lRem  Dołączył: 07 Lip 2007
Korpus pod AF w słabszym świetle?
Jestem prawie szczęśliwym posiadaczem zestawu opartego na K5 (+T 17-50/2.8, FA 35/2 i DA 70/2.4). Jak wszyscy wiemy, korpus ten daje przepiękny obrazek, umożliwiając mi zdjęcia których nie mogłem uzyskać ze starego GX-10, na przykład coś świeżego:



Owo "prawie" w pierwszym zdaniu pojawiło się, gdyż w ciągu tych kilku lat posiadania K5 nagle pojawiła się u mnie intensywna potrzeba robienia zdjęć wymagających AF przy sztucznym świetle:



Zaznaczę tutaj od razu, że wspomniane obiektywy są generalnie w porządku, nie mają BF/FF w przypadku ogólnym i jeśli światło/ruchliwość są przyzwoite to można rzęsy liczyć przy otwartej przesłonie:



Problem jednak w tym, że przy sztucznym świetle jest to rzadkość. Nigdy nie robiłem statystyk skąd się biorą odrzuty, ale subiektywnie szacuję że ponad 60% zdjęć w takich warunkach jest nieostrych ze względu na chybiający AF. Problem jest na tyle realny, że moja żona zawsze reagująca w stylu "Co?! Zły aparat Ci kupiłam?!" wzięła ostatnio kapiątkę do ręki i po obejrzeniu efektów powiedziała "Chyba czas na następny duży prezent."

Więc, teraz stoję przed typowym dylematem. Potrzebuję aparatu o szybkim i niezawodnym AF w słabszym świetle. Opcje które rozważałem:

- Słyszałem, że w K3 w końcu AF działa jak powinien, ale wcześniej słyszałem to samo o K5. Mówiąc szczerze, nie wiem czy mam siłę na kolejny zawód. Plusem byłoby przeznaczenie reszty budżetu na jakieś wakacje.

- Miałem na weekend Nikona D800, efekty daje on boskie... Ale ciężar całego zestawu jest mocno zniechęcający.

- Może D7100 będzie też miał dobry AF? Ale wtedy chyba nic nie zyskuję na jakości obrazka, tracąc stabilizację? W sumie to i tak obiekt mi się rusza bardziej niż ręka.

- Może coś mniejszego? Przymierzałem się do LX100, obrazek też akceptowalny, ale doszły mnie słuchy o problemach z AF... Z deszczu pod rynnę?

Pomocy...
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
lRem napisał/a:
- Słyszałem, że w K3 w końcu AF działa jak powinien, ale wcześniej słyszałem to samo o K5. Mówiąc szczerze, nie wiem czy mam siłę na kolejny zawód. Plusem byłoby przeznaczenie reszty budżetu na jakieś wakacje.

Różnica w szybkości AF pomiędzy K-5 a K-3II jest kolosalna. Powiem tylko, że ja fotografuję przy użyciu K-3II na ślubach używając AF.C i o ile foty K-5 ciężko było robić w tym trybie tak K-3II jest jakby stworzony dla tego trybu. Wszystko na domiar złego wolną Sigmą 50/1.4 (nie Art, tą starą), z Tamronem 17-50 to błyskawica. Sigma 50/1.4 przy K-5 baaardzo często i to kilkukrotnie doostrzała w słabych warunkach, za to z K-3II nie doostrza praktycznie wcale - od razu trafia.
 

lukarch  Dołączył: 03 Lis 2012
A ja nie byłbym sobą jakbym nie zapytał Cię o to czy masz w K-5 wgraną aktualną wersję firmware'u ?
 

lRem  Dołączył: 07 Lip 2007
hitman1986 napisał/a:

Różnica w szybkości AF pomiędzy K-5 a K-3II jest kolosalna. Powiem tylko, że ja fotografuję przy użyciu K-3II na ślubach używając AF.C i o ile foty K-5 ciężko było robić w tym trybie tak K-3II jest jakby stworzony dla tego trybu. Wszystko na domiar złego wolną Sigmą 50/1.4 (nie Art, tą starą), z Tamronem 17-50 to błyskawica. Sigma 50/1.4 przy K-5 baaardzo często i to kilkukrotnie doostrzała w słabych warunkach, za to z K-3II nie doostrza praktycznie wcale - od razu trafia.


Powolność to nie wszystko. Gdy temperatura światła spada poniżej 4000K(?), aparat z reguły nie trafia w nieruchomy obiekt w trybie AF-S. Zaś przy dzieciach z reguły nie ma czasu na wiele prób z przeostrzaniem przez nieskończoność :/

lukarch napisał/a:

A ja nie byłbym sobą jakbym nie zapytał Cię o to czy masz w K-5 wgraną aktualną wersję firmware'u ?


1.16, z tego co wiedzę to aktualna.
 
Kadet80  Dołączył: 28 Lis 2013
K-5 niestety tak dzialala w gorszych warunkach.
w k-5II bylo zdecydowanie lepiej, a w k-3 poszlo to jeszcze bardziej ku lepszemu.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
lRem spokojnie możesz poszukać używki K-5 II lub K-3. Zdecydowanie lepszy AF i jak dla mnie nie ma potrzeby zmiany na inny system, szkła już masz przecież bardzo dobre.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach