madey  Dołączył: 23 Maj 2014
Skanowanie klisz
Witajcie! Właśnie zakupiłem skaner epson V550 i uskuteczniam pierwsze wprawki do archiwizacji rodzinnych materiałów. Nasuwa mi się pytanie:

Którą stroną klisza powinna być ustawiona do źródła swiatła? (matową czy błyszczącą)

Pozdrawiam :)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Postępuj wg instrukcji na ramce.
 
madey  Dołączył: 23 Maj 2014
Instrukcja na ramce odnosi się, przy pomocy znaków graficznych, do tego która strona kliszy powinna być na górze, odnosząc się do kompozycji zdjęcia. Próbuję skanować materiały, których nie jestem w stanie zweryfikować pod kątem np odbicia lustrzanego. Stąd moje pytanie o stronę kliszy. Jak jest bardziej wiernie pod kątem jakości i oryginalnej kompozycji fotografii. Z góry dziękuję za odpowiedź.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W instrukcji skanera jest to na pewno opisane.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
madey napisał/a:
Którą stroną klisza powinna być ustawiona do źródła swiatła? (matową czy błyszczącą)
w praktyce bez różnicy.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Przypuszczam, że jest tak samo jak w w V500 czyli emulsją ku górze
 

zipzip  Dołączył: 06 Sty 2010
madey napisał/a:
Którą stroną klisza powinna być ustawiona do źródła swiatła? (matową czy błyszczącą)

Zeskanuj obydwie strony i oceń - powodzenia - pozdrowienia - Krzysztof.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
madey napisał/a:
Instrukcja na ramce odnosi się, przy pomocy znaków graficznych, do tego która strona kliszy powinna być na górze, odnosząc się do kompozycji zdjęcia.

Jednak gdy się do niej dostosujesz to będziesz miał:
JacekK napisał/a:
emulsją ku górze

Zdjęcie możesz sobie obracać już na etapie skanowania więc kwestia kompozycji nie ma tu większego znaczenia.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Oczywiście, ale jeśli kto nie wie jak ma być, to mu ułatwi.
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Instrukcja mówi na stronie 20: 2. "Slide up to two film strips into the holder with the shiny side facing down as shown" (błona błyszczącym w dół)
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Zgadza się. Matowa jest strona emulsji. Błyszcząca - strona podkładu-taśmy filmu


Popatrz na napisy na marginesie. Są poprawne w kierunku do obiektywu od strony błyszczącej. Od strony matowej (od strony obiektywu do wnetrza aparatu) są w lustrzanym odbiciu. W aparacie emulsja (strona matowa) jest po stronie obiektywu, błyszcząca po stronie płytki dociskowej.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach