PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Pewnie, że masz rację. Ważne, ile lat ma dziecko, bo od tego zależy, co będzie chciało instalować. Żeby nie wyszło, że kupisz mu wydajny komputer, na którym będzie grać głównie w minecrafta, a za kilka lat, jak zechce zainstalować coś bardziej wymagającego, to ten wydajny niegdyś komputer już się i tak nie będzie do tego nadawał.
Mój dziesięciolatek ma od roku i3 z jakąś raczej tanią grafiką i jeszcze się nie zdarzyło, żeby się ten komputer choćby spocił (minecraft, gry serii lego itp).
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
No właśnie 10 lat, i jak na razie lego i minecraft ale właśnie przymierza się do http://starwars.ea.com/starwars/battlefront/buy a ja nawet nie wiem jak sprawdzić jakie to ma wymagania :)
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
 

Acer  Dołączył: 08 Maj 2008
Wbiję się w ciąg pytań o poradę, tym razem o dysk twardy.
Podwoiłem dzisiaj wartość swojego komputera dokupując dysk za 45 zł o ogromnej pojemności 250 GB. Dysk ma zastąpić obecny o tej samej powierzchni który usiłuję zakończyć żywot i rzęzi jak stary gruźlik, a od jakiegoś czasu "zamula" komputer.

Na dysku pierwsze skrzypce ma grać standardowo linuks (pewnie Fedora, albo Lubuntu), na jakiś czas będę musiał zainstalować też XP-ka dla jednego programu, reszta pojemności na dane z obecnego dysku. W przyszłości dysk będę chciał dołożyć do nowego komputera lub jako dysk zewnętrzny do użytku z różnymi systemami.
No i tutaj zaczynają się pytania;
1. Jaki system plików dla partycji z danymi (teraz mam fat, na jednej ntfs, w linuksie używam ext4)?
2. Jak poukładać partycje, które mają być podstawowe, które logiczne, czy potrzebuję rozszerzonych?
W zamyślę, wygląda to tak;
sda1 /
sda2 /home
sda3 swap
sda4 win xp
sda5 dane
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Acer napisał/a:
1. Jaki system plików dla partycji z danymi (teraz mam fat, na jednej ntfs, w linuksie używam ext4)?

Ntfs. W Linuksie musisz tylko włączyć zapis na tej partycji.
Acer napisał/a:
2. Jak poukładać partycje, które mają być podstawowe, które logiczne, czy potrzebuję rozszerzonych?

Do zamysłu dołóż boot ;-) Najpierw instalowałem zawsze Windowsa, potem Linuksa żeby z bootowaniem systemu nie było problemów więc kolejność partycji mam trochę inną ale generalnie powinno być ok.
U mnie to wyglądało tak: Windows (system), boot, /, swap, home, dane
 

Acer  Dołączył: 08 Maj 2008
Enzo, dzięki, zaraz będę próbował. A które partycje mają być podstawowe, a które logiczne? Bo w tych pierwszych są chyba jakieś limity.
Od windowsa oczywiście zacznę, bo nie lubi się z grubem :-) Zapis na ntfs obczaję, wcześniej tylko na fat32 zapisywałem :)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Acer napisał/a:
A które partycje mają być podstawowe, a które logiczne?

Na pewno systemowa z Windowsem będzie podstawową a później i tak instalator Linuksa Cię poprowadzi. Ja już zapomniałem o tych podstawach... Żeby natomiast włączyć zapis i odczyt partycji NTFS pod Linuksem wystarczy zainstalować "menedżera zapisu NTFS" - po jego uruchomieniu sam wykryje partycje i zasugeruje ich użycie.
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
Partycje podstawowe zrobisz trzy więc jedną na win XP (ntfs) drugą zrób boot (ext3) a w trzeciej podstawowej wstaw resztę jako logiczne czyli / , home, pliki etc (ext4).
Do wykonania partycji ściągnij sobie gparted-live. Odpalisz z płyty i porobisz co i jak chcesz.
Jak zainstalujesz XP to dalej jak Enzo napisał.
 

Acer  Dołączył: 08 Maj 2008
Dzięki :-) Z instalacjami nie ma problemu, eksperymentując z różnymi distro przerabiałem je wielokrotnie, jednak zawsze w kręgu 2-3 partycji. Świeży dysk chciałem rozpisać już bardziej świadomie, a nie do końca ogarniam temat różnic między partycjami podstawowymi/logicznymi czy który system plików będzie odpowiedni ;-) .
 
Kadet80  Dołączył: 28 Lis 2013
Obecnie:
-plyta gigabyte 970 A ud3
-procesor - athlon X3 (z odlobkowanym czwartym rdzeniem).
-4x2gb 1333

Plan na zmiane:
http://www.morele.net/inventory/info/TQLJrJ/

poczatkowo myslalem o wymianie x3 na http://www.morele.net/pro...frhkbox-532269/

i wymianie ramu na -> http://www.morele.net/pam...1s00ceu-472802/

ale z tego co slyszalem Intel, i ten i5 duzo lepiej sie sprawdzi podczas obrobki w Photoshopie (glownie zalezy mi na szybkosci wykonywania przygotowanych przeze mnie akcji)
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wymyśliłem sobie taki zestaw:
Płyta GA-H81M-S2H
Procesor i3-4170 2x3,7GHz
Dysk 1TB SEAGATE SATA3
RAM DDR3 8GB
Grafika GF GT 730 2048MB 128BIT
Windows 8,1 64bit PL OEM
Lightroom 6
Monitor Dell U2415
Całość będzie mnie kosztować 4000 zł i nie mogę nic więcej dołożyć.
Czy taki zestaw pozwoli mi na w miarę komfotrową pracę z Lightroomem jako głównym i najbardziej obciązającym system oprogramowaniem?
Bardzo będę wdzięczny za wszelkie sugestie ewentualnych zmian w powyższym zestawie. Od razu wyjaśniam, że znawca komputerów ze mnie żaden, w związku z czym uprzejmie proszę o wyrozumiałość. :-)
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Zainwestuj w ssd
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Marek napisał/a:
Czy taki zestaw pozwoli mi na w miarę komfotrową pracę z Lightroomem jako głównym i najbardziej obciązającym system oprogramowaniem?

Lightroom nie jest aż tak wymagający. Jednak na twoim miejscu zrezygnowałbym z karty graficznej (masz wbudowaną na płycie) i zamiast niej kupił dysk SSD - to z pewnością przyspieszy pracę zarówno systemu jak i samego Lightrooma.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Enzo, dobrze prawi :)
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
nemo, Enzo, dzięki! Myślałem o SSD 120 GB ale nie mogłem się w kwocie zmieścić. Monitor to chyba też takie "minimum przyzwoitości" i wiem, że na nim oszczędzać nie można. A najlepiej to byłoby przeznaczyć nań całą kwotę. :-)

Enzo napisał/a:
zrezygnowałbym z karty graficznej (masz wbudowaną na płycie) i zamiast niej kupił dysk SSD - to z pewnością przyspieszy pracę zarówno systemu jak i samego Lightrooma.

Obawiałem się, że taka wbudowana karta grafiki nie jest najwyższych lotów i nie "uciągnie" monitora o dosyć dużej rozdzielczości... pewnie się myliłem.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ja się tam nie znam, ale przyjaciel gugiel mówi mi, że rozdzielczość monitora Dell U2415 to 1920x1200 przy 60 Hz a grafika z i3 obsługuje 3840x2160 przy 60 Hz.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
plwk, jeśli Ty się nie znasz, to ja się bardzo nie znam. ;-) No tak, skoro wspomniana płyta obsługuje i3, to musi radzić sobie nawet z monitorem 4K.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Marek napisał/a:
Obawiałem się, że taka wbudowana karta grafiki nie jest najwyższych lotów i nie "uciągnie" monitora o dosyć dużej rozdzielczości

Spoko wodza. Układy wbudowane w procesory dają radę nie tylko monitorom ale i w mniej wymagających grach sobie poradzą.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Enzo napisał/a:
Układy wbudowane w procesory dają radę nie tylko monitorom ale i w mniej wymagających grach sobie poradzą.

No to rzeczywiście nie ma sensu (w moim przypadku) kupowania dodatkowej karty grafiki. Ostatnio wykorzystywałem komputer do gier jakieś piętnaście lat temu. Pasjanse sobie stawiałem. :mrgreen:
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Jaki obecnie warto kupić dysk twardy, który będzie służył przechowywaniu zdjęć na komputerze (1 komputer stacjonarny więc zabawa w NAS czy inne zewnętrzne nie bardzo). Obecnie mam już 5 rok HHD 2 tera, ale raz że brak miejsca, dwa że trochę słabo czasem brzmi.

Popatrzyłem na oferty i np. z Wester Digital na stronie do stacjonarnych albo serię Green (energetycznie wydajna, cicha) albo Blue (standard) albo Black (do właśnie materiałów), do zewnętrznych jest seria Red ( może ona by była kompromisem między Green a Black? tylko czy będzie bez problemu działać w blaszaku? )

Czy wiecie może czy da się sprawdzić ile roboczo godzin komputer przerobił? :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach