manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
Ganz dobrze prawi.
Gdzieś już o tym pisałem na forum, zakupiłem Ricoha KR-10 z zaciętą migawką. Wprawdzie sterowana elektronicznie (słabe baterie i się zacina), ale, że aparat kupiłem za grosze to dałem do zegarmistrza by mi odkręcił (nie mogłem moim zestawem "śrubstoków"). Zdjąłem spód i zacząłem delikatnie gmerać w mechanizmach, głównie sprężynki. Za drugim podejściem coś cyknęło i naciąg odpuścił. Od tej pory aparat działa nienagannie. Pozdrawiam
 
karolim  Dołączył: 07 Gru 2011
 
Ganz,dzięki za poradę będę miał trochę czasu w weekend to spróbuje przyjrzeć śię dokładniej bo jest tak jak piszesz naciągnąłem migawkę i nie da się jej zwolnić.
radekone wiem że nowe body wyniesie taniej ale jak nie uda mi się nic zwojować samemu to chyba się wybiorę do stolicy,nie mam serca uśmiercać tej puchy. Martwie się tylko że jednak trzeba będzie dokupić jakąś cześć a to już raczej będzie trudne.
Przy okazji wizyty w Edynburgu zrobie pierwsze próby street-a,nikt tam nie zwraca uwagi na robiących zdjęcia na ulicy a mi jakoś brakuje śmiałości.
 

Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
karolim, nie musisz czekać, mi chodzi o tą zaślepkę, którą się odkręca monetą - chwila i po sprawie (przy odrobinie szczęścia).
 
karolim  Dołączył: 07 Gru 2011
Miałem trochę czasu i zajrzałem do puszki. Niestety po odkręceniu zaślepki nic nie zdziałałem. Odkręciłęm dolną część obudowy i po kilku minutach udało się odblokować naciąg i zwolnić migawkę, ale pojawił się następny problem. Zanim udało mi się zwolnić migawkę lustro było w pozycji podniesionej tzn nie miałem podglądu w wizjerze.Teraz natomiast lustro pozostaje opuszczone a po naciągnięciu migawka zwalnia się samoczynnie podczas powrotu naciągu ,po około 1/4 drogi powrotnej. Przyglądałem się pracy mechanizmu ale jakoś nic mnie nie oświeciło, więc licze najakieś dalsze porady.
 

Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
chyba się nie obędzie bez serwisu...
 
sztorc  Dołączył: 15 Lis 2012
właśnie oglądam mojego pierwsze w życiu mesuper - kurcze blaszka nie wiem jak to opisać, brak mi odpowiedniego słownictwa - powiem krótko - to jest TO !!! :lol:
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
sztorc, witaj w klubie :-)
 
sztorc  Dołączył: 15 Lis 2012
na razie mam do niego 50/1.7 teraz będę polował na 35/2.8 - jak przyłożyłem oko do wizjera to mnie zdjęło z krzesła - ja już na prawdę wiele widziałem korpusów i tych małych i tych średnich i tych dużych - tu jednak jest inna bajka - i ta "prostota", która mnie ujęła - jutro zakładam HP5+ i lecę ma zwiad po Lublinie
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
sztorc napisał/a:
i ta "prostota", która mnie ujęła
ciekawe co byś powiedział mając w ręku np. MX'a... ;-) To jest TO!!!!
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Obama m i jakoś batdziej mi ME leży ;-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Ja ME Super lubię za dźwięk, a MX-a za wszystko inne :-)
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Cytat
MESuper - pierwsze wrażenia

Wrażeń żadnych... bo nic nie wyszło. :roll:
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
 
Chciałbym pofocić MES z lampą Metz 50 AF1.
Aparat wiem- ustawiam 125x.
Jak ustawić lampę? nie znam jej dobrze a jak wiadomo film ma tylko 36 prób.

Kiedyś z Zenitem używałem FIŁ 11 chyba, tam lampa zawsze dawała pełną moc -jaka by nie była, czas również x125 reszta odległość i przysłona.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Jeśli znasz moc czy liczbę przewodnią, to możesz sobie obliczyć. Na lampie nie ma żadnych wartości, jakie mogłyby pomóc?
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Cytat

Jeśli znasz moc czy liczbę przewodnią, to możesz sobie obliczyć


Mógłbym prosić cię troszkę jaśniej?
W Metz-u chyba znana jest liczba przewodnia, można chyba również ustawiać ręcznie większą lub mniejszą moc?
Jak obliczyć znając moc czy liczbę przewodnią w stosunku do np. 200 ASA ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W instrukcji lampy powinna być tabela dla ustawień manualnych.

W instrukcji do Metza nie ma jednak tabelki.

 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Bogdan, można użyć kalkulatora: http://darekk.com/kalkulator/liczba-przewodnia
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
jorge.martinez dzięki za tabelkę.

plwk- w Metzu chyba można zmieniać (ustawiać manualnie) moc błysku?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Bogdan napisał/a:
w Metzu chyba można zmieniać (ustawiać manualnie) moc błysku?

Tak, dzięki temu możesz używać wybraną przysłonę a nie tylko wymuszoną odległością.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Tak mnie zastanawia: w lampie w trybie manualnym nie możesz podać wartości ISO i przesłony? niektóre lampy po ich wybraniu podają na wyświetlaczu jaka jest odległość prawidłowego naświetlania (o ile pamiętam miałem tak w sigmie 500)

PS
przyszło mi jeszcze cos do głowy: masz cyfrówkę? ustaw na niej ISO, czas i przesłonę jak na analogu, rób zdjęcia i reguluj moc lampy
PS2
możesz też spróbować ten sam myk ale odbijając od sufitu - zmiany odległości aparat - model nie będą tak istotne jak przy błyskaniu na wprost

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach