak pstryknę fotkę trawnika do ustawienia pojawia się adnotacja "nie można pomyślnie zakończyć operacji" i d...a . Pstryknąłem parę fotek na AWB.... ale z obróbką kiszka :-( . Jak rozumiem obrabiacie RAW-y. Mam Corela PaintShop Pro X7, Lightroom 5 i Gimpa. Za cholerę nie mogę się nawet zbliżyć do Waszych efektów. Pomocy !!!!


Ja tam nie wybieram żadnego balansu bieli, zdjęcia robię na AWB, tylko że w RAWach. Potem konwertuję zdjęcie w firmowym - PENTAX Digital Camera Utility a następnie otwieram fotkę w Photoshopie, odfiltrowuję czerwień i gotowe. Dla lepszego efektu można jeszcze pobawić się suwaczkami na poszczególnych kanałach barwnych i dopieścić zdjęcie.
Do tego trzeba dodać, że idąca jesień powoduje więdnięcie i wysychanie liści, które tracą chlorofil i zielony kolor a tym samym efekt białej zieleni / charakterystyczny dla zdjęć robionych z filtrem podczerwonym / - zanika.

Moje zdjęcia w podczerwieni :

Sławek
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Sławek... czyli obrabiasz JPG-i ? Mieszasz kanały czerwony i niebieski ?
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Narado napisał/a:
Sławek... czyli obrabiasz JPG-i ? Mieszasz kanały czerwony i niebieski ?


W Photoshopie 7 który posiadam :
1. Balans kolorów - suwak magenta przesuwam na zielony
2. Balans kolorów - suwak czerwony przesuwam na cyjan
3. Obrazek - Dopasuj - Barwa/ Nasycenie i zmniejszam nasycenie niepożądanych dominant.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Czyli jednak jpg-i. Dzięki :-B
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Ostatnio, ze względu na temat wylosowany w fototurnieju, postanowiłem się pobawić w IR. Efekty możecie zobaczyć poniżej.
Na razie jeszcze nie wiem jaki sposób obróbki wybrać, więc testuję i kombinuję.




 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Fenol, a co zrobiłeś do tej pory z materiałem wyjściowym ?
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Narado, zależy od zdjęcia. Generalnie obróbka RAW w RawTherapee. Balans bieli ustawiony na zielone liście (już w programie), potem zamiana w "mieszaczu kanałów":
Kanał czerwony: czerwień na 0, a niebieski na 100
Kanał niebieski: czerwień na 100, a niebieski na 0

To służyło za podstawę - reszta to już kombinowanie z usuwaniem resztek zafarbu (poprzez wygaszanie koloru czerwonego) i inne z lepszym lub gorszym skutkiem zabawy.

Aparat to K-5 :-)
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Fenol, czyli surowego rawa traktujesz pipetą w WB (próbkując na wiadomym Ci zielonym obszarze), potem mikser kanałów.... wszystko na RAW-ach? Czy robiąc fotkę, w puszce ustawiasz jakoś WB ?
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Narado napisał/a:
czyli surowego rawa traktujesz pipetą w WB (próbkując na wiadomym Ci zielonym obszarze), potem mikser kanałów.... wszystko na RAW-ach?


Dokładnie :-)

Narado napisał/a:
Czy robiąc fotkę, w puszce ustawiasz jakoś WB ?


Miałem tu wstępnie ustawiony WB na zielone w puszce, ale nie wiem na ile to mi cokolwiek pomogło. Robiłem takie zdjęcia pierwszy raz ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach