pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
"Ciężkie foty" Co robię źle? Foty krajobrazu i nie
Witam.

Chociaż amatorsko fotografuję od 4 lat, wywołuję zdjęcia w LR i wielu osobom podoba się moja stylówka to i tak nie jestem zadowolony z efektu jaki osiągam. Wiem, że prawie każdy nie widzi w swoich fotkach ideału, ale to temat na inną dyskusję.

Chodzi o to, że odnoszę wrażenie, że moje fotki są "ciężkie". Nie wiem jak to opisać, ale może przykłady poniższe pokażą o co mi chodzi. Może za dużo tam kontrastu? Może są za ciemne? Może inne światło zastane? Może ciasne te kadry...? Ale robię to 18ką i nie mam nic szerszego. A może po prostu przesadzam...? Czasem wydaje mi się, że w moich fotkach nie ma przejrzystości. A moze są patenty na odchudzenie tych fotek?

Fotka "lekka" autor nieznany
http://pl.tinypic.com/vie...=8#.Vi6SCvkveUk

Fotka "lekka" autor nieznany
http://i61.tinypic.com/34oeddv.jpg

Karol Nienartowicz
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xaf1/t31.0-8/286533_363727653711189_832730041_o.jpg

Moje fotki (próbowałem znaleźć w miarę podobne)
http://i57.tinypic.com/mmdbeo.jpg
http://i62.tinypic.com/bdny2x.jpg
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-ash2/t31.0-8/q83/s2048x2048/10355548_10152828045764803_5186860903693521074_o.jpg

Mam nadzieję, że zrozumiecie o co mi chodzi. Dziękuję za pomoc.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po prostu stosujesz inny balans bieli, inną kolorystykę itp. Spróbuj dać kilka raw-ów do RAW Challenge. Zobaczysz jak inni "wywołają" Twoje fotki. Pzdr.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
A może przesadzasz. Jedyne co widzę to... tonacje?zafarb? Czy jak to tam nazwać. U autorów szary jest szary a biały jest biały u ciebie wszystko wpada w jeden odcień. Np. Pomarańczowy (trawa, kamienie, chmury). Ale dla mnie jest ok.,
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
Wydaje mi się że za mocno podciągasz kontrast, i mógłbyś bardziej podbić ekspozycje np o 1ev nawet. Można jeszcze więcej z cieni powyciągać. Twoje pierwsze zdjęcie jest dobre występuje w nim tzw. sztafaż potem nie dzieje się nic ciekawego oprócz ścieżki i 3 plan ok. Na reszcie zdjęć brakuje tego sztafaża. Nie przesadzasz z obróbką, widac w zdjęciach zamysł. Oglądaj dużo zdjęć ćwicz w lr. Jak chcesz aby twoje zdjęcia były efektywne i efektowne polecam kanał serge ramelli na yt.
 

shaper  Dołączył: 01 Maj 2010
W moim odczuciu zasugerowaną przez Ciebie ciężkość powoduje winieta którą widzę na podanych wyżej przykładach.
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Wyostrzasz po zmniejszeniu? Robiłeś kalibrację obiektywu? Wrażenie jest takie jakbyś robił zdjęcia przez muślin.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
pbskarpy, sharper ma rację - zacznij od usunięcia winiety.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
pbskarpy napisał/a:
Chodzi o to, że odnoszę wrażenie, że moje fotki są "ciężkie".
Moim zdaniem żeby fotki nie sprawiały wrażenia ciężkich należy kadrować tak żeby było więcej nieba i generalnie kadrować szerzej zostawiając trochę więcej przestrzeni wokół głównego tematu zdjęcia. Nie należy też robić zdjęć ze zbyt niskiej perspektywy zwłaszcza wtedy gdy fotografujemy szerokim kątem i powstaje zbyt duże przerysowanie perspektywy. Do tego typu widoków jak pokazałeś staram się używać dłuższych ogniskowych jeśli to możliwe a więc żeby uzyskać podobny kadr trzeba zdjęcie wykonywać z innego miejsca. Oczywiście wtedy kadr wyjdzie nieco inny ale właśnie zyska lekkości.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
zwróć uwagę też, że "lekkości" dodaje również w tym wypadku światło, niskie przyjemne, na Twoich zdjęciach troszkę się schowało, wspomniałeś o tym w swoim poście
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Dziękuję za kilka odpowiedzi. Póżniej odniosę się do wszystkich. Czy myslicie, że odpuszczenie sobie winiet w zdjęciach krajobrazowych to będzie dobry poczatek? Czy jest sens w ogóle w szerokich (jak na mój sprzet) kadrach używać winiety?

[ Dodano: 2015-10-27, 11:05 ]
RPM napisał/a:
Wyostrzasz po zmniejszeniu? Robiłeś kalibrację obiektywu? Wrażenie jest takie jakbyś robił zdjęcia przez muślin.


A mógłbyś rozwinąć swoją myśl? Będę wdzieczny.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
pbskarpy napisał/a:
Czy myslicie, że odpuszczenie sobie winiet w zdjęciach krajobrazowych to będzie dobry poczatek?

Zdaje się, że właśnie to napisałem...
pbskarpy napisał/a:
Czy jest sens w ogóle w szerokich (jak na mój sprzet) kadrach używać winiety?

Winieta ma sens gdy kadr jest centralny i gdy chcemy podkreślić wagę tego co w tym centrum się znajduje (np. w portretach, reportażu). W krajobrazie rzadko używam a jeśli już to bardzo delikatnej. Ogniskowa nie ma tutaj znaczenia.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Patrząc na pierwsze Twoje zdjęcie:
- usunąłbym winietę
- zmienił nieco balans bieli (obecnie wydaje mi się zbyt ciepły)
- rozjaśnił nieco całe zdjęcie
- zmniejszył kontrast

Nawet chwilę się jpgiem pobawiłem, jak nie będziesz miał nic przeciwko, to tu wrzucę. Popieram jeden z pomysłów, byś wysłał rawa do Raw Challenge - zobaczysz spojrzenie innych osób i będziesz mógł podpytać, gdy któraś obróbka Ci się spodoba :-)
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Jasne, wrzucaj. A ja poszukam RAWa.
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
pbskarpy, jeżeli możesz, to ustaw zdjęcia z pierwszego postu tak, aby się nam wyświetlały w wiadomości.
Użyj do tego znacznika IMG, jaki masz z prawej strony pola tekstowego.
Wszystkim będzie łatwiej.

Dzięki.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
OK. Starałem się bardzo nie odbiegać od Twojej wersji, tylko nieco ją zmodyfikować.

Praca na jpg, więc cudów też wiadomo, nie ma. I nie jestem specem od obróbki :-)

Na początku Twoja wersja:


I po moich korektach:


W zasadzie wszystkie kroki, jakie poczyniłem, opisałem w poprzednim poście :-)
 

DeTe  Dołączył: 14 Maj 2008
Fenol napisał/a:
nie jestem specem od obróbki

Nie wiem jak zrobiłby to spec ale Twój efekt mi się podoba :-)
pbskarpy, na przykładzie masz podane o co kaman ;-)
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Ja się pobawiłem tym drugim, trochę zbyt mocno schłodziłem, ale już mi się nie chce poprawić. Według mnie przydałoby się więcej nieba, więcej majestatu w tle, mniej łąki.

Twoje:


Moje:
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Wersja Fenola mi się podoba, ale fuen za bardzo zzieleniał jak na moje.
 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
Moim zdaniem obie wersje oryginalne wypadają lepiej.
pbskarpy Mi się twoje zdjęcia podobają. Rób dalej swoje, to co Ci się podoba i jak czujesz że powinny wyglądać te zdjęcia - to twój styl. Popracuj tylko nad balansem bieli.

Pozdrawiam
 

DeTe  Dołączył: 14 Maj 2008
olejx napisał/a:
Rób dalej swoje, to co Ci się podoba i jak czujesz że powinny wyglądać te zdjęcia - to twój styl.

Tylko wywal tą winietę, plizzz :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach