WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
maxthebest, masz na płytce dołączonej do aparatu Pentax digital camera utility 5. Średnio to wygodne, ale nie ma za dużo opcji i dobrze współpracuje z ustawieniami z aparatu.

Zielonego nie możesz ustawiać, ale możesz konfigurować do czego służy przycisk RAW/Fx po lewej stronie.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
maxthebest napisał/a:
UFRaw-em...Ktoś podpowie laikowi, czy wybór dobry i czy może jest coś innego, lepszego, przyjaźniejszego?...


Polecam RawTherapee - może przyjaźniejszy nie jest, bo opcji dużo i trzeba się go nauczyć, ale daje naprawdę wielkie możliwości :-) i oczywiście jest darmowy :-)
 

maxthebest  Dołączył: 14 Mar 2010
Od rana, za Waszą sugestią, bawię się RawTherapee...Świetny jest, jest trochę poradników, można ogarnąć...We wtorek wieczorem wylądowałem z moim poczciwym kiksem nad jeziorem, na pomoście. Chciałem popróbować fotografii nieba i gwiazd właśnie w raw. Pech polegał na tym, że była pełnia, więc jasno i niebo mleczne, ale nie grymasiłem. Zrobiłem próbkę materiału i dziś wrzuciłem do Rawtherapee...Oczywiście fotki z krótszego kita nie powalały, kilka zrobiłem 50tką. Mimo to soft pozwalał poczarować z nimi trochę, ale...No właśnie. Finalnie zapisałem je w jpg i tiff, dla porównania. Byłem mocno rozczarowany, bo w sofcie ładnie udało mi się wydobyć szczegóły (gwiazdy), a po konwersji...zdjęcia są miękkie, mało kontrastowe, no i większości gwiazd na niebie (poza najjaśniejszymi) nie widać...Porównanie z tym co obrobione w raw to przepaść...Może coś robię źle...
 
filipolny  Dołączył: 28 Paź 2016
Cześć.Chce odświeżyc wątek i zapytać o ostateczny wybór.Przeczytany cały wątek plus inne fora. KS-2 czy K-50 przy obecnych cenach.

K50+18-55 WR 1950 złotych.
K-S2 Body White 2200 plus używany 18-55 AL/A/WR dajmy na to 100 złotych daje 2300.

K-50 na plus:
możliwe akumulatorki
lepszy grip
WB bracketing
tanszy o 300 zł

K-S2 na plus
brak AA, ewentualne wspomaganie AA
świeższy procesor, minimalnie lepsze osiągi przy matrycy
obracany ekran

na minus
usunięcie pozycji AF.C ciągłego trybu autofokusa
tragiczny kolor body (biały tańszy)

Z wifi,nfc nie będę korzystał,jestem za obracanym ekranem,ale z drugiej strony K-50 ma lepszy grip i daje możliwość podpięcia akumulatorków.
Warto dokładać kosztem tego czego nie ma w K-50?
Pytanie: czy można uznać za wadę brak bracketingu balansu bieli w KS-2?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
filipolny napisał/a:
WB bracketing

Używasz tego?

filipolny napisał/a:
usunięcie pozycji AF.C ciągłego trybu autofokusa

Co takiego?

filipolny napisał/a:
daje możliwość podpięcia akumulatorków

Niekoniecznie jest to zaletą. Jak sobie dokupisz np. Eneloopy z dobrą ładowarką (czyli dodatkowy wydatek ok. 150 zł) i nie będzie Ci przeszkadzał ich ciężar to w porządku. Dedykowany akumulator jest po prostu poręczniejszy i lżejszy.
Weź do ręki oba aparaty i kup ten który lepiej Ci w niej leży.
 
filipolny  Dołączył: 28 Paź 2016
Nie mam dostępu do sklepu co ma jednocześnie obydwa aparaty by porównać fizycznie te aspekty. U mnie są okrojone wersje sklepów i ciężko z dostępnością, na dodatek sa to modele juz wycofywane z rynku.
AFC zniknęło z body, ten tryb posredni podobno jest nieskuteczny,ale chciałem dopisać.
Może masz rację z tymi aku. Wprawdzie mam enelopy i 2 inne zestawy baterii ale w podróży dobrze mieć wyjście awaryjne. Nie wiem jaka efektywna pojemność mają te zamienniki baterii pentaxa.Bo kiedyś kupiłem zamiennika do CANONA, co połowę mniej zdjęć robił od oryginalnego.

Pozostaje WB bracketing, hm nie wiem czy będę używał.
Jak to jest u Was z tym użyciem?

I czy te 300 zł efektywnie przekłada się na lepszą jakość zdjęć, czy to tylko w warunkach testowych?
Jestem za ks2 zwzgl na obracany ekran,bo lipa by było korzystać lv w 1 ręce z pentaxem a w 2 z tabletem.

 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
filipolny napisał/a:
AFC zniknęło z body

Jeżeli już to mógł zniknąć przełącznik na korpusie bo sam tryb AF-C jest dostępny jak w każdej lustrzance Pentaksa.
http://www.optyczne.pl/index.php?aparat=1970
 
filipolny  Dołączył: 28 Paź 2016
Zdano napisał/a:
filipolny napisał/a:
AFC zniknęło z body

Jeżeli już to mógł zniknąć przełącznik na korpusie bo sam tryb AF-C jest dostępny jak w każdej lustrzance Pentaksa.
http://www.optyczne.pl/index.php?aparat=1970


Tak coś czytałem o tym. Współpracuje ten tryb z nielicznymi obiektywami a i tak są problemy.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Chyba masz na myśli tryb filmowania, ale to w k-70
 
filipolny  Dołączył: 28 Paź 2016
Aha, dzięki za info, myślałem, że odnosi się to do całej serii K.
Powracając. W praktyce korzystacie z balansu w bracketingu?
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
filipolny napisał/a:
Powracając. W praktyce korzystacie z balansu w bracketingu?

Nie. I nawet nie mam pojęcia jak to wykorzystać. Jak robisz zdjęcia w RAW- ach, to możesz zapomnieć o balansie bieli w ogóle.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
filipolny napisał/a:
W praktyce korzystacie z balansu w bracketingu?

Ja nie korzystam.
 
filipolny  Dołączył: 28 Paź 2016
plwk napisał/a:
filipolny napisał/a:
W praktyce korzystacie z balansu w bracketingu?

Ja nie korzystam.


Dziękuję za odpowiedzi Panom. :-) Rawy ok. 15% wszystkiego reszta w JPG. Tzn to co ważne to oczywiście RAW, bo szkoda mi czasu na mieszanie w każdym jednym zdjeciu.
To biore ks2 ale poczekam do jakiś okazji, wyprzedaży jeszcze.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach