olgierd  Dołączył: 06 Cze 2007
zorzyk napisał/a:
Poziomów nie ma, ale jest krzywa tonalna. Poziomy to taki uproszczony (trzypunktowy) przypadek krzywej .

Nie wiem jak to jest ale nigdy jeszcze nie udało mi się krzywą idealnie wyrównać zakresu tonalnego zdjęcia - "od krawędzi do krawędzi".
Pewnie mało jeszcze wiem, ot co ;-)
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Po ostatnich zabawach róznymi konwerterami (PPL, darmowy SP, ACR i RT) na tym samym zdjęciu stwierdzam jedno RAW Therapee pozwala uzyskać najlepszą szczegółowość zdjęcia.
PPL, Silkypix nie dają rady.
ACR prawie prawie ale z kolei nie radzi sobie z abberacjami i ja tez sobie nie radzę majstrując jego suwaczkami antyabberacyjnymi niestety.
RT ma potencjał dołożyć mu jeszcze przetwarzanie wsadowe, dobre algorytmy odszumiające inerfejs krzywych zrobić tak jak w ACR bo obecnie jest nieco ciężko regulować i będzie naprawdę fajne narzędzie.
Muszę to zaproponować chyba autorowi, jakbym miał ten Pay Pal to bym mu posłał jakąś sumkę no cóż może za jakiś czas.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Kfan - obawiam się, że nie do końca masz rację. Twoje wrażenie odnośnie lepszej sczegółowości zdjecia wynika stąd, że Raw Therapee domyślnie wyostrza zdjęcia. Wystarczy odkliknąć owo wysostrzanie lub w SilkyPix ustawić na Emphatic sharp i masz dokładnie to samo. No i wciąż pozostaje problem z czerwonym kolorem w przypadku RT.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Czy domyślnie wyostrza to zależy od domyślnego profilu.
Na neutral nie robi nic ze zdjęciem i od tego najlepiej zacząć obróbkę każdego ujęcia.
W Raw Therapee można sobie ustawić algorytm demozaikowania (zakładka/Preferences/Image Processing) do wyboru są 2 rodzaje :
HPHD i EAHD.
Pierwszy jest szybszy i daje moim zdaniem lepsze efekty.
Różnice w jakości są słabo zauważalne.
Jak chcesz zobaczyć jak zachowują się różne programy to kliknij poniżej...

http://oxygenum.ovh.org/Raw.html
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Michu napisał/a:
Kfan - obawiam się, że nie do końca masz rację. Twoje wrażenie odnośnie lepszej sczegółowości zdjecia wynika stąd, że Raw Therapee domyślnie wyostrza zdjęcia. Wystarczy odkliknąć owo wysostrzanie lub w SilkyPix ustawić na Emphatic sharp i masz dokładnie to samo. No i wciąż pozostaje problem z czerwonym kolorem w przypadku RT.


Właśnie o wyostrzane w konwerterze wersje mi chodziło.
Można oczywiście wywołać bez wyostrzania wszystko i potem wyostrzać w takim samym programie wszystkie pliki niemniej chciałem już na wejściu uzyskać ostre zdjęcia np w przypadku kiedy zależy mi na czasie.
Wywołałem więc to samo zdjęcie na 4 sposoby a potem te najsłabsze wersje próbowałem wyostrzyć tak żeby dorównały tym lepszym ale szczegółów mimo to juz nie przybywało.
Najgorzej tu wypadł PPL w opcji crisp jakby zaprzeczając sam sobie - co to za crisp jak zjada detale?
Zauważyłem ciekawe zjawisko w ACR - wyostrzanie na niektórych zdjęciach podbija abberacje.
Kiedy wywołam w ACR bez wyostrzania to abberacji nie ma nawet jak się poźniej wyostrzy czymkolwiek ,więc wniosek jest jeden - darować sobie wyostrzanie ACRem.
Silky pix mam tylko freeware więc okrojony i moja ocena może być faktycznie niewłaściwa - cóż potestuję na innych zdjęciach jeszcze.
Zależy też od konkretnego zdjęcia na jednym zdjęciu lepiej mi wychodzi z tego a na innym z innego można zwariowac.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Spróbuj wyostrzyć w Rawshooter essentials 2006.
Różnice w algorytmach wyostrzających na pewno są zauważalne.
Wynika to głównie z tego, że inne obrazy(różniące się liczbą detali) są tworzone na wejściu takiego filtru.
O tym jak bardzo detaliczny jest obraz decyduje tzw. demozaikowanie czyli przetwarzanie danych z matrycy na punkty obrazu.
Proces wyostrzania jest w tym wypadku sprawą drugorzędną...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach