WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Konwersja nowego DNG na stary format
Znacie jakiś program, który pozwolił by mi przekonwertować plik DNG nowego formatu na plik DNG starego formatu, tego przed 2012 rokiem?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
To znaczy?
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
LR?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
WaldekW napisał/a:
tego przed 2012 rokiem?

Chodzi o DNG wg specyfikacji niższej niż 1.4?
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Stare programy nie czytają DNG z Pentaxa K-S1. Podobno Adobe zmieniło format pliku DNG w 2012r. Stary format był bez kompresji, nowy jest skompresowany stratnie. Chodzi mi o wersję pliku DNG jaka była np. w 2008r.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Próbowałeś Adobe DNG Converter-a i w preferencjach odznaczyć którąś ze starszych wersji Camera RAW?
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Serio RAW jest kompresowany stratnie?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Adobe DNG dopuszcza taką opcję. Można ją ustawić w Adobe DNG Converterze, ale domyślnie jest ustawiona kompresja bezstratna.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Marooned napisał/a:
Serio RAW jest kompresowany stratnie?

To by był "wyczyn" na miarę tego, co zrobił Sony w swoich "flagowych" bezlusterkowcach. Tyle, że po ostatnich uwagach użytkowników zmodyfikowali firmware i można już zapisywać bezstratnie. Jedyna logiczna wersja, to to, o czym napisał plwk. Jeśli programy Adobe miałyby zapisywać domyślnie dane w DNG stosując kompresję stratną, to by była niezła chryja...
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Plwk dziękuję za odpowiedź, Adobe DNG Converter sprawdził się. Musiałem zastosować wersję Adobe DNG Converter 8,3 bo późniejsze wersje nie chcą pracować w środowisku Windows Vista. Ten program ma dziwną przypadłość. Aby przekonwertować plik DNG muszę go uruchomić opcją: "otwórz za pomocą". Bo gdy otworzę Adobe DNG Converter to w opcji: "zaznacz obrazy do konwersji" program nie znajduje żadnych plików, ani DNG ani innych.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Nieco mnie zaniepokoiła kompresja stratna w DNG. Sprawdziłem szerzej - potwierdza się w pełni wersja podana przez plwk. Ponadto Lightroom ma możliwość zapisu DNG kompatybilnych z różnymi wersjami Camera RAW i od wersji 6.6 wzwyż jest opcjonalna możliwość kompresji stratnej, ale jest domyślnie wyłączona. Czyli jest OK :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach